گجت پرتابلی برای مقابله با سرطان مغز

3

به زودی برای مبارزه با تومورهای مغزی، سلاح جدید در اختیار خواهیم داشت. سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از ابزار جدیدی را تأیید کرده است که با استفاده از انرژی الکتریکی باعث نابودی سلول‌های سرطانی مغز می‌شود. این وسیله برای بیمارانی استفاده می‌شود که مبتلا به نوعی از تومور مغز به نام گلیوبلاستوما مولتی‌فرم هستند. این وسیله، می‌تواند در کنار شیمی‌درمانی برای این بیماران مورد استفاده قرار بگیرد.

این وسیله که NovoTTF نام دارد، انرژی الکتریکی با شدت کم را به پوست سر بیمار از طریق چهار الکترود، منتقل می‌کند. میدان‌های الکتریکی ایجاد شده، مزاحم روند تقسیم سلولی می‌شوند و رشد تومور را کند می‌کنند.

در یک کارآزمایی بالینی، ۲۳۷ بیمار مبتلا به گلیوبلاستوما مولتی‌فرم که شایع‌ترین و شدید‌ترین نوع سرطان مغز است، مورد بررسی قرار گرفتند و معلوم شد که آنهایی که از این وسیله استفاده می‌کردند، طول عمری برابر با آنهایی داشتند که شیمی‌درمانی می‌شدند. گرچه طول عمر هر دو دسته بیشتر از شش ماه نبود، ولی  بیمارانی که از این وسیله استفاده می‌کردند، عوارض جانبی شیمی درمانی مثل تهوع، خستگی، کم‌خونی و عفونت‌های شدید را نداشتند. البته آنهایی که از NovoTTF استفاده می‌کردند، عوارض جانبی نورولوژیکی‌ای مثل تشنج و سردرد را بیشتر از دسته‌ای از که شیمی‌درمای می‌شدند، بروز می‌دادند.

مطالعات نشان می‌دهند که NovoTTF کیفیت زندگی -و نه طول عمر- بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما مولتی‌فرم را می‌افزاید.

منابع: + و +


   
3 نظرات
 1. مهرداد می گوید

  مرسی
  یاد یه قسمت سریال خانه سبز افتادم که خسرو شکیبایی گلیوبلاستوما مولتی فرم گرفته بود….یادش بخیر
  البته ببخشید ربطی به مطلب شما نداشت.

 2. doki می گوید

  serfan jahate yadavari: GBM shayetarin brain tumor nist.agarche ke badkhimtarine. astrocytoma shayetarin hast.

 3. محمد می گوید

  آیا این دستگاه وارد ایران شده است ؟ اگر بله کدام مرکز درمانی ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.