در جستجوی آسمان پرستاره

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۱۹ مرداد ۱۳۹۰
  • ۵ دیدگاه

نویسنده مهمان – علی عابدی: انسان از دیرباز و در واقع از همان بدو خلقت با طبیعت و محیط اطراف خود خو گرفته و آسمان شب بالای سر او هم بی‌شک جزء جدانشدنی آن بوده، هست و خواهد بود. تاثیر آسمان شب بر زندگی مردم از گذشته تاکنون غیر قابل انکار بوده و از نقاشی های روی دیوارهای غارها گرفته تا طالع‌بینی، همه گواهی بر این ادعا هستند. اما شاید تنها در طی قرن گذشته باشد که با رشد شهرها و استفاده روز افزون از چراغ های مصنوعی، دیگر برای ما شهرنشینان، فروغ زیبا و آرامش‌بخش ستارگان جای خود را به نورهای مزاحم شهرها داده‌اند و شاید اکنون خیلی‌ها دیگر حتی به دراز کشیدن زیر آسمان شب و نگاه کردن و شمردن ستاره‌های بی‌شمار آسمان فکر هم نکنند.

نورهای خیره کننده برج ۸۰۰ متری خلیفه دوبی دیگر مجالی برای خودنمایی ستارگان بر فراز این شهر نمی‌دهد. شاید تنها ماه باشد که بتواند با این نورهای مصنوعی رقابت کند. با کمی دقت شاید بتوانید چند ستاره در این تصویر بیابید. آه! چقدر پیدا کردن ستاره در آسمان این شهرها سخت شده است! (عکس بالا از بابک امین تفرشی

پروژه جهان در شب (TWAN) در سال ۲۰۰۹ به عنوان یکی از پروژه‌های ویژه سال جهانی نجوم کار خود را آغاز کرد. موسس پروژه جهان در شب بابک امین تفرشی، عکاس و روزنامه‌نگار علمی ایرانی است. هدف از تاسیس این پروژه که هم اکنون هم به کار خود ادامه می‌دهد، ایجاد پلی بین انسان‌ها، علم و هنر است. آسمان شب بر فراز تمامی میراث بشری همان آسمان واحد و یکتا و فارغ از مرزبندی‌های سیاسی، جغرافیایی و نژادی است. عکاسان پروژه جهان در شب که همگی از حرفه‌ای‌ترین عکاسان آسمان شب هستند با هدف نزدیک کردن دوباره مردم به آسمان شب و شگفتی‌های آن در قالب تصاویر و ویدیوهایی هستند که در آن میراث تاریخی و طبیعی بشر در پس زمینه آسمانی تجلی پیدا می‌کند.


خرید کتاب با ۱۵٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

«تونچ تزل» از ترکیه و «استفان گیزارد» فرانسوی‌الاصل ساکن شیلی، دو تن از عکاسان باتجربه پروژه جهان در شب هستند. این دو با برنامه قبلی هرکدام به یکی از تاریک‌ترین مکان‌های نیمکره شمالی و جنوبی رفتند: تونچ به لاپالمای جزایر قناری رفت و تصویر بالایی را تهیه کرد و استفان هم در جنوب صحرای آتاکامای شیلی تصویر پایینی را (البته یک سال زودتر) ثبت نمود. این دو تصویر در واقع ساندویچ شده دو نمای ۳۶۰ درجه‌ای از آسمان هستند که به هم متصل شده‌اند. این دو نمای ۳۶۰ درجه را در پایین مشاهده میکنید. این دو عکاس برای آنکه تصویرشان به دور از هرگونه نور مزاحمی باشد تصمیم گرفتند آن را هنگامی تهیه کنند که ماه در وضعیت نو بود و نوار کهکشان راه شیری در آسمان به گونه‌ای قرار داشت که تقریبا در امتداد افق بود. بنابراین بیشتر نوری که در افق این دو تصویر شاهد هستیم در واقع همان نور کهکشانی است که در آن زندگی می‌کنیم. با کمی دقت در تصویر میتوان نواری کم‌نور را در تصویر دید که در واقع نور خورشید است که توسط ذرات غبار صفحه منظومه شمسی پراکنده می‌شود و با نام نوار دایره البروجی شناخته می‌شود.

برای کسب اطلاعات و مشاهده تصاویر بیشتر میتوانید به وب‌سایت پروژه جهان در شب مراجعه نمایید.

برای مشاهده عکس‌ها در نمای بزرگ، به منابع این پست مراجعه فرمایید.

منابع: + و + و +

نظرات

  1. من که به این پروژه ها کاری ندارم ولی شب ها که روی بارخواب خونمون ستاره رو می بینم یک آرامش وصف ناپذیری به من دست می دهد.چند بارم چند تا نور خیلی زیبا هم رصد کردم که نمی دونم شهاب سنگ بوده است و یا نورهای دیگر.

  2. برج خلیفه دوبی. واقعا زیباست.

  3. پست زیبایی بود.
    محتوای خوبی هم داشت.

  4. تابستون ها که به ییلاق میریم فرصت بسیار مناسبی هست که به ستارگان براحتی دسترسی پیدا کنیم!

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.