۱۸ روز در مصر

0

مصر بین روزهای ۲۵ ژانویه تا ۱۱ فوریه، شاهد ۱۸ روز تاریخی بود، سایت ۱۸daysinegypt یا «۱۸ روز در مصر» قصد دارد، با استفاده از نیروی مردم، داستان این ۱۸ روز را به  صورت یک مستند تعاملی روایت کند. این سایت قصد دارد با همان ابزارهای دیجیتالی که مردم مصر به یاری آنها، خبر خیزشان را به اطلاع جهانیان رساندند، این مستند را گردآوری کند.

«۱۸ روز در مصر» می‌کوشد با استفاده از توییت‌ها، ویدئوها، عکس‌ها و پیامک‌های مردم این کار را انجام دهد. افرادی که مایل به همکاری هستند باید فایل‌‌ها یا نوشته‌های روی یوتیوب، توییتر یا فلیکر را تگ زمانی، مکانی و موضوعی بزنند تا با دست اندرکاران این سایت همکاری کنند. تیمی متشکل از فیلم‌سازهای مستند، توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری و افراد آشنا با فناوری، پشت این پروژه هستند.

پلتفرم آنها که نقل رخدادهای اینچنینی را به صورت جمعی ممکن می‌کند، آنقدر کارآمد است که در آینده نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

کار سایت «۱۸ روز در مصر»، جلوه‌ای از crowd sourcing است. crowd sourcing به صورت خلاصه استفاده از خرد و آگاهی جمعی برای رسیدن به پاسخ سؤالات است.

برای سهولت کار، علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال MMS هم اطلاعات را به این سایت بفرستند. قرار است در ۲۵ ژانویه سال آتی، مستند ساخته شده، منتشر شود.

اما «۱۸ روز در مصر»، تنها نمونه نقل داستان انقلاب مردم مصر به یاری رسانه‌های اجتماعی نیست، ماه گذشته کتابی به نام توییت‌های از تحریر Tweets from Tahrir منتشر شد که در آن خیزش مردم مصر به یاری توییت‌های مردم مصر در آن ۱۸ روز بحرانی، به صورت مرتب و زمان‌بندی‌شده نقل شده است.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.