کتاب معجزه شکرگزاری – قسمت سیزدهم

6

کتاب معجزه شکرگزاری
نوشته «راندا برن»
مترجم: وامق عسکری
ویراستار: «غلامحسین سالمی»
نشر صدای معاصر

معجزه شکرگزاری

 

روز بیست و سوم :
هوای دلپذیری که تنفس می‌کنید

این مسأله کاملاً حقیقت دارد که یک روز برای قدم زدن در هوای فرحبخش صبحگاهی از خانه بیرون بیایید و هنگام بازگشت آدم دیگری باشید، افسون شده و مجذوب!
مری اِلن چیس (۱۸۸۷ – ۱۹۷۳)
آموزشگر و نویسنده

چند سال پیش اگر کسی به من می‌گفت برای هوایی که تنفس می‌کنم، قدرشناس باشم، بی‌ هیچ تردیدی فکر می‌کردم آن شخص دیوانه شده است. این موضوع هیچ حسی را در من برنمی‌انگیخت؛ چرا بر روی زمین کسی باید برای هوایی که تنفس می‌کند، شکرگزار باشد؟

ولی همین که زندگی‌ام به خاطر شکرگزاری پوست انداخت و تغییر کرد، چیزهایی که وجودشان را همیشه تضمینی می‌دانستم یا یک دقیقه هم درباره‌ی آنها فکر نمی‌کردم، برای من به صورت معجزه درآمد. آنگاه از روزمرگی جدا شدم و چشمانم را باز کردم و به تصاویر بزرگتر و شگفتی‌های جهان هستی اندیشیدم. همانطور که دانشمند بزرگ، نیوتن گفته است:

هنگامی که به منظومه‌ی شمسی فکر می‌کنم، می‌بینم که فاصله‌ی زمین از خورشید به گونه‌ای چنان دقیق تنظیم شده که مقدار مناسب و کافی از گرمای آن را دریافت می‌کند. این برحسب شانس و از سر اتفاق نیست.

این کلمات سبب شد که بیشتر و بیشتر به این تصویر بزرگتر فکر کنم. این برحسب اتفاق نیست که یک اتمسفر محافظ ما را احاطه کرده است و فراتر از آن هیچ اکسیژنی یا هوایی نیست. این از سر اتفاق نیست که درختان اکسیژن آزاد می‌کنند تا بار دیگر اتمسفر ما پُر شود. این یک اتفاق نیست که منظومه‌ی شمسی به شکلی کاملاً بی‌نقص در محل خود قرار گرفته، چراکه اگر در جایی دیگر از این کهکشان قرار می‌داشت، بی‌هیچ شک و شبهه‌ای زندگیِ ما در اثر تشعشعات کیهانی از بین می‌رفت. پارامترها و نسبت‌های زیادی وجود دارد که هستی و زندگیِ ما را بر کره‌ی زمین تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ تمام این عوامل به گونه‌ای هستند که بر لبه‌ی تیغ قرار دارند و تنظیم مناسب آنها چنان است که اگر در این پارامترها و نسبت‌ها اندکی دیگرگونگی پدید آید، زندگی را بر روی کره‌ی زمین غیرممکن می‌سازد. اتفاقی بودن هریک از این موارد، باورنکردنی است. به نظر می‌رسد که همه‌چیز به خوبی طراحی و تنظیم شده و سر جای خود قرار گرفته است، فقط برای ما!

وقتی به واقعیت این امر پی ببرید که هیچ کدام از این وقایع اتفاقی نیست و تنظیم عامل‌های میکروسکوپیک در اطراف زمین و بر روی زمین به بهترین نظم و هماهنگی، برای حمایت ماست، آنگاه درخواهید یافت که حس قدرشناسیِ شدیدی برای زندگی شما را فرا می‌گیرد زیرا می‌فهمید که تمامیِ این کارها برای پایداریِ شما انجام گرفته است.
هوای دلپذیری که شما تنفس می‌کنید یک اتفاق و یا یک پیش فرض طبیعت نیست. وقتی به کثرت وقایعی بیندیشید که در طبیعت اتفاق می‌افتد تا ما برای تنفس‌مان هوا داشته باشیم و یک نفس عمیق بگیریم، آنگاه از اهمیت تنفس و هوایی که تنفس می‌کنید آگاهی خواهید یافت.

