کتاب معجزه شکرگزاری – قسمت اول

43

کتاب معجزه شکرگزاری
نوشته «راندا برن»
مترجم: وامق عسکری
ویراستار: «غلامحسین سالمی»
نشر صدای معاصر

معجزه شکرگزاری

قسمت اول:

بدين سان، تو افتخار تماميِ دنيا را به دست خواهي آورد.
كتيبه‌ي امرالد
(۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پيش از ميلاد)

پيشكش به تو
باشد كه معجزه‌ي شكرگزاري درهاي دنياي نويني را بر تو بگشايد و براي تماميِ سال‌هاي زندگي‌ات شادماني به ارمغان آورد.
اين خواسته‌ي قلبيِ من براي تو و تماميِ جهان است.

سپاسگزاري
چندان كه دست به نگارش كتابي تازه مي‌زنم، آفرينش به عنوان چيزي نشاط آور و در عين حال يگانه و منحصر به فرد آغاز مي‌شود، تنها كيهان و من هستيم. سپس، اين محدوده، رفته رفته، گسترده‌تر مي‌شود، افراد بيشتر و بيشتري را دربرمي‌گيرد، تماميِ آنهايي كه دانش و چيره‌دستيِ خود را به اشتراك مي‌گذارند تا آنگاه كه سرانجام شما كتاب جديد را در دستان‌تان بگيريد. اين افراد بخشي از حلقه‌ي پيوسته بالنده‌ي آفرينش هستند كه اجازه داده‌اند «معجزه‌ي شكرگزاري» به شما برسد.
با ژرف‌‌ترين سپاسگزاري‌ها از كساني كه در طول سده‌هاي گذشته حقايق زندگي را كشف كردند و آنان كه نوشته‌هاشان را بر جاي گذاشتند تا ما در زمان مناسب و با تيزبيني كشف‌شان كنيم. لحظه‌اي كه به گونه‌‌اي وصف‌ناپذير زندگي را ديگرگون مي‌كند، لحظه‌اي كه ما چشمي داريم براي ديدن و گوشي براي شنيدن!

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

آيا معجزه‌ي شكرگزاري را باور داريد؟
«كساني كه به معجزه‌ي شكرگزاري اعتقاد ندارند، آن را نمي‌يابند.»
روالد دال (۱۹۹۰ – 1916) – نويسنده

زماني را به خاطر آوريد كه بچه بوديد و زندگي بهت و حيرت شما را برمي‌انگيخت. زندگي حيرت‌انگيز به نظر مي‌رسيد و كوچك‌ترين چيزها شما را به طور كامل شگفت‌زده مي‌ساخت. نشستن شبنم روي چمن‌ها، پرواز پروانه‌ها يا هرگونه برگ يا سنگ ناآشنا شما را شيفته‌ي خود مي‌كرد. وقتي يكي از دندان‌ها‌تان مي‌افتاد به وجد مي‌آمديد، چراكه اين بدان معنا بود كه آن شب فرشته‌ي دندان به سراغ‌تان خواهد آمد. در آن دوران، روزها را براي فرارسيدن شب كريسمس مي‌شمرديد! با اين وجود نمي‌دانستيد كه بابانوئل چگونه مي‌تواند در يك شب به سراغ تمام بچه‌هاي دنيا برود و شگفتا كه هيچگاه هم شما را فراموش نمي‌كرد!
گوزن شمالي مي‌توانست پرواز كند، آنجا فرشته‌ها در باغ بودند، حيوانات خانگي به انسان‌ها مي‌مانستند، اسباب بازي‌ها شخصيت داشتند، روياها به واقعيت مي‌پيوست و شما مي‌توانستيد ستاره‌ها را لمس كنيد. قلب شما از شادي سرشار بود، گستره‌ي تخيلات شما هيچ پايان و محدوديتي نداشت و باور داشتيد كه زندگي دل‌انگيز و زيباست.

احساس نو و زيبايي كه همه‌ي ما در بچگي داشته‌ايم، آن بود كه همه چيز را خوب مي‌دانستيم، هر روزمان نويد دهنده‌ي سرگرمي‌ها و رويدادهاي تازه است و اينكه هيچ چيزي شادي‌مان را نقش برآب نخواهد كرد. ولي هنگامي كه رشد كرديم و باليديم و به بلوغ رسيديم، مسئوليت‌ها، مشكلات، مصايب و گرفتاري‌ها، خود را بر ما تحميل كردند و ما نا اميد شديم و آنچه كه در كودكي به آن باور داشتيم به يك‌باره ناپديد شد. اين يكي از دلايلي است كه در بزرگسالي دوست داريم به بچه‌ها نزديك باشيم تا دوباره همان احساس دوران بچگي‌ را تجربه كنيم، هرچند اگر براي يك لحظه باشد.
در اينجا بايد بگويم، آنچه كه زماني بدان اعتقاد داشتيد حقيقت دارد و اين نگرش بزرگسالان نا اميد به زندگي است كه صحيح نيست. معجزه‌ي زندگي حقيقت دارد و به همان اندازه‌ي بودن شما راستين است و به راستي زندگي مي‌تواند بيش از آن چيزي شگفت‌آور باشد كه شما حتي در دوران كودكي مي‌پنداشتيد. حتي هيجان‌انگيزتر و سرگرم‌كننده‌تر از هرآنچه كه پيش از اين ديده‌ايد.

هنگامي كه مي‌دانيد براي تبديل خواسته‌ها به واقعيت چه كاري بايد انجام دهيد، آنگاه براي رؤياهاتان زندگي مي‌كنيد، و از چگونگيِ باورمندي‌تان به معجزه‌ي زندگي شگفت‌زده خواهيد شد!
شايد شما پرواز گوزن شمالي را نبينيد ولي خواهيد ديد تمام چيزهايي كه هميشه دوست مي‌داشتيد در برابر چشمان‌تان ظاهر مي‌شوند و آنچه كه مدت‌هاي طولاني در رؤياهاتان بوده، به ناگهان رنگ واقعيت مي‌گيرد و به وقوع مي‌پيوندد. شما هيچگاه درنخواهيد يافت كه چگونه همه چيز به هم گره مي‌خورد تا رؤياي شما به واقعيت تبديل شود، چراكه همه‌چيز به گونه‌اي نامريي عمل مي‌كند، كه البته عجيب‌ترين بخش آن است!

آيا حاضريد تا بار ديگر آن را تجربه كنيد و بيازماييد؟ آيا حاضريد همچون دوران كودكي‌تان هر روزتان سرشار از شگفتي شود؟ براي رويارويي با آن شويد!
ماجراجوييِ ما از دو هزار سال پيش آغاز مي‌شود، هنگامي كه دانش متغير زندگي در پس متني مقدس پنهان بود …

يك راز بزرگ برملا مي‌شود
جمله‌اي كه در ادامه مي‌آيد از انجيل متي در كتاب مقدس برداشت شده و در طيِ چند سده افراد را سرگشته و از درك خود عاجز نگاه داشته است:
«هركس كه اراده كرده تا بيشتر دريافت كند، به حد كفايت دريافت داشته است. هركس كه اين‌گونه نخواسته است، داشته‌هايش از او بازگرفته خواهد شد.»

