چرا مقایسه پی‌سی و مک، کار بی‌هوده‌ای است؟

25

دو روز از معرفی مک‌بوک پروی جدید می‌گذرد و در حالی که فعلا شانس آزمایش عملی این وسیله را نداریم، انواع مقاله‌های مروری این دستگاه را در وب‌سایت‌های مختلف می‌خوانیم، به صورت غریزی و شاید به خاطر قیمت بالای این گجت که خیلی‌ از ماها را از خریدنش منصرف می‌کند، دوست داریم که مک بوک پروی جدید را با لپ‌تاپ‌های ویندوزی مقایسه کنیم و ببینیم احتمالا چه پی‌سی‌هایی را با سخت‌افزار مشابه و قیمت منصفانه می‌توان خرید.

مک‌بوک پرو

اما در واقع اگر دقیق و سخت‌‌گیر باشیم، باید اعتراف کنیم که هیچ لپ‌تاپ ویندوزی مشابهی را فعلا نمی‌توانیم پیدا کنیم.

به عبارت دیگر شما هیچ لپ‌تاپ ویندوزی 15 اینچی، بدون DVD داریو، سبک و پرتابل، با صفحه نمایش با وضوح بالا و پرفورمانس نزدیک به مک بوک پروی جدید فعلا در بازار نمی‌توانید پیدا کنید.

البته اگر خوب جستجو کنید، شاید سامسونگ 15 اینچ سری 9 چشمتان را بگیرد. خب، این لپ‌تاپ سبک‌تر و ارزان‌تر است، اما پرفورمانس پایین‌تری هم دارد.

سامسونگ

Alienware M17x، با صفحه نمایش 17.3 اینچ، پردازنده Core i7 با فرکانس 2.6 گیگاهرتز، و 8 گیگ رم، پرفورمانس عالی‌ای دارد و لی خوب وزنش 5.3 کیلوگرم است!

Alienware M17x

VAIO سری F هم پرفورمانس خوبی دارد، اما وزن آن هم 3.2 کیلوگرم است.

در تاریخ فناوری، مک‌ها و پی‌سی‌ها، رقبای نمادین با سابقه طولانی هماوردی بوده‌اند ولی این دو پلتفرم کامپیوترهای خانگی، هر چقدر که از عمرشان گذشته است، وارد دو مسیر جدا از هم شده‌اند. چرا که سازندگان آنها دو اولویت جداگانه را برای برآوردن نیازهای دو گروه مصرف‌کننده با گرایش‌های متفاوت در نظر گرفته‌اند. همین امر باعث شده است که در نهایت، ما دو محصولی داشته باشیم که شباهت کمی با هم دارند.

جدایی این دو از هم زمانی شروع شد که استیو جابز در اواخر دهه 90 به اپل بازگشت، در آن زمان سیاست عمده اپل تغییر کرد و قرار شد که به جایی ساختن کامپیوترهایی «برای همه»، اپل دست از تولید محصولات متنوع بردارد و بر ساختن محصولاتی برتر یا high end تمرکز کند. با این راهبرد اپل از افتادن در ورطه‌ رقابت با همه آن شرکت‌هایی که تلاششان ساختن کامپیوترهایی با ویژگی‌های سخت‌افزاری بالا با قیمت پایین بود، پرهیز کرد.

بر اساس این سیاست وقتی اپل به ویژگی‌ای مثل بدنه آلومینیومی یک‌تکه علاقه پیدا کرد، آن را در مورد همه کامپیوترهایش پیاده می‌کرد، یا زمانی که دوست‌دار فناوری‌های جدید مثل تاندربولت می‌شد، به عنوان اولین شرکت، از آن در محصولاتش بهره می‌برد. اما در عین حال گاهی بر خلاف مسیر جریان آب هم حرکت می‌کرد، مثلا این شرکت تا به حال درایو Blue-ray را وارد محصولاتش نکرده است و بعد از این همه وقت، تازه پورت‌های  HDMI و USB 3.0 را در محصولاتش قرار داده است.

در حالی که اپل نوآورترین سازنده کامپیوترهای خانگی است، بقیه شرکت‌ها در پاره‌ای از موارد از تکرار نورآوری‌های اپل در زمینه طراحی پرهیز کرده‌اند. مثلا زمانی که اپل چند سال پیش شروع به فروش گجت‌های پرتابل خود کرد، محصولاتش را طوری طراحی کرد که باطری و رم و هارد درایوها را نتوانند به راحتی تعوض کنند، ولی دیگر شرکت‌ها از این سیاست اپل تبعیت نکرده‌اند.