ما پی در پی در حال تنفس هستیم و هوا را به درون ریه‌ها و بدن‌مان می‌بریم و فکر نمی‌کنیم که همیشه هوایی برای تنفس وجوددارد. اکسیژن یکی از فراوان‌ترین عناصر موجود در بدن ماست و تنفس هوا را به تمام سلول‌های موجود در بدن‌مان می‌رساند تا بتوانیم به زندگی ادامه دهیم. هوا ارزشمندترین هدیه در زندگیِ ماست، چراکه بدون آن هیچ‌یک از ما بیش از چند دقیقه دوام نخواهیم آورد.

هنگامی که نخستین بار استفاده از نیروی قدرشناسی را آغاز کردم، آن را برای بسیاری از خواسته‌های شخصی‌ام به کار بستم و از آن بهره بردم. ولی زمانی نیروی نهاییِ قدرشناسی را تجربه کردم که برای هدیه‌ی واقعیِ زندگی قدرشناسی کردم. هرچه قدر بیشتر برای غروب خورشید، سرسبزیِ یک درخت، اقیانوس، شبنم نشسته روی علف‌ها، زندگی‌ام و افرادی که در آن هستند، قدرشناسی کردم، دور و اطرافم با چیزهایی پُرتر می‌شد که همیشه رؤیاشان را در سر می‌پروراندم. حالا می‌فهمم که چرا این اتفاق رُخ داد. وقتی می‌توانیم برای هدایای ارزشمند زندگی و طبیعت، نظیر هوای پاکیزه‌ای که تنفس می‌کنیم، قدرشناس باشیم، در حقیقت به عمیق‌ترین ارزش‌های ممکن قدرشناسی دست یافته‌ایم و هر کس که به ژرفای قدرشناسی برسد، به فراوانیِ مطلق دست خواهد یافت.

امروز، اندکی شکیبایی به خرج دهید و به هوای ارزشمندی بیندیشید که تنفس می‌کنید. پنج نفس عمیق بکشید و ورود جریان هوا را به درون بینی‌تان احساس کنید، لذت بازدمِ آن را احساس کنید. امروز در پنج زمان مختلف، پنج نفس عمیق بکشید و جمله‌ی برای هوایی که تنفس می‌کنم سپاسگزارم را بگویید و خالصانه برای هوای ارزشمند و زندگی‌بخشی که با هر نفس به شُش‌هاتان فرو می‌دهید، قدرشناسی کنید.

توصیه می‌شود که این کار را در محیط آزاد انجام دهید تا بتوانید به اهمیت هوای تازه‌ای که تنفس می‌کنید پی ببرید و برای آن شکرگزار شوید ولی اگر این کار برای‌تان مقدور نیست، آن را در محیط بسته یا اتاق نیز می‌توانید انجام دهید. می‌توانید وقتی نفس می‌کشید چشمان‌تان را ببندید، یا می‌توانید این کار را با چشمان‌ باز انجام دهید. انجام این کار را می‌توان در هر زمانی، در حال قدم زدن، ایستادن در صف، خرید کردن یا در هر زمان یا هر مکان دیگر انجام داد. مهم این است که به وضوح جریان هوا را به درون و بیرون بدن‌تان احساس کنید. این عمل را درست همان‌گونه انجام دهید که همیشه تنفس می‌کنید چراکه این تمرین مشخصاً برای شیوه‌ی تنفس شما نیست بلکه برای قدرشناسی‌تان به خاطر هوایی است که تنفس می‌کنید. اگر نفس عمیق‌تر به شما حس قدرشناسیِ بیشتری می‌دهد، خوب این کار را بکنید. اگر خارج کردن هوا با صدا و گفتن سپاسگزارم به صورت ذهنی در زمان بازدم به شما حس قدرشناسیِ بیشتری می‌بخشد، خوب این کار را انجام دهید.

