گوگل شبیه ساز پلی استیشن را از اندروید مارکت حذف کرد

4

گوگل اپلیکیشن شبیه ساز بازی‌های پلی‌استیشن ۱ را از اندروید مارکت حذف کرد. توسعه دهنده این برنامه از گوگل انتقاد کرد و این اقدام را در راستای معرفی گوشی جدید سونی اریکسون (Xperia Play) دانست که قادر است بازی‌های پلی استیشن ۱ را اجرا کند.

گوگل این برنامه را از اندروید مارکت حذف کرده و توسعه دهنده نیز معتقد است که این اقدام در جهت میدان دادن به گوشی Sony Ericsson Xperia Play است. با این حال،‌ چرا یک کاربر باید نسخه های قانونی یک بازی پلی استیشن ۱ را خریداری کند در حالی که می تواند نسخه غیر قانونی و یا کپی قانونی از بازی را به شکل مجانی به دست بیاورد ؟

توسعه دهنده این اپلیکیشن در تویتر خود نوشته است: «گوگل این نرم افزار را همانطور که در اینجا توضیح داده شده است به خاطر نقض قانون از مارکت حذف کرده است. باید ببینیم چه می‌شود کرد. به احتمال زیاد گوشی Xperia Play به زودی عرضه می‌شود.»

توسعه دهنده برنامه همچنین معترض شده است که او در حال به روز رسانی و ارائه نسخه جدید این برنامه بوده است و تصمیم داشته که نسخه جدید را در اندروید مارکت قرار دهد تا افرادی که نسخه قبل را دانلود کرده بودند، از نسخه جدید و بهتر برنامه استفاده کنند. البته او به مشکل بزرگتری اشاره می‌کند: «اصلا این شبیه ساز مهم نیست. مشکل اصلی خود گوگل است که به سونی اجازه داده تا قوانینش را به محیط آزادِ اندروید مارکت تحمیل کند.» او همچنین افزود، چیزی که عجیب است این است که یک شبیه ساز دیگر به نام FPSE تا لحظه نگارش این پست در دسترس کاربران است.

اینها دلایلی است که گوگل می‌تواند بر اساس آنها یک اپلیکیشن را از مارکت حذف کند:

 • محتوای غیرقانونی
 • تعرض به حریم خصوصی و نقض قوانین نشر
 • محتوایی که با عملکرد و یا سرویس های دیگر طرفین قرار داد با گوگل تناقض داشته باشد
 • ترویج نفرت، و تحریک یا اعمال خشونت
 • نقض حق مالکیت  شخصی، شامل حق امتیاز،‌کپی رایت، نام تجاری، اسرار تجاری و یا هر حق خصوصی دیگر که مربوط به طرفین قرار داد با گوگل باشد
 • هر محتوایی که مناسب افراد زیر ۱۸ سال نباشد
 • محتوای مستهجن و وقیحانه

شبیه سازها به تنهایی هیچکدام از این قوانین را نقض نمی‌کنند و طبیعتاً غیرقانونی نیستند. اگر نسخه های کپی شده از محتوای دارای حق کپی رایت را همراه برنامه داشته باشید قضیه فرق می‌کند ولی زمانی که تنها برنامه را داشته باشید، هیچ قانونی را نقض نکرده اید و این به عهده کاربر است که نسخه قانونی از بازی ها را تهیه کرده و بر روی سیستم خود نصب کند.

بر این اساس با مسئولین گوگل تماس گرفته شده و قرار است در صورت کسب اطلاعات بیشتر این خبر منعکس شود. ممکن اس
ت این اقدام تنها یک سوء تفاهم باشد ولی این امکان هم وجود دارد که گوگل در اندروید مارکت دست می‌برد تا محیط بهتری را برای سونی و بازی های تجاریش فراهم کند که این مورد بسیار جدی و مسئله ساز است.

منبع: Wired.com

 
4 نظرات
 1. افشین می گوید

  مگر سونی هنوز برای PlayStation 1 بازی می فروشد؟ فکر میکردم فروش بازی های کنسول مرده ای چون PS1 خیلی وقت پیش تمام شده… .

  1. امیرعباس می گوید

   هنوز فروش بازی های کنسول های قدیمی ادامه داره. البته فقط عناوینی که در سال های آخر منتشر شده بودند از سایت هایی مثل آمازون در دسترس هستند مثل http://www.amazon.com/gp/product/B0000296O5/sr=1-4/qid=1156017156/ref=sr_1_4/002-4879485-5144845?ie=UTF8&s=videogames و بازی های دیگه رو هم میشه از ebay خرید. البته به نظرم سونی برای فروش بازی های کنسول قدیمی خودش سیستم دیگه ای رو پیاده کنه مثل دانلود کردن بازی ها با قیمت پایین از مارکت خودش. الان کاری مشابه به همین در کنسول های جدید هم دیده میشه که شما می تونید بازی های قدیمی رو از طریق اینترنت از سایت دانلود کنید و روی سیستم خودتون بازی کنید.

 2. saeed می گوید

  اره حق با شماست

 3. فرزاد می گوید

  مرسی خوب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.