عامل اصلی که باعث تفاوت پی‌سی و مک می‌شود، نیاز و علایق کاربران است، کاربران نوت‌بوک‌های ویندوزی همیشه دوست دارند که نوت‌بوکی با پردازنده قدرتمند، صفحات بزرگ، هادر داریوهای حجیم، درایوهای نوری و تعداد زیادی پورت داشته باشند، خب! سازندگان باید به این نیازهای آنها پاسخ بدهند، از سوی دیگر هم این شرکت‌ها و هم کسانی نوت‌بوک‌های ویندوزی را خریده‌اند، وقتی چشمشان به مک‌ها مثلا مک‌بوک ایر می‌افتد و ویژگی‌هایی سبک بودن، عمر باطری با کیفیت مواد به کار گرفته‌شده را می‌بینند، به هوس می‌افتند که لپ‌تاپ ویندوزی داشته باشند که خوصیات مک را هم داشته باشد، بدیهی است که اینجا کار برای سازندگان خیلی دشوار می‌شود!

دو سال پیش که می‌خواستم یک لپ‌تاپ بخرم، تقریبا همین سلیقه را داشتم، یعنی می‌خواستم لپ‌تاپ ویندوزی با پرفورمانس بالا، درایو DVD یا حتی Blue-ray بخرم و در عین حال می‌خواستم که بعدا از تهیه نکردن مک هم پشیمان نشوم، حاصل جستجوی من در آن زمان VAIO Z سونی بود، لپ‌تاپی سبک با وزن یک و نیم کیلوگرم، پردازنده core-i7، صفحه نمایش خوب و البته بسیار گران! این روزها البته اگر بخواهم لپ‌تاپ خرم، سراغ یک اولترابوک می‌روم که البته هنوز امتحان خود را پس نداده‌اند و معلوم هم نیست این لپ‌تاپ‌های مینیمال، در عمل چقدر موفق و محبوب شوند.

سونی

به عبارتی در این سه دهه رقابت بین مک و پی‌سی، اپل کوشیده که خود جریان‌ساز باشد و از بالا به پایین کاربری جدید و نیازهای جدید را برای مشتری‌ها تعریف کند، خود اپلی‌های می‌گویند جوابگوی نیازهایی هستند که خود مردم از آنها اطلاع ندارند! اپل کوشیده که مک را مک نگاه دارد، اما پی‌سی‌سازها خواسته‌اند که به نیازهای و علایق مردم، از پایین جواب بدهند، برای همه سلیقه‌های پی‌سی بسازند و حتی جوابگوی آن دسته‌ای باشند که فصل مشترک خوبی‌های مک و پی‌سی را می‌خواهند، بنابراین این چندگانگی باعث پیموده شدن دو راه متفاوت برای مک و پی‌سی شده است.

با ویندوز 8، مایکروسافت می‌کوشد که پی‌سی را از نو اختراع کند، رابط کاربری مترو، مفهومی را ارائه می‌دهد که نه شباهتی به ویندوز هفت دارد و نه سیتم عامل مک، چیزهایی مثل پی‌سی‌های لمسی یا لپ‌تاپ‌هایی که به تبلت تبدیل می‌شوند، چیزهای واقعا تازه‌ای خواهند بود و در این صورت راه مک و پی‌سی بسیار بیشتر از هم جدا خواهد شد.

ویندوز8

بله! مقایسه مک و پی‌سی و شنیدن نظرات فن‌های این دو وسیله، هنوز لذت‌بخش است، ما تبلیغات I’m a pc, I’m a mac را هنوز از یاد نبرده‌ایم و هنوز برایمان دیدن عکس‌العمل‌های خشم‌آلود پی‌سی دوست‌ها در مقابل کسانی که مک را در مقابل پی‌سی بسیار سرتر و cool می‌دانند، جالب است! ولی راستش را بخواهید هر چقدر که زمان سپری می‌شود، این قیاس غیرمنطقی‌تر و بی‌هوده‌تر به نظر می‌آید. مک و پی‌سی دو پلتفرمی هستند که از دو رویکرد و سیاست‌گذاری متفاوت حاصل آمده‌اند. جامعه مصرف‌کنندگان همان طور که به مک نیاز دارد به پی‌سی هم نیاز دارد، بدون پی‌سی بسیاری از نیازهای کاربران با هزینه متناسب، بی‌پاسخ می‌مانند و انحصار اپل بر پشت مصرف‌کنندگان سنگینی خواهد کرد.