در آموزه‌های کهن گفته شده است وقتی انسان به جایی می‌رسد که برای هوایی که تنفس می‌کند، از ژرفای وجود شکرگزاری می‌کند، قدرشناسی‌شان به چنان درجه‌ی جدیدی از قدرت می‌رسد که آنها را به کیمیاگری تبدیل می‌کند که بدون تلاش می‌تواند هر بخشی از زندگی‌شان را به طلا تبدیل کند!

تمرین شماره ۲۳
هوای دلپذیری که تنفس می‌کنید

۱- موهبت‌های خود را بشمارید: لیستی از ده موهبت‌تان تهیه کنید و بنویسید که چرا برای داشتن آنها سپاسگزارید. لیست خود را از نو بخوانید و در پایان هر مورد، کلمه‌ی سپاسگزارم را سه بار بگویید و تا آنجاکه می‌توانید برای موهبت‌هایی که دارید قدرشناس باشید.
۲- امروز پنج بار، اندکی توقف کنید و به هوای باشکوهی بیندیشید که تنفس می‌کنید. پنج نفس عمیق بکشید و حرکت جریان هوا را به درون ریه‌هاتان و لذت بیرون دادن آن را احساس کنید.
۳- پس از آنکه پنج بار نفس کشیدید، این کلمات را بگویید: برای هوایی که تنفس می‌کنم، سپاسگزارم. تا آنجاکه می‌توانید برای هوای گرانبها و زندگی‌بخشی که تنفس می‌کنید احساس قدرشناسی کنید.
۴- پیش از آنکه بخوابید، افکارتان را متمرکز کنید و واژه‌ی سپاسگزارم را برای بهترین اتفاقی که در روز برای شما رخ داده بر زبان آورید.

روز بیست و چهارم :
نیروی شگفت‌انگیز قدرشناسی

آیا به این فکر کرده‌اید که نیرویی داشته باشید تا با استفاده از آن بتوانید به افرادی که دوست‌شان دارید، کمک کنید؟ پس تمرین امروز بر آن است تا به شما بیاموزد که چگونه از زندگی سود ببرید و به دیگران یاری برسانید!

هنگامی که بخواهید با اشتیاق به دیگران کمک کنید، بی‌تردید نیرویی ارزشمند دارید ولی اگر این کار را با قدرشناسی همراه کنید، آنگاه به راستی نیرویی فوق تصور خواهیدداشت که به شما یاری می‌دهد تا به افرادی که دوست‌شان دارید، کمک کنید.

انرژی به هر جایی می‌رود که توجه‌تان به آن معطوف باشد و بنابراین وقتی شما انرژیِ قدرشناسی را به سوی نیازهای کسی روانه می‌سازید، این دقیقاً همان جایی است که انرژی می‌رود. به همین دلیل است که مسیح، پیش از انجام هر معجزه می‌گفت: سپاسگزارم. قدرشناسی یک انرژیِ غیرقابل رؤیت ولی در عین حال یک منبع واقعی است و هنگامی که با انرژیِ آرزوهای شما درهم بیامیزد، مانند این خواهد بود که نیروی فوق‌العاده‌ای داشته باشید.
کسانی که انتظار دریافت یک عصای خارق‌العاده را دارند، بی‌تردید خواهند دید که خودشان همان عصای خارق‌العاده هستند!
توماس لئونارد (۱۹۵۵-۲۰۰۳)

اگر یکی از اعضای خانواده‌تان، دوست یا هر فردی که شما به او اهمیت می‌دهید دچار بیماری شود، به مشکلات مالی گرفتار آید، در تنگنا گیر کند، از برهم خوردن یک رابطه عذاب بکشد، اعتماد به نفس‌اش را از دست داده باشد، از مشکلات روانی رنج ببرد، یا در زندگی‌اش احساس خوبی ندارد، می‌توانید با استفاده از نیروی نامرئیِ قدرشناسی در موارد سلامتی، پول یا شادیِ آنها به ایشان کمک کنید.