بايد اعتراف كنيم كه اين متن هنگام خواندن، غيرمنصفانه به نظر مي‌رسد. چراكه مي‌گويد ثروتمند، ثروتمندتر و فقير، فقيرتر مي‌شود. ولي در اين متن معمايي نهفته است كه گره‌اش بايد گشوده شود. رازي كه بايد برملا شود و هنگامي كه به اين راز پي ببريد، دنيايي نوين در پيش چشمان شما روشن مي‌شود.
پاسخ اين راز كه قرن‌هاست از انسان پنهان مانده يك واژه‌ي ناپيداست: قدرداني (نمك شناسي)

«هركس كه قدردان و سپاسگزار باشد بيشتر و به حد كفايت به او عطا خواهيم كرد. هركس كه قدردان نباشد، هرآنچه راكه دارد از او بازمي‌ستانيم.»

با آشكارسازيِ يك واژه‌ي ناپيدا، يك متن مرموز همچون كريستال، شفاف مي‌شود. دو هزار سال از تاريخ ثبت اين متن گذشته است، ولي امروز نيز مانند هر روز ديگر حقيقت آن آشكار است: اگر زمان را براي قدرشناسي مغتنم نشماريد، به بيشتر دست نخواهيد يافت و هرآنچه راكه داريد نيز از دست خواهيد داد. وعده‌اي كه با قدرشناسي به حقيقت مي‌پيوندد در اين واژه‌ها نهفته است: اگر قدردان باشيد به شما بيشتر و در حد فراواني داده خواهد شد.

در كتاب مقدس قرآن، بر وعده‌ي قدرشناسي تأكيد شده است:
«به ياد آور هنگامي را كه پروردگارت فرمود: اگر قدرشناس باشي به تو بيشتر عطا خواهم كرد و اگر ناسپاسي كني بر تو عذابي دردناك را فرود خواهم آورد.»

مهم نيست كه پيرو چه دين و آييني هستيد يا به طوركلي آدمي مذهبي هستيد يا خير، اين جمله‌هاي كتاب مقدس و قرآن، زندگيِ شما را دربرخواهد گرفت. آنها قانون بنيادي و اساسيِ علم و جهان را بر شما آشكار مي‌كنند.

اين قانوني جهاني است
قدرشناسي به سان قانوني جهاني عمل مي‌كند كه تماميِ زندگيِ شما را دربرمي‌گيرد. براساس قانون جذب، كه تمام انرژي و نيروي موجود در جهان پيرامون ما را از شكل‌گيريِ اتم‌ها تا حركت گياهان، را دربردارد، «هر چيزي،‌ مشابه خود را جذب مي‌كند.»

اين بدان علت است كه سلول‌هاي هر موجود زنده‌اي توسط قانون جاذبه در كنار يكديگر قرار گرفته‌اند كه اين روند درباره‌ي اشيا نيز صادق است. در زندگيِ شما قانون برتفكر و احساسات‌تان حكومت مي‌كند. چراكه آنها نيز انرژي هستند، پس هرآن‌چه را كه مي‌انديشيد يا هرچه را كه احساس مي‌كنيد به سوي خود جذب مي‌كنيد. اگر مي‌انديشيد «كارم را دوست ندارم»، «پول كافي به دست نياورده‌ام»، «نمي‌توانم شريك ايده‌آلم را بيابم»، «نمي‌توانم قبض‌هايم را پرداخت كنم»، «او قدرمرا نمي‌داند»، «بچه‌ام مشكل‌آفرين است»، «با والدين‌ام راحت نيستم»، «همسرم افتضاحه»، «ازدواج من به مشكل برخورده»، بيشتر آنها را به سمت خود جذب مي‌كنيد، ولي اگر بيشتر به چيزهايي بينديشيد كه از آنها راضي و سپاسگزاريد، مانند «كارم را دوست دارم»، «خانواده‌ام از من بسيار حمايت مي‌كنند»، «من بهترين تعطيلات را داشتم»، «من امروز احساس فوق‌العاده‌اي داشتم» يا «تعطيلات بسيار زيبايي را در پيك نيك در كنار پسرم گذراندم»، شما مخلصانه و صادقانه قدرشناسي را احساس خواهيد كرد، قانون جذب به شما مي‌گويد كه بيشتر از پيش مسائل و فرصت‌ها را به دست خواهيد آورد. همانگونه كه آهن به سوي آهنربا كشيده مي‌شود، قدرشناسيِ شما نيز همچون آهن‌ربا عمل مي‌كند. هرچه بيشتر قدرشناس باشيد، فراواني و موهبت‌هاي بيشتري را به سوي خود جذب خواهيد كرد. اين يك قانون جهاني است!

شما گفتارهايي اين چنيني را شنيده‌ايد: «هرچه بكاري همان را برداشت مي‌كني»، «از هر دستي بدهي، با همان دست پس مي‌گيري». تماميِ اين گفتارها نشانگر يك قانون است، همچنين بر قانوني جهاني مُهر تأييد مي‌زند كه دانشمند فرزانه اسحاق نيوتن، كشف كرد و به جهانيان نماياند.

اكتشافات علميِ نيوتن شامل قانون اساسيِ حركت در جهان است، كه يكي از آنها مي‌گويد:
«هركنش، واكنشي برابر و در خلاف جهت خود را دريافت مي‌كند»

هنگامي كه قانون قدرشناسي را با قانون نيوتن درهم مي‌آميزيد، هر كنش شكرگزاري سبب دريافت واكنش متقابل مي‌شود و آنچه كه شما دريافت مي‌كنيد، همواره برابر با آن قدرداني‌تان است كه به جا آورده‌ايد. به اين معني كه عمل سپاسگزاري باعث دريافت واكنش سپاسگزارانه خواهد بود. اين سپاسگزاري هرچه صادقانه و مخلصانه‌تر باشد (به بيان ديگر هرچه بيشتر سپاسگزار باشيد) بيشتر دريافت خواهيد كرد.

ريسمان طلاييِ قدرداني
هزاران هزار سال پيش از آفرينش انسان، قدرت قدرداني توصيه و به كار بسته شده است و از آنجا در طيِ سده‌ها و در قاره‌هاي مختلف از فرهنگ و تمدني به فرهنگ بعدي نفوذ كرده و مي‌كند. مذاهب اصيل اسلام، مسيحيت، يهوديت، بوديسم، سيك و هندوييسم قدرشناسي را در مركز و هسته‌ي آيينيِ خود قرار داده‌اند.
حضرت محمد (كه درود خداوند بر اوباد) مي‌فرمايد: سپاسگزاري براي فراواني‌اي كه به شما عرضه مي‌شود، بهترين دليل و بيمه‌اي است براي ادامه يافتن اين فراواني. يكي از متفكرين بزرگ مشرق زمين نيز مي‌گويد: شما هيچ راهي نداريد مگر آنكه قدردان و راضي باشيد. لائو تزو گفته است:‌ اگر شما از چيزها به همان‌گونه‌اي كه هستند لذت ببريد، آنگاه تمام دنيا به شما تعلق خواهد داشت. كريشنا گفته است هرچه را كه به او تعارف شود با شادي و شعف مي‌پذيرد. حضرت داوود پيامبر از شكرگزاري نسبت به تمام دنيا سخن گفته است، نسبت به هر چيزي كه بين زمين و بهشت قرار دارد و مسيح (ع) پيش از هر معجزه‌اش شكرگزاري به جا مي‌آورده است. در آيين بومي‌هاي استراليا، تا ماسايي‌ها و زولوهاي افريقا، ازناواجوهاي امريكا، شاوني و چروكي تا تاهيتي‌ها، اسكيمو و بومي‌هاي موآريِ زلاندنو، شكرگزار بودن در ريشه‌ي اوليه‌ي آداب و رسوم‌شان جاي داشته است.