مک,پی سی

مثل همیشه انتخاب یک گجت از سوی ما، باید مبتنی بر نیازهای واقعی ما باشد، نه چیز دیگر. به عبارتی به جای مقایسه پی‌سی و مک با هم و گفتن این که کدام یک برتر است، بهتر است ببینیم چه وسیله‌ای برای نیاز ما بهتر است.

البته در ایران اوضاع به مراتب پیچیده‌تر و آشفته‌تر است، خریدها کمتر بر اساس نیاز صورت می‌گیرند، گاه گران بودن گجت‌ها اپلی، باعث خرید بی‌تفکر آنها تنها برای تفاخر محض می‌شود، گاهی هم بودجه‌ها باعث می‌شوند که از نیازهای واقعی خود چشم بپوشیم.

بله! مک‌بوک پرو، بسیار فوق‌العاده است، اما فقط در صورتی که در راستای نیازهای واقعی شما باشد و البته در صورتی که ریسک تعمیرنشدنی بودن آن را بتوانید به جان بخرید!

منبع: تایم (با مقداری تغییرات)


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

روانشناسی تبلیغات در انتخابات آمریکا

از زمان پیروزی لیندون جانسون و ظرف حدود نیم قرن گذشته آمریکا تنها دو رئیس جمهور دموکرات به خود دیده که اولی جیمی کارتر و دومی بیل کلینتون بوده است. ظرف همین مدت تنها یک رئیس…

یک پزشک پلاس

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
25 نظرات
 1. pouya می گوید

  ما که هر کدوم رو بگیریم روش لینوکس نصب می کنیم :دی

 2. سامان می گوید

  مک وقتی ارزش داره که بخوای با سیستم عامل خودش کار کنی وقتی بخوای روش لینوکس و ویندوز نصب کنی میبینی که به هیچ دردی نمیخوره!
  ولی لپ تاپ های دیگه اگه حتی روش هکینتاش هم نصب کنی باز کار آمدند! :-)!

 3. امیرمسعود می گوید

  یک اشتباهی دارید می‌کنید به نظر من. مقایسهٔ بین مک و پی‌سی اساساً مقایسه بین دو چیز از دو جنس متفاوته. مثل اینه که کریستیانو رولاندو رو با بایرن مونیخ مقایسه کنیم!! اولی فقط یک فوتبالیسته، ولی دومی یه تیمه با ده‌ها فوتبالیست با تخصص‌های فوتبالی گوناگون.

  یک شرکت هرچه‌قدر هم که قدرتمند و بزرگ باشه، به بزرگی کل دنیا که نیست. مردم هم همه مثل هم نیستند و نیازهای یکسانی ندارند. هیچ شرکتی به تنهایی نمی‌تونه برای کل دنیا محصول بسازه. بی‌شمار شرکت سازندهٔ گجت لازمه برای ساختن بی‌شمار انواع گجت برای پاسخ دادن به نیازهای بی‌شمار آدم.

  می‌پذیرم که اپل از نظر فناوری شرکت بسیار بسیار پیشرویی است. اصلاً فرض کنید که آی‌فون یا آی‌پد هیچ ضعف تکنیکی‌ای نداشته باشند (که صدالبته دارند). آیا نیاز من به گوشی هوشمند یا تبلت لزوماً با یکی از چهار-پنج مدلی که اپل ساخته است برطرف می‌شود؟ مثلاً کسی به خاطر نوع فعالیتش اندازهٔ مطلوب تبلت برایش ۷ اینچ است، یا دیگری که می‌خواهد گوشی هوشمندی داشته باشد که بتواند آن را با پورت فلان به بهمان دستگاهش وصل کند؟

 4. محسن می گوید

  دکتر به نظرت اپل رو چطوری میشه شکست داد؟
  مورد دیگه اینکه چرا نوشتید بی‌هوده‌؟

 5. ستار.م می گوید

  درود بر شما
  نوت بوک های اپل شاید دارای کارایی بالا و بسیار جذاب باشند اما در ایران به دلیل قیمت بسیار بالا،نداشتن گارانتی درست وحسابی و محدودیت های سیستم عامل مک (برای ما ایرانی ها) اصلاً انتخاب خوبی به شمار نمی آیند.