برای آنکه نیروی شگفت‌انگیز قدرشناسی را برای سلامتیِ کس دیگری به کار بگیرید و تکان دهید، فرض کنید که آن شخص شفا یافته است و اکنون شما برای شنیدن خبر سلامتیِ او، سپاسگزاری می‌کنید و این مهم را از صمیم قلب جشن گرفته‌اید. می‌توانید فرض کنید که آن شخص خودش با شما تماس گرفته و خبر سلامتی‌اش را به شما داده است، آنگاه واکنش خود را با دقت بررسی کنید. اگر اکنون و در این حالت شما از شنیدن اینکه آن فرد سلامت خود را بازیافته است، بسیار احساس شکر می‌کنید، می‌توانید تضمین کنید که این احساس شکر به اندازه‌ی کافی قدرتمند و خالص است.

اگر می‌خواهید با استفاده از نیروی فوق‌العاده به کسی که دوست‌اش دارید درباره‌ی سرمایه‌اش یاری بدهید، همین تمرین را تکرار کنید و برای آنکه به ثروتی برسد که در حال حاضر نیاز دارد، فرض کنید که اکنون وضعیت مالی‌اش بهبود یافته و مشکلات حل شده است و شما در حال گفتن کلمات سپاسگزاری هستید، چراکه تازه این خبر باورنکردنی را دریافت کرده‌اید.

اگر کسی که شما می‌شناسیدش، در سختی و مضیقه زندگی می‌کند، اما نمی‌دانید که مشکلات‌اش چیست و اکنون به چه چیز یا چیزهایی نیازمند است، می‌توانید این تمرین را بار دیگر تکرار کنید و نیروی شگرف خود را به کار گیرید و برای شادمانی یا سلامتی یا ثروت و یا شادیِ آنها در کنار یکدیگر بسیار شکرگزار باشید.

امروز، سه نفر را انتخاب کنید که شما به ایشان اهمیت می‌دهید و آنها هم اکنون دچار مشکلات سلامتی، ثروت، یا شادی یا هر سه مورد هستند. عکسی از هر کدام از این اشخاص را (اگر که از آنها عکسی دارید) بردارید و عکس را در حین اجرای این تمرین برابر خود بگذارید.

فرد اول را گزینش کنید و عکس او را در دست بگیرید و برای یک دقیقه خود را در حالتی فرض کنید که به شما خبر داده می‌شود که آن فرد به خواسته‌اش رسیده است. اینکه خود را در حالتی فرض کنید که به شما خبری خوش داده می‌شود بسیار راحت‌تر از آن است که تصور کنید فرد بیمار شفا یافته است یا این‌که آدم غمگینی شادی‌اش را بازیافته یا مشکلات مالیِ فرد نیازمندی حل شده است و اینکه اگر خود را در این تصویرسازی دخیل بدانید باعث می‌شود که احساس هیجان و قدرشناسیِ بیشتری داشته باشید.

چشمان خود را باز کنید و در حالی که هنوز عکس را در دست دارید، سه بار به آرامی برای سلامتی یا ثروت یا شادی یا هر چیزی که نیاز داشته و اکنون شما تصور می‌کنید که به آن رسیده است، کلمه‌ی سپاسگزارم را بر زبان بیاورید و بگویید:
سپاسگزارم، سپاسگزارم سپاسگزارم برای:
سلامتی، ثروتمندی، یا شادیِ (اسم فرد موردنظر)

وقتی قدرشناسی برای یک نفر را تمام کردید به سراغ فرد بعدی بروید و همین مراحل را برای او هم تکرار کنید تا اینکه تمرین را با فرستادن سلامتی و یا شادمانی یا ثروت برای آنها به پایان برسانید.