«بامدادان، هنگامي كه از خواب برمي‌خيزيد، براي ديدن روشناييِ صبح سپاسگزاري كنيد، براي غذا و شاديِ زندگي‌تان سپاسگزار باشيد. اگر هيچ علتي براي سپاسگزاري نمي‌يابيد، پس مشكلي در خود شما هست.»
ته كومسه (۱۷۶۸-۱۸۱۳)
رهبر قبيله‌ي شاوني سرخپوستان آمريكا

تاريخ سرشار از اشخاص سرشناس و نام‌آوري است كه شيوه‌ي سپاسگزار بودن را به كار بسته‌اند، و دستاوردهاشان، آنها را در ميان برترين مخلوقاتي قرار داده است كه تاكنون زيسته‌اند: مهاتما گاندي، مادر ترزا، مارتين لوتركينگ، لئوناردو داوينچي، افلاتون، شكسپير، آئسوپ، بليك، امرسون، ديكنز، پروست، دكارت، لينكلن، يونگ، انيشتين و بسياري از متفكران و انديشمندان ديگر.

اكتشافات علميِ آلبرت انيشتين،‌نگرش ما را به جهان تغيير داده است و هنگامي كه درباره‌ي دستاوردهاي تاريخي‌اش سؤال مي‌شود، او تنها از سپاسگزاري نسبت به ديگران مي‌گويد. يكي از ذهن‌هاي بسيار درخشان تاريخ، بيش از صدبار در روز از ديگران سپاسگزاري مي‌كرد. آيا اين شگفت‌آور نيست كه بسياري از ناپيداهاي عالم بر انيشتين مكشوف شد؟ او قدرشناسي را در تك‌تك روزهاي زندگي‌اش تمرين كرد و در مقابل از انواع مواهب و نعمت‌ها برخوردار شد. هنگامي كه از اسحاق نيوتن درباره‌ي راز دستاوردهاي علمي‌اش سؤال شد، او گفت كه بر شانه‌ي غول‌ها ايستاده است. در سال‌هاي اخير، اسحاق نيوتن به عنوان بزرگترين كمك كننده به علم و بشريت شناخته شده است. او همچنين همواره سپاسگزار تمام زنان و مرداني بوده كه پيش از او زيسته‌اند. دانشمندان، فلسفه‌دان‌ها، مخترعين، كاشفان و پيامبراني كه سپاسگزاري را به كار بسته‌اند، دستاورد آن را برداشت كرده‌اند و از توان ذاتيِ آن بسيار آگاه بوده‌اند. هرچند كه هنوز قدرت و نيروي سپاسگزاري براي بسياري از افراد ناشناخته است. زيرا براي تجربه‌ي سپاسگزاري در زندگيِ خود بايد آن را به كار ببنديد.

كشف من
داستان من مثالي است از سرنوشت كسي كه سپاسگزاري و تأثيرهاي آن را در زندگي فراموش كند. اگر شش سال پيش كسي از من مي‌پرسيد كه آيا انسان شكرگزاري هستم،‌ فوراً پاسخ مي‌دادم، بله، من انسان بسيار قدرشناسي هستم. من وقتي هديه‌اي دريافت مي‌كنم، كسي در را برايم باز مي‌كند يا كسي كاري برايم انجام مي‌دهد، تشكر زباني مي‌كنم.

راست‌اش را بخواهيد من به راستي يك انسان قدرشناس نبودم. نمي‌دانستم كه قدرشناس بودن به راستي به چه معناست، و تنها بر زبان‌آوردن واژه‌ي سپاسگزارم در برخي موقعيت‌ها نشانه‌ي شكرگزار بودن نيست.
زندگي‌ام بدون شكرگزاري بسيار چالش برانگيز بود. من بدهكار بودم، و بدهكاري‌ام هر ماه افزايش مي‌يافت. هرچند به سختي تلاش مي‌كردم، ولي اوضاع اقتصادي‌ام هيچگاه بهبود نمي‌يافت. براي بهبود اوضاع زندگي و تسلط بر بدهكاريِ روزافزونم، تحت شرايط نگراني و دلشوره و فشارهاي مختلف زندگي مي‌كردم. روابط من بين خوب و بحراني پيوسته همچون آونگي در نوسان بود چراكه من هيچ‌گاه براي ديگران وقت كافي نداشتم. هرچند كه به صورت ظاهري سلامت به نظر مي‌رسيدم ولي در پايان هر روز بسيار خسته بودم و به اين مي‌مانست كه انگار هر فصل سهمي از بيماري براي من به ارمغان مي‌آورد. لحظات شادي را در بودن با دوستان مي‌ديدم يا در زماني كه در تعطيلات مي‌گذراندم ولي اين واقعيت كه بايد هر روز بيشتر كار مي‌كردم تا بتوانم سهم خود را براي اين شادي‌ها بدهم آزارم مي‌داد. من زندگي نمي‌كردم. من از امروز تا روز ديگر زنده مي‌ماندم و از پرداخت يك بدهكاري تا بدهكاريِ ديگر، و به مجرد آنكه مشكلي را حل مي‌كردم، مشكلي ديگر به سراغم مي‌آمد و پيش رويم سبز مي‌شد. ولي چندي بعد اتفاقي پيش آمد كه از آن روز به بعد، همه چيز را در زندگي‌ام تحت‌الشعاع قرار مي‌داد. من رازي را درباره‌ي زندگي كشف كردم و نتيجه‌ي دستاوردم آن بود كه هر روز در زندگي‌ام قدردان و سپاسگزار آن چيزي باشم كه دارم. در نتيجه رنگ روزهاي من عوض شد و هرچه بيشتر سپاسگزاري نشان مي‌دادم، نتايج بيشتر معجزه‌وار مي‌شد. زندگي من به كلي ديگرگون شد.

براي نخستين بار در زندگي، بدهكار نبودم، و زماني بسيار كوتاه پس از آن تمام پول مورد نيازم را براي هر كاري داشتم. مشكلات موجود در روابط، كار و سلامتي‌ام، رنگ باخت و به جاي روياروييِ هر روزه با مشكلات و موانع، روزهاي من با چيزهاي خوبي پُر شد كه پيوسته به سراغم مي‌آمد. سلامتي و انرژيِ من به صورت چشمگيري فزوني گرفت و از بيست سالگي‌ام احساس بهتري داشتم. روابط‌ام معنادارتر شد و از لحظات خوشي كه در كنار خانواده و دوستان داشتم بيشتر لذت مي‌بردم.
بيش از آنچه كه تا آن موقع فكر مي‌كردم، احساس شادي داشتم. من سعادتمندانه خوشحال بودم، خوشحال‌تر از هر زمان ديگر. قدرشناسي، من و زندگي‌ام را به گونه‌اي شگفت‌انگيز تغيير داد!