 6. سامی می گوید

  بی هوده نیست بیهوده است،اصلاح کن

  1. آرش می گوید

   یک سری به لغت نامه دهخدا بزنید می بینید که بی هوده اشتباه نیست
   http://www.loghatnaameh.org/dehkhodaworddetail-0b1b267f9c2449a585abd20a0b900b33-fa.html

   درضمن بی هوده از ادبیات دستوری برای بیان منظور استفاده نکنید، مفیدتر واقع خواهد شد

   1. صائب می گوید

    در دستور زبان فارسی جدید درست است که اصل بر جدا نوشتن کلمات بود، ولی بیهوده از آنجایی که به مرور زمان یک کلمه جداگانه محسوب می شود بهتر است سر هم نگاشته شود.

 7. mohammad می گوید

  دکتر با نظز شما و (verge)در مورد اینکه نباید مسیر ویندوز و مک رو یکی ندونست کاملا موافقم . یعنی با ورود ویندوز 8 اینقدر نوآوری های جالب و بدون شک عجیب غریب میبینم که واقعا تحسین بر انگیزه (یعنی تنها شرکتی که میتونه دنیای پی سی و… دوباره تعریف کنه مایکروسافته ) در مورد قدرت سخت افزاری مک بوک پرو جدید . چند تا نکته هست . یکیش اینه که اپل سیستم عاملش آماده بود شرکتای سخت افزاری هم سخت افزار نسل جدیدشون اماده بود . چه چیزی از این بهتر تا قبل از ورود ویندوز 8 با نسل جدید لپ تاپ ها پی سی ها ال این وانها تبلتها .. اپل با استفاده از این سخت افزار جدید تبلیغ گسترده ای کنه ؟ اگر دقت کرده باشید توی COMPUTEX 2012 اکثر شرکتا حرفی از سخت افزار نهایی نمیزدن فقط میخواستن نسل جدید محصولاتشون رو نشون بدن و اگرهم چیزی میگفتن .. بیشتر حرف از نسل جدید پردازندهای اینتل بود (در مورد کارت گرافیک و.. ) حرفی نزدن . خلاصه کنم !
  همینجا مینویسم امضا میکنم !با عرضه رسمی ویندوز 8 شاهد چنان سخت افزارهایی و رزولویشن هایی بالای با ویندوز8 خواهیم بود که مک بوک پرو جدید رو از یاد خواهیم برد (از لحاظ سخت افزار منظورمه ) با همین وزن و بارکی که مک بوک پرو داره (و حتی کمتر )
  اون روز منتظر مطلب شما هستم دکتر 🙂

 8. amin می گوید

  اول اینو بگم تا یادم نرفته
  به نظرم اون لپ تاپ هایی که مثال زدید بد نیست یه نگاهی هم به لپ تاپ های اسوس بزنید.
  مثلا k53sv پرفورمانس بالایی داره.
  بعدا هم که هرکسی یه سلیقه ای داره
  به نظر من مک اونطور که باید پیشرفت میکرد نکرده
  عشق است win7

 9. علیرضا می گوید

  این که در آینده شرکت های دیگر محصولاتی بهتر تولید خواهند کرد! حرف جالبیه. به عنوان مثال به بازار الترابوک ها نگاه کنید. این یک بازار جدید بود که توسط اپل به وجود آمده. حالا بعد از چند سال هنوز یک الترابوک ویندوزی که قابل رقابت با ایر باشه نیومده. همین طور بازار های دیگر رو. اپل چه خوشمون بیاد چه نیاد! پیشرو دنیای تکنولوژی بوده و توی این چند سال بهترین رو تولید کرده. و اینکه ویندوز اینقدر فراگیر شده به این علت ه که رقیب جدی در پی سی وجود نداره و ویندوز یک بازار انحصاری داره که حداکثر استفادش رو داره می کنه.

  1. هادی می گوید

   حرفت کاملا درسته. حتی اگر در توان شرکت های دیگه باشه که بخوان محصولاتی بهتر از اپل!!! بسازن، در راستای سیاست هاشون نیست. ضمن اینکه فعلا تمامی شرکت های دیگه دنباله رو نوآوری های اپل هستن. اگر نخوایم صد در صد حرف بزنیم، در نود درصد موارد این طور بوده.

