قلب‌ساز: ساختن یک قلب کامل با استفاده از سلول‌های بنیادی

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۰
  • ۵ دیدگاه

بسیاری از بیماران برای زنده ماندن نیازمند پیوند قلب هستند، اما بعد از پیوند آنها نیازمند مصرف داروهایی تضعیف‌کننده سیستم ایمنی برای جلوگیری از پس زده شدن پیوند هستند. به علاوه پیدا کردن قلب‌های سالم از بیماران مرگ مغزی هم کار ساده‌ای نیست و بیماران زیادی در صف انتظار می‌مانند.

چه می‌شد اگر می‌توانستیم، قلب دومی از سلول‌های خود بیمار درست کنیم و به فرد پیوند بزنیم؟!

با دانش امروز، هنوز فاصله زیادی تا این کار داریم. اما به تازگی پژوهشگران دانشگاه مینسوتا گام بزرگی به سوی این هدف برداشته‌اند. یک تیم تحقیقاتی به رهبری دکتر دوریس تایلر، در آزمایشی که نتیجه آن چند هفته بعد مشخص خواهد شد، قلب‌هایی را از بدن افراد فوت‌شده برداشتند، با استفاده از مواد مخصوصی سلول‌های عضلانی را از قلب برداشتند و تنها اسکلتی متشکل از بافت پیوندی باقی گذاشتند. سپس سلول‌های بنیادی را به این اسکلت تزریق کردند و ترتیبی دادند که این سلول‌ها تکثیر شوند تا به قلب سالمی مبدل شوند. سلول‌های بنیادی وقتی در مجاورت ساختمان کلاژنی قلب قرار می‌گیرند، به بافت عضلانی تمایز می‌یابند.

مدت‌ زیادی است که روی برنامه تزریق سلول بنیادی به قلب‌های بیماران دچار سکته قلبی، جهت تمایز به سلول‌های سالم عضلانی قلب (میوسیت‌ها) و کاستن ضایعه قلبی کار شده است و دانشمندان کشورمان هم پروژه‌های تحقیقاتی در همین زمینه داشتند، اما شاید موفقیت این برنامه تازه، دور از تصور شما باشد، ولی باید بدانید که در سال ۲۰۰۷، پزشکان انگلیسی توانسته بودند یک دریچه قلب با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان یک بیمار بسازند. یک سال بعد هم دانشمندان موفق شدند که قلب یک حیوان را در آزمایشگاه بسازند که قادر به طپش بود. اعضای تیم دکتر تایلر هم قبلا موفق شده‌اند که قلب‌های موش و خوک درست کنند. البته این قلب‌ها برای استفاده عملی در بدن این جانوران، ضعیف بودند.

آزمایش جدید، در جریان همایش سالانه انجمن قلب آمریکا، گزارش شد. دکتر دوریس تایلر در سال ۲۰۰۹، از سوی مجله تایم به عنوان یکی از افراد تأثیرگذار سال انتخاب شده بود.

منابع: + و +

نظرات

  1. پاسخ: از شما چه پنهون… » Blog Archive » ساخت قلب از سول‌های بنیادی
  2. باسلام،یادش بخیر در راستاى تبلیغات گستردهء وطنى در مورد تولید سلول قلبى از سلولهاى بنیادى، یکى از اساتید از قول همکار کاردیولوژیستى تعریف میکردن که پیرزنى رو از روستاهاى کهکیلویه آورده بودن که آقاى دکتر آوردیمش تو قلبش سلول بکارى خوب شه!

  3. به شدت منتظر نتیجه آن هستیم
    دکتر جان

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.