نيروي قدرشناسي را در زندگي خود تعميم دهيد
مهم نيست كه شما چه كسي هستيد، يا كجا هستيد يا اينكه شرايط فعليِ شما چگونه است. نيروي سپاسگزاري تمام زندگيِ شما را ديگرگون خواهد كرد!

من نامه‌هايي دريافت كرده‌ام از هزاران آدم مختلفي كه با استفاده از نيروي قدرشناسي خود را از چنگ مصيبت رهانيده‌اند. بارها ديده‌ام كه در ارتباط با سلامت افراد معجزه‌هايي پيش آمده در حالي كه هيچ اميدي وجود نداشته است. متوجه شده‌ام كه ازدواج‌هايي از گسستن نجات يافته است و رابطه‌هاي شكست خورده بار ديگر از سرگرفته شده و به روابطي موفقيت‌آميز بدل شده‌اند. من كساني را ديده‌ام كه از فقر كامل به كاميابي دست يافته‌اند و افراد نااميدي را ديده‌ام كه از شرايط يأس مطلق و قرارداشتن در تنگنا، به زندگي‌يي مسرت‌بخش و راضي كننده رسيده‌اند.

قدرشناسي مي‌تواند به شيوه‌ي معجزه‌آسايي روابط شما را به روابطي شادي‌آور و معنادار بدل كند كه به شرايط كنونيِ شما بستگي ندارد. قدرشناسي مي‌تواند به گونه‌اي معجزه‌آسا شما را كامياب كند. آن سان كه پول لازم را براي هر چيز دلخواهي داشته باشيد. درجه‌ي سلامت شما فزوني پيدا خواهد كرد و شادماني را براي‌تان به ارمغان مي‌آورد كه فراتر از تصورات هميشگيِ شما بوده است. قدرشناسي چنان نيرويش را به كار مي‌گيرد كه مهارت و شغل شما را بهبود مي‌بخشد و موفقيت‌ شما را افزايش مي‌دهد و شغل رؤيايي و دلخواه‌تان را براي شما به ارمغان مي‌آورد. در حقيقت به هرچه كه مي‌خواهيد انجام بدهيد و يا داشته باشيد، دست خواهيد يافت. قدرشناسيِ شما وسيله‌اي است تا به آن برسيد. نيروي شگفت‌انگيز قدرشناسي زندگيِ شما را به طلا تبديل خواهد كرد.

همانطور كه قدرشناسي را به كار مي‌بنديد، درمي‌يابيد كه چرا رويدادهاي ناگوار در زندگي‌تان رخ داده و چرا جاي بعضي موهبت‌ها در زندگيِ شما خالي است. همان‌گونه كه قدرشناسي را به روش زندگي‌تان تبديل مي‌كنيد، هر بامداد چنان از خواب برمي‌خيزيد كه اشتياق فراوان به زندگي در وجودتان موج مي‌زند. شما خود را عاشق زندگي‌تان مي‌يابيد و همه چيز براي‌تان فراهم مي‌شود. شما به سبكيِ يك پَر و شادمان‌تر از هر زمان ديگر خواهيد بود. هنگام روياروشدن با چالش‌ها، مي‌دانيد كه چگونه بر آنها چيره شويد و از آنها پند بگيريد. هر روزتان سرشار از موهبت خواهد بود و با شگفتيِ بيشتري همراه خواهد شد درست مثل وقتي كه بچه بوديد!

آيا زندگيِ شما سرشار از موهبت است؟
اكنون شما مي‌توانيد بگوييد كه در زندگي‌تان چه ميزان از قدرشناسي به كار بسته‌ايد. فقط به جنبه‌هاي برجسته‌ي زندگي‌تان نگاه كنيد، پول، سلامتي،‌ شادماني، شغل، خانه و روابط با ديگران، بخش‌‌هايي از زندگيِ شما كه با فراواني همراه است، زمينه‌هايي بوده كه از قدرشناسي سود برده‌ايد و نتيجه‌اش را تجربه كرده‌ايد. هر زمينه‌اي كه خالي به نظر مي‌آيد به دليل نبود قدرشناسي است. اين يك حقيقت ساده است: وقتي شما شكرگزار نيستيد نمي‌توانيد در مقابل به اندازه‌ي كافي دريافت كنيد. شما از به كارگيريِ نيروي قدرشناسي در زندگي‌تان جلوگيري كرده‌ايد. هنگامي كه قدرشناس نيستيد، خود را از جريان سلامت و روابط بهتر و شادي و پول بيشتر و پيشرفت كار و موقعيت يا تجارت، بي‌بهره ساخته‌ايد. براي به دست آوردن بايد از دست بدهيد. اين يك قانون است. شكرگزاري، سپاس دادن است در غير اين صورت خود را ناكام مي‌كنيد و از دريافت آنچه كه در زندگي مي‌خواهيد بي‌بهره مي‌مانيد. مرز پايين حق‌شناسي زماني است كه ما قدرشناس نباشيم، ما در زندگي‌مان هميشه همه چيزها را آماده مي‌انگاريم. هنگامي كه مي‌پنداريم همه چيز هميشه فراهم است، در حقيقت آنها را از خودمان مي‌گيريم. قانون جذب مي‌گويد كه هر چيزي، مشابه خود را جذب مي‌كند، بنابراين اگر وجود چيزي را همواره تضميني بدانيم، آن را از خودمان مي‌گيريم. به يادداشته باشيد كه هركس قدرشناس نباشد، آنچه كه به او ارزاني شده است از او بازپس گرفته خواهد شد.

درست آن است كه شما در زندگي‌تان در زمان‌هاي مختلف شكرگزار بوده‌ايد، ولي براي مشاهده‌ي تغييرات شديد آن در زندگي‌تان، بايد شكرگزار باشيد تا آن را به روش جديد زندگي‌تان تبديل كنيد.

فرمول سپاسگزاري
دانش يك گنج است و عمل كردن كليد آن.
«ابوزيد عبدالرحمن ابن خلدون (۷۳۲ – 808) ،جامعه شناس فيلسوف و مورخ»

در تماميِ مذاهب، اسطوره‌ها و حتي افسانه‌ها آمده است كه براي دستيابي به موفقيت، نخست بايد «واژه‌هاي كليدي را به زبان آورد».

براي آنكه انرژي حاصل از شكرگزاري را شامل حال خود كنيد، نخست بايد اين واژه‌ را بگوييد: سپاسگزارم. نمي‌توانم براي شما از چگونگيِ اهميت واژه‌ي سپاسگزارم در زندگي‌تان بگويم. براي آنكه زندگيِ قدرشناسانه‌اي داشته باشيد و نتيجه‌ي آن را در زندگي‌تان تجربه كنيد بايد سپاسگزارم كلمه‌اي باشد كه در زندگي‌تان بيش از همه مي‌گوييد و احساس مي‌كنيد. اين واژه بايد به شناسه‌ي شما تبديل شود. سپاسگزارم، پلي است از وضعيت فعليِ شما به زندگيِ رؤيايي‌تان.
فرمول اصلي اين‌گونه است:
– به عمد واژه‌ي سپاسگزارم را در ذهن و زبان خود تكرار كنيد:
– شما هرچه بيشتر به صورت عمدي به كلمه‌ي سپاسگزارم فكر كنيد و آن را به كار ببريد، قدرشناسي را بيشتر احساس خواهيد كرد.
– هرچه بيشتر به قدرشناسي بينديشيد و بيشتر آن را احساس كنيد، فراوانيِ بيشتري دريافت خواهيد كرد.

