استیو در کربونایت

3

این کیس آی‌فون، که در زیر می‌بینید یکی از عجیب و غریب‌ترین کیس‌هایی است که تا به حال دیده‌ام، این کیس 35 دلار قیمت دارد و اسیتو جابز را محبوس در کربونایت نشان می‌دهد.

کربونایت دیگر چیست؟ کربونایت عنصری تخیلی است که نخستین بار در جنگ‌های ستاره‌ای سر و کله‌اش پیدا شد و بهتر است به جای ویکی‌پدیا در ووکی‌پیدا -ویکی جنگ‌های ستاره‌ای- دنبالش بگردید! این عنصر بافت بدن و اجسام را در گذر زمان به صورت فریز شده و تر و تازه نگه می‌دارد.

البته مسلما این کیس از کربونایت ساخته نشده است ولی طرحی جالب دارد. اگر در قسمت جستجوی عکس گوگل، کربونایت را جستجو کنید، عکس‌های جالبی می‌بینید.


داشتم منبع این پست را می‌خواندم که به اصطلاحی جالب در مورد جابز برخوردم: Reality distortion field یا میدان اعوجاج حقیقی!

این اصطلاح را اولین بار یکی از مهندسان باسابقه و شاخص اپل به نام بارل اسمیت در سال 1981 ابداع کرد. این اصطلاح اشاره دارد به:
– کاریزمای جابز و اثرش بر توسعه‌دهنده‌‌های مک در آن زمان
– تأثیر سخنرانی‌های پرشور جابز بر مدعوین و کاربران فناشده اپل!


و از آنجا که اینترنت محیطی است که ذهن آدم را از مدام از این سمت به سمت دیگر منحرف می‌کند، وقتی داشتم در مورد میدان اعوجاع حقیقی در ویکی‌پدیا می‌خواندم رسیدم به کلی اصطلاح‌های دیگر مثل اتوریتی، کاریزما، تلقین‌پذیری، دستکاری جمعی یا Crowd manipulation، خرد جمعی، پروپاگاندا و کلی اصطلاحات دیگر.

همه این اصطلاحات به صورت مشروح در ویکی‌پدیا بحث شده‌اند. اما آیا کتابی را می‌شناسید که به صورت مفصل در مورد اینها توضیح داده باشد؟

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
3 نظرات
 1. مسعود زمانی می گوید

  هان سولو (با بازی درخشان هریسون فورد) مشهورترین گرفتار کربونایت بود… تو فیلم پرنسس لیا میاد هان رو ازاد کنه… استیو رو کی قراره آزاد کنه؟

 2. احسان می گوید

  سلام

  کتاب در این زمینه بسیار زیاد است ولی من الان حضور ذهن ندارم!! 🙂 البته کتاب‌های چامسکی در مورد دستکاری ذهنی مردم توسط رسانه‌ها جالب هستند.

  ولی یک مستندساز هست به نام آدام کرتیس که مستندهای جالبی در این زمینه ساخته. دو تا از بهترین‌هاش Pandora’s Box و Century of the Self هستند که خصوصا دومی به موضوع مورد علاقه شما نزدیکه. در این مستند نحوۀ استفاده از نظریات فروید برای دستکاری ذهنی عوام در قرن بیستم تشریح شده.

  آهان راستی الان که صحبت از فروید شد یادم اومد! یک کتاب هست به نام «من و سازوکارهای دفاعی آن» نوشتۀ «آنا فروید». از اونجایی که یکی از مهم‌ترین ابزارهای دستکاری ذهنی استفاده از ایگو (یا در ادبیات خودمون نفس سرکش اماره) هستش شاید این کتاب هم مفی باشه.

  منابعی که تا الان اسم بردم جنبه‌های منفی دستکاری ذهنی بود. یک کتاب هم وجود داره به نام تغییر ذهن‌ها نوشتۀ هوارد گاردنر و ترجمۀ کمال خرازی (وزیر خارجۀ سابق) که عمیق نخوندمش ولی در همون نگاه سطحی که بهش داشتم تقریبا همین موضوع رو مطرح می‌کنه.

  در ضمن از شما و خواهدتان به خاطر این وبلاگ جالب ممنونم.

 3. مانی می گوید

  شبیه مردان آهنی شده!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.