فضاپیمای تجاری شرکت «ویرجین گلکتیک»

1

نویسنده مهمان: فریدون خورشیدی: یک رؤیا و آرزو که اکثر بچه‌ها در ذهن می‌پرورانند، رؤیای سفر به فضا است. کتاب‌ها، فیلم‌ها و قهرمان‌های (تخیلی و واقعی) زیادی وجود دارند که به این رؤیا پر و بال می‌دهند. در دوره کودکی، وقتی از بچه‌ها سؤال می‌شود، در آینده می‌خواهد چه کاره شوند، خیلی‌ها می‌گویند که می‌خواهند فضانورد بشوند. اما فضانوردان از میان بهترین خلبان‌های نیروی هوایی کشورهای پیشرو در زمینه هوا و فضا انتخاب می‌شوند. اگر هم قرار است فضانورد غیر نظامی (دانشمندها و…) انتخاب شود، رقابتی بسیار فشرده جهت انتخاب فضانورد غیر نظامی وجود دارد. چه بسیار افراد شایسته و واجد شرایطی که در این رقابت فشرده حذف شده‌اند.

آیا روزی را شاهد خواهیم بود که آدم‌های عادی هم بتوانند فضا را تجربه کنند؟

در سال‌های اخیر، شاهد هستیم که انحصار دولت‌ها بر مسافرت‌های فضایی شکسته شده است.همچنین ما شاهد تولد صنعت مسافرت‌های فضایی تجاری هستیم. هیچ کس به اندازه «سر ریچارد برنستون» در توسعه و پیشبرد این صنعت جوان موفق نبوده است.

آقای برنستون یک میلیاردر اهل بریتانیا و مالک شرکتهای اقماری ویرجین(virgin) است.یکی از شرکت‌های اقماری ویرجین شرکت virgin calactic’s است که در حال ساخت یک فضاپیما برای بردن افراد عادی به فضا است.

همانگونه که در عکس بالا می‌بینید این فضاپیما از دو قسمت تشکیل شده است. بالابرنده اولیه و سفیه اصلی حامل مسافران. قسمت بالا برنده اولیه (هواپیماهای دو طرف)، سفینه اصلی(متصل زیر بال میان دو هواپیما) را تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری از سطح زمین بالا می‌برد، سپس سفینه اصلی از بالابرنده جدا شده و توسط راکت پیشران سفینه به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری سطح زمین می‌رود که مرز فضا و اتمسفر زمین است .سپس ۶ مسافر سفینه ۶ دقیقه حالت بی‌وزنی را تجربه خواهند کرد و از پنجره‌های فضاپیما می‌توانند فضا و منظره زمین از فضا را مشاهده کنند .در بازگشت فضاپیما مانند شاتل‌های فضایی بازنشسته ناسا بر روی باند فرودگاه به زمین خواهد نشست. کل سفر از آغاز تا پایان حدود ۳ ساعت طول خواهد کشید. خبرنگار BBC ‌برای اولین بار اجازه بازدید از داخل این فضاپیما را پیدا کرده. در این ویدئو، گزارش وی از این فضاپیما و محیط داخل آن را می‌توانید ببینید. در ویدئوی بعدی آزمایش تست بال متحرک این فضاپیما را در هنگام پرواز آزمایشی می‌توانید ببینید.

هزینه هر سفر در حال حاظر ۲۰۰ هزار دلار است که در هنگام رزرو آن باید حداقل ۱۰ درصد را به صورت پیش‌ پرداخت کنید. هر چند این هزینه زیاد به نظر می‌رسد، ولی به یاد داشته باشید به طور مثال خانم انوشه انصاری برای یک هفته اقامت در فضا ۲۰ میلیون دلار پرداخت کرد. شاید بگویید که خوب خانم انصاری یک هفته در فضا بود، ولی شرکت ویرجین فکر می‌کند، خیلی‌ها حاضر باشند، ۲۰۰ هزار دلار برای ۶ دقیقه بدهند، ولی کمتر کسی است که قادر باشد، ۲۰ میلیون دلار برای یک هفته پرداخت کند. در حال حاضر ۳۰۰ صندلی این فضا پیما رزرو شده و اولین پرواز این فضاپیما پس از انجام آزمایش‌های نهایی و تایید برای اواخر سال ۲۰۱۲ یا اوایل سال ۲۰۱۳ برنامه‌ریزی شده است.

منبع

 
1 نظر
 1. آقای باهوش (BriskGent) می گوید

  اووووووف ، انتقاد بی خودی نباشه ولی این مطلبو همراه با عکس آخر حداقل ۲ سال پیش خونده بودم ولی این منبع مطلب جدید بود ! اینم منبع اش : http://www.dodevice.com/2008/01/space-tourism-as-of-2009/
  تازه یه مقادیری هم کامل تر درباره فضاپیما توضیح داده ! تاریخشو مشاهده کنید !
  به هر حال بابت ترجمه و صد البته اون پاراگراف آخرش ممنون 🙂
  راستی دو تا غلط املایی هم بود : ۱) سفیه اصلی ۲) calactic
  پ.ن: ضمن احترام فراوانی که برای نویسنده های مهمان قائلم ، اما به نظرم کیفیت مطالب به شدّت افت کرده ! البته الحق بعضی هم خوب می نویسند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.