قدرشناسي يك احساس است. بنابراين هدف نهايي در تمرين آن است كه هرچه بيشتر آن را احساس كنيد، زيرا اين نيروي احساسات شماست كه به تأثير آن در زندگي‌تان شتاب مي‌بخشد. قانون نيوتن، يكي براي يكي است؛ آنچه كه مي‌دهيد، به صورت برابر دريافت مي‌كنيد. اين بدان معناست كه اگر احساس قدرشناسي را در خود افزايش دهيد، نتايج آن در زندگي‌تان فزوني خواهد يافت تا با احساس شما برابر شود. هرچه احساس‌تان راستين‌تر باشد و خالصانه قدرشناسي كنيد، شما با شتاب بيشتري تغيير مي‌يابيد و روند ديگرگوني‌تان شتاب بيشتري خواهد گرفت.

هنگامي كه درمي‌يابيد اين رفتار به تمرين كمي نياز دارد و چه قدر راحت مي‌توانيد قدرشناسي را با زندگي‌تان بياميزيد، و هنگامي كه نتايج آن را در زندگيِ خود احساس كنيد، آنگاه هرگز به بازگشت به زندگيِ پيشين خود نخواهيد انديشيد. اگر قدرشناسي را كمي تمرين كنيد، زندگي‌تان تغيير اندكي خواهد يافت. اگر قدرشناسي را هر روز بيشتر تمرين كنيد، زندگي‌تان به شدت تغيير خواهد كرد و به سوي تعالي خواهد رفت، آن‌چنان كه هرگز تصورش را نيز به ذهن راه نخواهيد داد!
يك كتاب كارآمد
همانطور كه قدرشناسيِ خود را ابراز مي‌داريم، بايد توجه كنيم كه بزرگترين قدرشناسي آن نيست كه كلمات را بر زبان بياوريم، بلكه بهتر است كه با قدرشناسي زندگي كنيم.
جان فيتز جرالد كندي (۱۹۶۳-۱۹۱۷)
سي و پنجمين رئيس جمهور ايالات متحده‌ي امريكا

در اين كتاب، ‌28 تمرين وجود دارد كه به گونه‌اي ويژه طراحي شده است تا به شما بياموزد كه چگونه نيروي قدرشناسي را به كار بگيريد و سلامت، پول و شغل و روابط خود را بهبود بخشيد و كاري كنيد تا كوچك‌ترين خواسته‌ها و بزرگ‌ترين آرزوهاتان به حقيقت بپيوندد. شما همچنين خواهيد آموخت كه چگونه مشكلات خود را حل كنيد و هرگونه موقعيت منفي را تغيير دهيد.

وقتي اين دانش تغيير زندگي را مي‌خوانيد، شيفته‌ي آن خواهيد شد و اما اين دانش بدون تمرين كردن آنچه كه مي‌آموزيد، از ميان انگشتان‌تان ليز خواهد خورد و فرصتي كه براي تغيير زندگي به دست آورده‌ايد به راحتي از دست مي‌رود. براي آنكه اين اتفاق رُخ ندهد، بايد در مدت 28 روز قدرشناسي را تمرين كنيد، تا بدين ترتيب دانش را تا ژرفاي سلول‌ها و ضمير ناخودآگاه خود ببريد. تنها در اين صورت است كه زندگيِ شما به شكلي اساسي تغيير خواهد كرد. اين تمرين‌ها به گونه‌اي طراحي شده است كه طيِ 28 روز پياپي اجرا شوند. اين روند به شما اجازه مي‌دهد كه قدرشناسي را به روش زندگي‌تان تبديل كنيد. تمرين قدرشناسي به صورت متمركز در روزهاي متمادي تضمين خواهد كردكه ديگرگوني در زندگيِ شما رخ خواهد داد و البته به سرعت !

هركدام از اين تمرينات انباشته‌اي از آموزش‌هاي ناپيدا در خود نهفته دارد كه دانش شما را به شدت افزايش مي‌دهد.در هر تمرين شما بيشتر و بيشتر خواهيد آموخت كه زندگي چگونه كار خواهد كرد. و داشتن آن زندگي كه در رويا‌تان پرورانده‌ايد چه قدر ساده است.
دوازده تمرين آغازين نيروي قدرشناسي براي همه‌ي آن چيزهايي است كه اكنون داريد از آنها استفاده مي‌كنيد و در گذشته به شما اعطا شده است. چراكه تا شكرگزارِ داشته‌هاتان نباشيد، نيروي قدرشناسي عمل نخواهد كرد و شما دريافتيِ بيشتري نخواهيدداشت. اين دوازده تمرين اول، به سرعت نيروي قدرشناسي را براي‌تان به حركت واخواهدداشت.

ده تمرين بعد قدرت شكرگزاري را درباره‌ي آرزوها و روياهاتان و هر چيز ديگري كه مي‌خواهيد به كار خواهد گرفت. در خلال اين ده تمرين شما تواناييِ آن را خواهيد يافت كه به آرزوهاتان جامه‌ي عمل بپوشانيد و خواهيد ديدكه روند زندگي‌تان متحول مي‌شود.

شش تمرين پاياني شما را به سطح جديدي رهنمون مي‌شود كه به وسيله‌ي آن ذهن و تك تك سلول‌هاتان را از قدرشناسي پُر خواهيد كرد. همچنين، خواهيد آموخت كه نيروي قدرشناسي را براي ياري رساندن به ديگران به كار بنديد و مشكلات را حل كنيد و هر موقعيت منفي را كه در طول زندگي با آن برخورد مي‌كنيد، بهبود بخشيد.
لازم نيست تا در اين مدت برنامه‌هاي ديگرتان را لغو كنيد، اين برنامه‌ها به گونه‌اي تنظيم شده كه با برنامه‌ي هر روزتان همخوان شود. تفاوتي ندارد كه در روزهاي كاري‌تان باشد يا در تعطيلات پايان هفته‌ها، قدرشناسي قابل جابجايي است؛ شما مي‌توانيد آن را با خود به هرجا كه مي‌خواهيد ببريد آنگاه هرجا كه برويد عملكرد آن نمايان خواهد شد. اگر يك روز را از دست بدهيد، رفته رفته روند حركتي را كه تاكنون به دست آورده‌ايد از دست مي‌دهيد. براي آنكه مطمئن شويد كه نيروي قدرشناسي را كاهش نمي‌دهيد، اگر روزي را از دست داديد، سه روز به عقب برگرديد و تمرينات را از آن موقع پي‌گيري كنيد.