 10. هادی می گوید

  البته در مورد ریسک تعمیر نشدن این رو باید اضافه کنیم که آمار خرابی محصولات اپل بسیار پایینه. در واقع یکی از اصلی ترین ویژگی هایی که محصولات اپل دارن اینه که کیفیت ساختشون بسیار بسیار بالاست و به این راحتی ها خراب نمی شن! البته در مورد این که مک بوک تعمیر نشدنیه، می شه به گارانتی های تعویض طولانی مدت فکر کرد.

 11. علی می گوید

  حقیقتا مگه قرار است چه کاری را یوزهای معمولی انجام دهند که نیاز به این گجت جدید باشد؟
  واقعا برای من سوال است! آخر مگر با همین سخت افزارهایی که دارید چه کار محیرالقولی غیر از موزیک گوش دادن و اجرای چند نرم افزار و کار در اینترنت دارید؟
  اگر واقعا کسی به این گجت و حتی گرانتر از آن نیاز داشت باید آنرا تهیه کند ولی مطمئنا خیلی از ماها نیازی به این امکانات نداریم.
  صرفا یا برای کلاس گذاشتن آنها میخریم یا اینکه چون میخواهیم ثابت کنیم که یک گیگ هستیم و از دنیا عقب نیستیم.
  چشمانمان را باز کنیم! توان سخت افزاری کامپیوتری که آپولو را به ماه برد کمتر از یک گوشی هوشمند معمولی بود که ما مدام به فکر اپگرید کردن آن هستیم.

 12. f35 jsf می گوید

  خدایا ممنون که سایتی پیدا کردم پس از 2 سال که کاربراش عقده ای نیستن و یه مشت ادن ندید بدید توش کامنت نمیدن

 13. علی می گوید

  سلام
  در واقع لب تاب ها بهتذ جواب مردم را می دهند
  تبلت :برای کسانی که به فیلم و عکس علاقه زیاد دارند و بعد از یک سال به طور کامل قدیمی می شوند،حساس به هر چیزی وبرای خود نمایی است و… .
  مک بوک:به طور کلی یک بار مصرف.
  لب تاب:در هر سیستم عاملی جواب می دهد،قابل تعمیر،قابل ارتقاع قطعات سخت افزاری،طول عمر زیاد،… .

  و نتیجه تا حال هیچ چیزی نتوانسته لب تاب ها را شکت دهد

  فقطpc

  و بهترین شرکت سازنده لب تاب و… در حال حاضرASUSاست.

 14. رضا می گوید

  البته منصفانه تر هم میشد نگاه کرد…
  اونم اینکه بدون مک و سیستم عامل زیبا و کاربردیش و نوآوری های سخت افزاری و نرم افزاری اپل جامعه مصرف کنندگان مجبور بود انحصار مایکروسافت و رابط کاربری مسخره داس و کامپیوترهای ذاغارت آی بی ام رو تحمل کنه! وخیلی ابداعات دیگه که کار اپل بوده…

 15. بهنام می گوید

  تمام حرف های شما قبول
  ولی لپ تاپ سری 7 سامسونگ باعث شد که اپل اعلام کنه تنها لپ تاپی هست که میتونه با ما رقابت کنه :دی

  http://www.notebookcheck.net/Samsung-700G7A-S01SE.69398.0.html

  http://www.samsung.com/us/computer/laptops/NP700Z5A-S03US

 16. Thinker_amir می گوید

  من مک بوک پرو دارم فوق العاده ازش راضی هستم
  سیستم عامل مک جذاب راحت و قابل اطمینان هست، من که تا حالا کرش کردن تو کارش ندیدم.
  مدت ها هم با ویندوز بودم اما تازه فهمیدم مک چه دنیایی هست، اون موقع هم می خواستم بگیرم خیلی ها میگفتن نه اما ۱۰۰٪ از خریدم راضی هستم، تمام چیزایی که تو ویندوز بود این جا هم هست یا جایگزینش هست من که توش هیچ محدودیتی ندیدم
  اگه در فکر خرید لپ تاپ هستید با توجه به نیازتون انتخاب کنید، اما اگه کار گرافیکی میکنی یا موزیک بازی حتما بیا رو مک
  اگه هم گیمر هستی فکر مک رو نکن نسبت بازیش به ویندوز خیلی کمه