شما همچنین می‌توانید این تمرین قدرتمند را هنگام عبور از خیابان و یا روبرو شدن با فردی که با مشکلاتی از نظر شادی یا مالی و یا سلامت مواجه است، اجرا کنید. درنظر بگیرید که یک نیروی فوق‌العاده دارید و در حالی که از صمیم قلب احساس شکر می‌کنید، نیروی خود را در ذهن‌تان به کار گیرید و شادی و یا پول و یا ثروت را به سوی آنها هدایت کنید.

استفاده از قدرشناسی برای کمک به فردی دیگر درخصوص سلامتی و شادی و یا ثروت، تنها عمل بزرگی است که می‌توانید برای او انجام دهید و یکی دیگر از جنبه‌های این تمرین آن است که وقتی با شور و هیجان، شادی یا ثروت و سلامت را برای دیگران بخواهید، بازتاب آن شامل خود شما نیز خواهد شد.

تمرین شماره ۲۴
نیروی شگفت‌انگیز قدرشناسی

۱- موهبت‌های خود را بشمارید: لیستی از ده موهبت‌تان تهیه کنید و بنویسید که چرا احساس می‌کنید که بابت آنها سپاسگزارید. لیست خود را از نو بخوانید و در پایان هر مورد، سه بار کلمه‌ی سپاسگزارم را بگویید و تا آنجا که می‌توانید برای موهبت‌هایی که دارید قدرشناس باشید.
۲- سه نفر را انتخاب کنید که برای آنها اهمیت قایل‌اید و یا اینکه دوست دارید با سلامت و یا پول و یا ثروت بیشتر به یکی از آنها یا هر سه نفرشان کمک کنید.
۳- اگر در دسترس هستند، عکسی از هر سه نفرشان بگیرید و وقتی با نیروی فوق‌العاده‌ی خود کار می‌کنید یک یک عکس‌ها را روبروتان بگذارید.
۴- عکس آنها را یک به یک، بردارید و در دست بگیرید. چشمان‌تان را ببندید و برای یک دقیقه فرض کنید که سلامتی، ثروت و یا شادیِ آن فرد بازگشته است و اکنون این خبر به شما داده شده است.
۵- چشمان خود را باز کنید و در حالی که عکس آن فرد را در دست دارید، این کلمات را به آرامی بیان کنید: «برای، سلامتی، شادی و یا ثروت (نام طرف) سپاسگزارم، سپاسگزارم، سپاسگزارم.»
۶- وقتی این کار را برای یک نفر انجام داید، به سراغ نفر بعد بروید و دو گام پیشین را برای دو نفر بعدی نیز تکرار کنید تا اینکه تمرین برای هر سه نفر به اتمام برسد.
۷- پیش از آنکه بخوابید، افکارتان را متمرکز کنید و کلمه‌ی سپاسگزارم را برای بهترین اتفاقی که در روز برای شما رخ داده بر زبان آورید.

 
6 نظرات
 1. Rewan Soleimani می گوید

  سلام آقای مجیدی!
  لطف می کنید فروشگاه آنلاینی که بشه این کتاب رو تهیه نمود معرفی نمایید!! با تشکر

  1. Rewan Soleimani می گوید

   سلام ! از انتشارات آگاه تونستم تهیه کنم!!
   با تشکر
   لینک: http://www.agahbookshop.com/p-20635–.aspx

 2. سپیدار می گوید

  سلام. ممنون از شما برای زحمتی که می کشید. واقعاً که این خانم راندابرن عجب دیدگاه عمیقی رو در رابطه با شکرگزاری آموزش می ده.

 3. الهه می گوید

  سلام خیلی خوب بودممنون

 4. الهام پ می گوید

  سپاسگذارررررررررررررررررررررم

 5. setayesh می گوید

  بی نهایت ممنون خدا بهترینهارو براتون بده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.