بعضي تمرين‌ها براي صبح طراحي شده و بقيه براي انجام در طول روز، بنابراين هر روز تمرين‌ها را در اول صبح بخوانيد. لازم است كه بعضي تمرينات از شب قبل مطالعه شود، زيرا از لحظه‌اي كه از خواب بيدار مي‌شويد بايد آنها را به كار بگيريد. در ادامه به شما مي‌گويم كه چه زماني براي اين كار مناسب‌تر است. شايد بخواهيد كه تمرين‌هاي روز بعد را هر شب پيش از خواب بخوانيد، تا براي فردا روز آماده باشيد.

اگر نمي‌خواهيد اين 28 تمرين را پشت سر هم انجام دهيد، مي‌توانيد ‌آنها را به صورت‌هاي ديگري نيز به اجرا درآوريد. شما مي‌توانيد يك تمرين را برگزينيد كه مي‌تواند يك موضوع مهم را در زندگي‌تان تغيير دهد يا بهبود بخشد و مي‌توانيد تمرين را سه روز متوالي يا هفت روز هفته انجام دهيد. يا اينكه مي‌توانيد يك تمرين را براي يك هفته يا دو تمرين را براي يك هفته انجام دهيد، تنها تفاوت آن است كه تغييرات را ديرتر در زندگي‌تان مشاهده خواهيد كرد.

بعد از ۲۸ روز
پس از تكميل اين ۲۸ تمرين، مي‌توانيد بعضي از تمرين‌هاي ويژه را براي افزايش انرژي مثبت در مكان يا زماني به كار ببريد كه به آن نياز داريد. براي نمونه براي سلامتي يا پول يا براي به دست آوردن شغل رويايي‌تان، افزايش موفقيت در شغل فعلي‌ و يا بهبود روابط‌تان. براي تكميل تمرين قدرشناسي، شما مي‌توانيد كتاب را به صورت اتفاقي ورق بزنيد و هر تمريني را كه دوست داشتيد براي آن روز انجام دهيد. بعد از 28 روز كه تمرين‌ها را اجرا كرديد، توصيه‌هايي براي تمرين‌هاي ديگري نيز هست كه مي‌توانيد با استفاده از آنها حضور موهبت‌ها را در زندگي‌تان سرعت ببخشيد.

آيا مي‌توانيد قدرشناسي را بيش از اندازه انجام دهيد؟ هرگز ! آيا زندگي‌تان مي‌تواند به تمامي بر وفق مرادتان باشد؟ به سختي ! پس تمرين‌ها را بارها تكرار كنيد تا اينكه قدرشناسي با ذات شما درهم آميزد و طبيعت ثانوي‌تان شود. بعد از 28 روز شما مغز خود را دوباره سيم‌كشي كرده‌ايد و قدرشناسي را در ضمير ناخودآگاه‌تان به كار گرفته‌ايد به گونه‌اي كه سپاسگزاري نخستين چيزي است كه در موقعيت‌هاي مختلف به ذهن شما مي‌آيد. آنچه را كه تجربه مي‌كنيد القائات شماست چراكه شكرگزاري را در هر روز از زندگي‌تان تركيب كرده‌ايد و اين بسيار تماشايي خواهد بود.
رؤياهاي شما چه هستند؟

بسياري از اين تمرين‌ها آن‌گونه طراحي شده‌اند تا شما را به رؤياهاتان برسانند. بنابراين بايد بفهميد كه به راستي چه چيزي را مي‌خواهيد. با يك كامپيوتر و يا يك قلم و كاغذ بنشينيد و آنچه را كه در هر زمينه از زندگي‌تان مي‌خواهيد ليست كنيد. به جزئيات آنچه كه مي‌خواهيد باشيد يا در زندگي‌تان، روابط‌تان و اقتصادتان و درباره‌ي سلامت‌تان انجام مي‌دهيد، توجه كنيد. جزئيات را هرقدر كه تمايل داريد بررسي كنيد، ولي دقت داشته باشيد كه بايد‌آنچه را كه مي‌خواهيد در ليست بنويسيد نه اينكه از چه راهي مي‌خواهيد به انجام كارها بپردازيد. چگونگيِ رسيدن به خواسته‌ها با به كارگيري نيروي قدرشناسي براي‌تان مشخص مي‌شود.

اگر كار بهتري مي‌خواهيد يا مايل‌ايد آن چيزي را داشته باشيدكه در روياهاتان به آن مي‌انديشيد، آنگه توجه خود را به هر آنچه كه مي‌خواهيد آن كار باشد معطوف داريد. به چيزهايي توجه كنيد كه براي شما مهم است. مانند اينكه نوع كار چه باشد و يا مي‌خواهيد احساس‌تان در كار چه باشد، شركتي كه مايل‌ايد برايش كار كنيد، افرادي كه مي‌خواهيد با ايشان همكار شويد، ساعت‌هاي دلخواه كاركردن‌تان، مي‌خواهيد محل كارتان كجا باشد و چه حقوقي مي‌خواهيد دريافت كنيد. به آنچه در زندگي‌تان مي‌خواهيد به صورت بسيارواضح و شفاف بپردازيد و جزئيات را بنويسيد.

اگر شما پول مي‌خواهيد تا صرف تحصيل فرزندان‌تان كنيد، جزئيات تحصيلات آنها را بنويسيد كه شامل آن چيزهايي است كه دوست داريد به چه مدرسه‌اي بروند يا هزينه‌ي تحصيل‌شان، كتاب‌شان، خوراك‌شان، لباس‌شان و رفت و آمد‌شان چه قدر باشد، به هر حال بايد بدانيد چه قدر پول نياز داريد. اگر مي‌خواهيد مسافرت كنيد بايد جزئيات مربوط به كشورهاي مقصدتان را بنويسيد، مدت سفر قصد ديدن از چه مكان‌هايي را داريد، مايل‌ايد محل اقامت‌تان كجا باشد، و يا اينكه با چه وسيله‌اي مي‌خواهيد به سفر برويد.

اگر يك شريك مناسب مي‌خواهيد بايد جزئيات و ويژگي‌هاي موردنظرتان را در آن فرد بنويسيد. اگر خواهان بهبود روابط هستيد بايد روابطي را كه مي‌خواهيد بهبود يابند و چگونگيِ ارتقاشان را بنويسيد. اگر مي‌خواهيد سلامتيِ بيشتري داشته باشيد يا شرايط جسمانيِ شما بهتر شود، آن‌گاه مي‌بايد درباره‌ي راه‌هاي ارتقاء سلامت و شرايط جسماني‌تان بنويسيد. اگر يك خانه‌ي رويايي مي‌خواهيد، آن‌گاه جزئيات آن خانه را اتاق به اتاق خلاصه كنيد و بنويسيد. اگر لوازم ويژه‌اي را براي خانه‌تان درنظر داريد مثل ماشين، لباس، لوازم منزل آنها را ليست كنيد. اگر مي‌خواهيد به چيزي دست يابيد، مثل موفقيت در امتحان، به‌دست آوردن درجه‌ي علمي، به ثمر رساندن گل در يك ورزش، رسيدن به موفقيت به عنوان يك آهنگ‌ساز موفق، پزشك،‌ نويسنده، بازيگر، دانشمند، يا يك تاجر موفق يا هر چيز ديگري را كه درنظر داريد به دست آوريد، آن را بنويسيد و به قدر كفايت در ارتباط با آن شرح دهيد.