 17. گمنام می گوید

  همچین میگه سبک آدم باورم میشه
  دو کیلو و 200 گرمه
  خب الان لبتاب های ویندوزی هم 2 و نیم اند البته با درایو دی وی دی و بلوری!!!!!!
  در مورد پرفورمنس هم خیلی فرقی نمیکنن.اپل برا کارهای گرافیکی طراحی شده.واقعا نرم افزار خوبی داره برای تدوین که در ویندوز نیست که البته اون هم کدک های ناقصی داره
  ازون ور هم ویندوز نرم افزار هایی داره که اپل دارها حسرتشو میکشن.که کم هم نیستن

 18. هادی می گوید

  جالب اینه که با طرح یک سوال که “چرا مقایسه پی سی و مک کار بی هوده ای است؟” هرکس میاد نه تنها مک و با پی سی بلکه چه می دونم ویندوز 7 رو با لینوکس و مکینتاش مقایسه می کنه و هرکسی نظر خودشو میگه و فکر می کنه که خیلی باحاله! و یکی میگه که ایسوس بهترین لپ تاپه و خلاصه هرکسی یک جوری درگیره! هیچ کس کمی باز با موضوع برخورد نمی کنه. عملا هیچ فرقی نمی کنه همون مثلا ایسوس از سخت افزارهایی برای ساخت لپ تاپهاش استفاده می کنه که عمدتا برای مثال اچ پی! حتی همون اپل هم خبرش درز می کنه که با اینتل قرارداد بسته. مساله اینه که اکثر این شرکتها برای خودشون انحصارطلبی های خودشون رو دارند و به آزادی نشر علم و فناوری اعتقاد ندارند، بعد من و شمای ایرانی مسلمان میایم تو سرو کله هم می کوبیم که اپل بهتره یا مایکروسافت یا سامسونگ و یا …؟!

 19. Tox می گوید

  به نظرم بهترین راه تجربه است. ایده آل اینه که کاربرها هر سه تا سیستم عامل مطرح دسکتاپ رو امتحان کننن و به نتیجه برسند. هر کسی یه جور دوست داره و نیازهای خاص خودشو داره.

  راه مک و پی سی هم همیشه جدا نبوده اما برگ برنده ای که مک داره بازار هدفش هست همون high endی که گفتین. چون مک بازیگر اصلی این بخش از بازار در خیلی از زمینه ها هست دستش بازتره.

  ضمنا بعضی دوستان توجه کنن که مک در عرصه سخت افزار بیشتر اسمبلر (سرهم کننده)‌ است منتهی چون حاشیه سود قابل توجهی داره به راحتی از تاپترین تکنولوژی های بازار در محصولاتش استفاده میکنه وگرنه اپل سخت افزار رو انتخاب میکنه نه تولید (درست مثل یه سرآشپز ماهر که دوشنبه بازار رفته :دی)

 20. ابی می گوید

  کار کرد Realtime مک اپل و زیبایی و قدرت واقعا چشمگیرش قابل مقایسه با پی سی های هنگی و اون صفحه مرگ ویندوز که حالمو بهم میزنه نیست.

  1. crysis می گوید

   ببین دوست من اگه خیلی به مک مینازی باید بگم که مک هم صفحه مرگ داره فقط رنگش ابی نیست.
   در حال حاضر اچ پی و ایسوز و ایسر محصولاتی رو میزنن که از لحاظ کارایی با مک ها قابل مقایسه هستند به عنوال مثال لب تاب اچ پی من از corei7 2.6ghz up to 3.6ghz استفاده میکنه با 16 گیگ رم و 750 گیگ هارد و درایو بلو ری تازه به وزن 2.91 گیلو میرسه اگه درایو رو برداریم وزن اون به 2.45 میرسه با صفحه نمایش 15.6 اینچ که من مدل هایی رو دیدم با 13 اینچ صفحه نمایش همین سخت افزار رو داشتن و وزن رویایی 1.5 کیلو.
   پس گفتن اینکه شرکت های پی سی نمیتوانند محصولات قدرتمند و سبک وزن تولید کنند درست نیست.

   1. ابی می گوید

    من هم همین لپ تاپ ASUS رو دارم با دوتا هارد 750 و دوتا گرافیک دو گیگ ولی با این همه لپ تاپ های پایین تر اپل خیلی بهتر کار میکنند.من فک میکنم شما چون لپ تاپتون ASUS هست این حرفو میزنید ولی من از هردو کار کشیدم که اپل کاراییش خیلی خیلی بهتر بود
    در کل اگه بخوام یک کلام در مورد اپل نسبت به بقیه بگم اینه که
    اپل واسه مشتریاش ارزش قائله
    یاحق

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.