به تأكيد توصيه مي‌كنم كه حتماً براي ثبت آرزوهاتان در زندگي وقتي را اختصاص دهيد. چيزهاي بزرگ، چيزهاي كوچك، يا اينكه چه چيزي را امروز يا در اين ماه يا در اين سال مي‌خواهيد، هرچه را درنظر داريد در ليست خود بگنجانيد و وقتي هركدام را به دست آورديد آن را از ليست خط بزنيد، يك روش ساده تقسيم ليست به زيرشاخه‌هاي زير است:
– سلامت و جسم
– كار و شغل
– پول
– روابط
– آرزوهاي شخصي
– لوازم مادي

و بعد چيزهايي را كه مي‌خواهيد به زير شاخه‌ها بيفزاييد.

بعد از مشخص كردن خواسته‌هاتان، بايد راه و روشي را مشخص كنيد كه مايل‌ايد نيروي قدرشناسي در زندگي‌تان تغيير پديد آورد. بنابراين حالا شما براي آغاز ماجراجوييِ بسيار مهيج و جذاب خود آماده هستيد.


   
43 نظرات
 1. مانی می گوید

  حد اقل دو کتاب قبلی این نویسنده مزخرف بود!

  1. مهسا می گوید

   اگه به نوشته های این نویسنده اعتقاد ندارید پس کتاب هاش رو بهتره دنبال نکنید! چون همه براساس قانون جذب نوشته میشن و از ریشه های اون هستند
   موفق باشید…

  2. سارا می گوید

   معجزه شکرگزاری واقعا دوست داشتنی است .. من خودم اعتقاد شدیدی دارم و تمرینات ۲۸ روز رو انجام دادم .. هر وفت که می‌بینم انرژی منفی میاد سمتم یا کتاب رو برمیدارم و انرژی میگیرم یا میام تو سایت و بارها و بارها مطالب مرتبط با شکرگزاری رو میخونم

 2. طه می گوید

  سلام، خیلی خوشحال شدم که این کتاب بصورت مجانی رو سایت شما منتشر میشه ولی ای کاش بصورت PDF اون رو قرار میدادین.
  باتشکر.

 3. محمد حسين می گوید

  حرکت نو و جالبیه
  از آقای دکتر و همچنین آقایان عسگری و وامقی کمال تشکر رو دارم

 4. مهسا می گوید

  عالییییییه؛ممنونم:)

 5. گفتگوی تنهایی می گوید

  گفتگویی متفاوت با چهره های دوست داشتنی مردم

  در برنامه گفتگوی تنهایی

  شبهای ماه مبارک رمضان

  ساعت ۲۲

  شبکه ۴ سیما

 6. سعید می گوید

  واقعا این حقیقتی هست که من بارها و بارها در زندگی خودم با تمام وجود درک کردم البته بیشتر عواقب ناشکری بود که تا همین الانش درگیرش هستم ….
  البته الان و این چند وقت بحث مرغ و قیمتش هست ؛ فکر کنم پارسال ناشکری کردیم به قیمت ۳۰۰۰ تومن مرغ می گفتیم گرون که حالا شده ۷-۸ تومن (:d) خلاصه اینم یه جور ناشکریه… حالا ترسم از اینه که اگر امسال قیمت اینه سال بعد قیمت چقدره …؟

  البته برای من جای سواله که چرا همیشه این افزایش قیمت ها مخصوصا مرغ دقیقت یک هفته قبل از شروع ماه رمضاه هست ….

  خلاصه؛ خدایا شکرت ….!!!

 7. فاطمه می گوید

  مرسی:)

 8. مصطفي می گوید

  با تشکر. من که لذت بردم.

 9. nas می گوید

  به کتابهایی که از عناوین “معجزه” ، “رمز” ، “کلید” و… استفاده می کنند با دید تردید نگاه کنید.

 10. آرش می گوید

  سلام
  خیلی ممنون از این طرح جالب.
  فقط هفته ای یک فصل خیلی کمه، درصورت امکان بیشترش کنین. آخه اینطوری که نمیشه تمرین هاش را انجام داد … .

  1. علی می گوید

   شما اگر کتاب را دوست دارید فکر نمی‌کنید بهتر است برای سپاسگزاری از مترجم و ناشر هم شده یک نسخه از آن را بخرید؟ 🙂 هم زودتر تمرین‌ها را انجام می‌دهید و نتایج شگفت‌انگیزش را لمس می‌کنید، هم کمک می‌کنید نشر این نوع مطالب و آموزه‌ها از لحاظ مالی سودبخش باشد.

 11. شهین می گوید

  ممنون از کار جالبتون. وقتی به چیزی اعتقاد داشته باشی و باور کنی حتما برات اتفاق می افته و برای من همین طور بوده. یه نیروی ماورایی هست که همیشه مواظبته ، همیشه همراهته اگه باورش داشته باشی باورت داره و اون قدرت خداست و شکرگزاری بخشی از این باور متقابله. تجربه ی من در این مورد همیشه لذت بخش بوده و همیشه مدیون و ممنون خدای بزرگ هستم.

 12. سپیده می گوید

  ممنونم ، برام دعا کنید به شکرگزاری واقعی برسم !

 13. مربم می گوید

  سلام.
  از ایده خوب و جدیدتون متشکرم.
  همون طور که نویسنده گفته شکرگذاری در عمل هست نه در گفتار.
  وقتی من از امکاناتی که در اختارم هست خوب استفاده کنم یا از وقتی که خداوند بهم اعطا کرده درست استفاده کنم و مثال هایی از این قبیل شکرگذاری در عمله.
  شکرگذاری،داشتن فکرهای خوب و مثبت،تصور کردن و رویا دیدن فقط و فقط باعث لذت و شامانی خودمون میشه و در جهان هم تاثیر می گذاره.
  پس بیاییم از همین لحظه یک قدم به جلو بگذاریم.

 14. نسرین می گوید

  ممنون ایده خوب و جالبی هست. استفاده کردم. بی نهایت سپاس.

 15. فرشاد می گوید

  و به راستى لقمان را حکمت دادیم که خدا را سپاس بگزار، و هر که سپاس بگزارد تنها براى خود سپاس میگزارد و هر کس کفران کند در حقیقت‏ خدا بینیاز ستوده است
  ۳۱:۱۲

 16. zmaaboodi می گوید

  خیلی عالی بود خانم مجیدی
  ممنون از اینکه مدت زیادی رو به تایپ این مطالب اختصاص دادین
  یک سوال دارم
  اون کتاب ۲۸ روزه چطوری گیر بیاریم ؟
  شما دارین ؟بذارین رو سایت اخه حس کردم خیلی ضروریه واسم
  ممنون

 17. zmaaboodi می گوید

  ببخشید اقای مجیدی 🙂

 18. علی می گوید

  «هرکس که اراده کرده تا بیشتر دریافت کند، به حد کفایت دریافت داشته است. هرکس که این‌گونه نخواسته است، داشته‌هایش از او بازگرفته خواهد شد.»

  باز هم ترجمۀ نادرست!
  این متن اصلی است:
  Whoever has will be given more, and he will have an abundance. Whoever does not have, even what he has will be taken from him.
  ترجمۀ درست این عبارت مشهور و مناقشه‌برانگیز انجیل:
  آن‌که دارد بیشتر به او ارزانی خواهد شد، و او به‌وفور خواهد داشت. آن‌که ندارد، حتی همان‌ هم که دارد از او گرفته خواهد شد.

 19. ستاره می گوید

  ممنون
  خیلی جالبه

 20. مهرداد می گوید

  سلام ،من به این رسیدم که هرچه افکارت باشه سرنوشتت می شود،باور کنید اگه ایمان به هرچی وداشته باشی به آن می رسی،از شما خواهش میکنم همیشه در زندگی مثبت اندیش باشید،همیشه انسان با تفکر و با تدبیری باشی.دوستون دارم

  1. آیدا سبزاندیش می گوید

   دوستان سلام
   من تمرینهای شکرگزاری رو شروع کردم و دو روز بعدش یک نتیجه ای دیدم باز ادامه دادم و خوشحال شدم اما یکهو همه چیز عوض شد و تموم رویاهام نقش بر اب شدند.از شمایی که اومدی اینجا و کامنت من رو میخونی خواهش میکنم چند ثانیه تو ذهنت منو دعا کن که مشکلم حل بشه.خیلی سختم شده خیلی.ممنونم

 21. عروس اسفند می گوید

  خیلی خوب بود واقعا خسته نباشید خدایا شکرت که بالاخره تونستم این کتابو بخونم

 22. محمد می گوید

  از دوستانی که دچار افسردگی هستند یا بد بین هستند یا دچار شک و تردید ویا اصلا خودشونو منطق گرا میدونن خواهش میکنم تو جایی که بحث بحث مثبت و امید بخشی است بدون هیج استدلال منطقی همینطور الکی نیان وسط یه چرند مزخرف منفی بپرونن که مثلا هر جا نام معجزه دیدین شک کنید و از این حرفا یه خورده که فکر کنید میبینید که حتما برای شما هم پیش اومده که ناخودآگاه یه چیز مثبتی تو ذهنتون اومده و بهش مثبت فکر کردین و براتون اتفاق مثبتی افتاده. این دقت نظر و زرنگیتونو جاهای دیگه خرج کنید که خیلی جاهای دیگه بدردتون میخوره یخورده به نظر دیگران احترام بذارید اونم زمانی که اطمینان کامل ندارید و یا احاطه و تسلط کافی به موضوع ندارید که الکی نظر میدید. من قصد اهانت ندارم و خودم هم آدم زود باور و مثبت اندیشی هم نیستم که خیلی ضربه هم خوردم ولی سعیمو میکنم که زود قضاوت نکنم و خودمو هم تغییر بدم چون مطمئنم که برام بهتره

 23. سپاسگزار می گوید

  خدار رو سپاسگزارم که این کتاب منتشر شد و به همه توصیه می کنم که این کتاب رو بخونند . چون بهت یاد می ده که چشماتونو باز کنید و این هم نعمتی که هیچ وقت نمی بینید را درک کنید
  من با خواندن و انجام تمرینات آن حس رضایت و آرامش دارم و امیدورام که این حس رو همیشه بتونم در زندگیم داشته باشم به واسطه شکرگزاری

 24. فاطمه می گوید

  بسیار سپاسگزارم . جالب وخواندنیست

 25. فاطمه می گوید

  بسیار عالی وخواندنی

 26. elahe می گوید

  سلام کتاب شفای زندگی ازخانوم لوییزهی هم فوق العادست مثل مجعزه می مونه ازمطالب خوبتون ممنون عالی

 27. مرجان فرامرزی می گوید

  از بابت مطالب بسیار ارزنده شما سپاسگزارم کتاب معجزه شکرگزاری به ما یاد میده که چطور از نعمات فوق العاده ای که داشتنش برامون عادی و روزمره شده سپاسگزاری کنیم

 28. مرجان می گوید

  کتاب کلید از آقای جک کنفیلد کتاب دیگری از همین قشره که مطالب آموزنده بسیاری داره و تمرین روزانه که خیلی جالبه از شما بسیار سپاسگزارم که این مطالب ارزنده رابرامون گذاشتین من خیلی دنبال این کتاب بودم

 29. apishi10 می گوید

  کتاب خیلی خوبیـه من هنوز کامل نخوندمش !
  راجبِ قانون جذب سخنرانیه دکتر فرهنگ هم فوق العادس – فایل صوتی این سخنرانی تو نت هست دانلود کنید 😉

 30. سمانه می گوید

  سپاسگذارم از مطالبتون که دراختیارمون قراردادید.

 31. ارنوش می گوید

  Merc kheili ali bud

 32. مریم می گوید

  من کتابه راز شکر گزاری را دارم و همه را پر کردم از مطالبتان ممنون.

 33. f می گوید

  besiyar zibast

 34. اسمان می گوید

  من این کتابو نخوندم ولی مطمینم صحبت کردن ، فکر کردن ،و عمل کردن به هر چیزی که در مورد ارامش ، مهربانی ، سپاسگذاری و قدر شناسی و خلاصه از خوبی باشه درست وبجاست

 35. شکیبا می گوید

  سلام یا تشکر وسپاس از شما من ایمان دارم که همانطود که خداوندبرای رحمت باران بادهای بشارت دهنده را میوزاند شکرگزاری قلبی نیز همان بادبشارت دهنده نعمت ورحمتی است که بدنبال دارد در غیر اینصورت زبان از شکر عاجز میماند .برای صحت ان امتحان کنید.

 36. افروز نجفی می گوید

  چطور میتونم عضو شوم?

 37. Maryam می گوید

  بسیار زیباست سپاس

 38. فاطمه می گوید

  سلام من یه آرزویی داشتم که شب و روز بهش فکر میکردم حتی براش نذر هم کرده بودم به قانون جذب و شکرگزاری و کائنات و این چیزا هم متصل شده بودم بلکه فرجی بشه همه چیزم داشت خوب پیش میرفت تا این که یهو همه چی از هم پکید ینی در داقع هیچی به هیچی پس این چیزایی که میگید کوووو؟؟؟؟؟؟؟ ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس چرا برا من اتفاق نمیفته؟؟؟؟؟ تو رو خدا راهنماییم کنین؟؟؟؟؟ تا نا امید نشدم بلکه یه روزنه ای پیدا شه بلکه منم مثه شما ها به آرزوم برسم

 39. Haniye می گوید

  من درگیر ١ رابطه ام ک ٣ سال و اندی طول کشیده اما مشکلاتی داریم ک ب هم نرسیدیم، دچار وسواس فکری و بدبینی هم هستم، هم میخوام ا این رابطه ازاد شمو تنها شم ک خودم باشمو و ازاد و خودمو طرفمو داغون نکنم بیش ا این هم دوست دارم تکلیفمون روشن بشه یا ازدواج کنیم یا جدایی. هر ٢ پاکیمو قابل اعتماد، واقعا تو منگنه موندم، با این حال شکرکزاری کنم؟ ک رابطمون خوب شه؟ یا صلاحه جدا شیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.