سلام بر برزیل، سلام بر امید! زمانه قرعه نو می‌زند به نام شما

21

بازی‌های ایران و کره جنوبی همیشه کلاسیک و تاریخی و به ماندنی بوده‌اند، چه کسی است که هنوز هم با گذشت این همه سال گل سیرویس قایقران را در پکن فراموش کرده باشد، گلی که تا ماه‌ها حرفش بود، ترانه‌ ورزشی «ورزشکاران، دلاوران، نام‌آوران و …» را هر بار که در ذهن مرور می‌کنیم، یاد آن گل می‌افتیم.

بعد آن باخت ناامیدکننده سه به هیچ در مقدماتی جام جهانی آمریکا از یادمان نمی‌رود، بعد از صعود پرزحمت از مرحله قبل و پشت سر گذاشتن سوریه، شور فوتبال همه را فراگرفته بود، همه از برد می‌گفتند و انتظار داشتند که علی پروین با همان فوتبال کاملا سنتی مقابل تیم‌های آسیایی معجزه کند، کیهان ورزشی عکس رئیس جمهور وقت را در حالی که توپ فوتبال در دست داشت، روی جلد خود چاپ کرده بود، اما بازی اول ناامیدکننده بود، دفاع کنار که در آن زمان به عهده کریم باقری جوان و خام بود، شده بود اتوبان کره‌ای‌ها و غلامپوری که پیش از آن او را دروازه‌بانی همتای عابدزاده تصور می‌کنیم، در مقام عمل سست و بی‌تجربه ظاهر شد، به همین خاطر بود که با سه گل بدرقه شدیم و بعد از آن در بازی‌های دیگر هم علیرغم درخشش دایی فروغی نداشتیم.

 و بعد آن شش دوی رؤیایی! چه شکوهی داشت این شش تایی کردن کره.

ما هنوز سه‌گانه شاهکار کریمی را فراموش نکرده‌ایم، روزی که ایران کره جنوبی را ۴ به ۳ برد، همان طور که گل بسیار زیبایی از نیمه زمین کریم باقری در ذهن ما ثبت شده است، گلی که البته با بدشانسی و اشتباه دایی در دفع توپ، با حذف ایران فراموش شد.

۴ سال پیش اگر هم در بازی با کره جنوبی تا آستانه صعود پیش رفتیم، تیمی که از عربستان در خانه باخته بود، این بار در خانه کره‌ای‌ها ناباورانه علیرغم خاطرهای حزین بازیکنان بسیار شجاعمان، یک هیچ جلو افتاده بود، اما گل دقیقه ۸۱ پارک جی سونگ همه چیز را به هم زد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

فوتبال به سبک و سیاق ایرانی شباهت زیادی به کلیت جامعه ایرانی دارد، در این فوتبال همان شور و بی‌نظمی، فراموشی‌ها، واپس کشیدن‌ها و شورهای مقطعی را می‌توان یافت که در جامعه ایران قابل مشاهده‌اند.

فوتبال ایرانی تا به حال به کرات از ناممکن‌ها، ممکن ساخته است و در بسیاری از موارد هم سهل‌ترین‌ها را به اموراتی دست‌نیافتنی تبدیل کرده است.

در ابتدای سال، ما زمانی که سالنامه‌های نشریات را مرور می‌کردیم، در قسمت ورزش، شاهد جو ناامیدی مطلق بودیم، ایران در این دوره هم نتایج عجیب و غریبی کسب کرده بود و با اینکه بهترین قرعه ممکنه را داشت، چنان بد و بی‌انگیزه بازی کرده بود که خوش‌بین‌ترین مشتاقانش هم حداکثر سوم شدن و صعود به پلی آف را منتهای خوشبختی تصور می‌کردند.

بعد از یک برد شانسی مقابل ازبکستان، ایران با قطر در خانه بدون گل مساوی کرده بود، از لبنان یک هیچ باخته بود، کره را در تهران یک هیچ شکست داده بود و در شرایطی که کمی امدروار شده بود، از ازبکستان در خانه یک هیچ شکست خورده بود.

ایران فقط دو گل زده بود، بدترین از این نمی‌شد!

ظاهرا روزهای بلند و بی‌فرجام ایران ادامه داشت، برد در مقابل قطر دیگر رؤیایی می‌نمود.

اما سرانجام «خردادی که خیلی منتتظرش بودیم» فرارسید، تا شگفتی بیافرینیم،  ورق برگشت، در شرایطی که خیلی‌ها در پی یافتن جایگزین کیروش بعد از حذف ایران برآمده بودند، در شرایطی که اختلاف‌های بچگانه شماری از بهترین بازیکن‌ها را از تیم جدا کرده بود، بازیکنان تیم ملی با هم مهربان‌تر شدند و این بار از برد مقابل قطر آن هم در خانه‌اش، سکویی برای دستیابی به امید ساختند.

در نیمه اول بازی با لبنان ایران آنقدر خوب و هماهنگ بازی کرد و بازیکنان چنان دونده و فداکار ظاهر شدند که ما از خود پرسیدیم، اگر این بازی معمول ماست، پس آن نتایج قبلی در چه شرایطی ثبت شده‌اند؟

پیروزی ۴ بر صفر مقابل لبنان را به یک قدمی صعود، آن هم به صورت مستقیم رساند.

ابتدا ما جدول را بالا و پایین می‌کردیم تا ببینیم با مساوی گرفتن مقابل کره، تحت چه شرایطی می‌توانیم صعود کنیم. چه کارش می‌شود کرد، ما خاطره تیم ترسوی سال ۲۰۱۱ را هم داشتیم، همان تیمی که آنقدر محافظه‌کار در مقابل کره بازی کرد تا سرانجام مزد ترسش را گرفت: گل دقیقه ۱۰۶ لیونگ بیت گارام حذفمان کرد!

اما باز هم ایرانی‌ها وارد یک چرخه دیگر شده بودند، حوادث به نوعی رقم خورده بود، که علیرغم بضاعت فوتبال خودمان، در ذهن فقط برد را تصور می‌کردیم، حتی آن زمان که در نیمه اول تحت فشار زیاد بودیم، و سرانجام لحظه شگفتی رسید، دقیقه شصت و رضا قوچان‌نژاد، مهاجم گریزپای جدید تیم ملی و بردن در کمال شگفتی و رحمان احمدی‌ای که مثل یک دروازه‌بان بین‌المللی فوق واکنش نشان می‌داد.

06-18-2013 07-20-17 PM

06-18-2013 07-20-34 PM

06-18-2013 06-48-45 PM

ما به بردن در شرایط سخت عادت داریم، ما در تاریخ بارها چونان ققنوس از خاکستر خود برخاسته‌ایم، و این بار در شرایطی که قبل از خرداد، در اندیشه پلی آف بودیم، به عنوان تیم اول به برزیل صعود کردیم.

و چه لذتی دارد بازی در جام جهانی برزیل را از دست ندادن.

06-18-2013 07-01-40 PM

ما عادت داریم که زندگی، سرنوشت و ورزش خود را بسیار درماتیک کنیم، نه اینکه نخواسته باشیم این شرایط را تغییر بدهیم، خواسته‌ایم! اما نشده.

سرنوشت ما و فاصله بین رستگاری و نومیدی ما فقط چند میلیمتر، ثانیه و درصد بود، چه کسی می‌داند شاید اگر دعای من و تو نبود، اگر یکی از آن ضربه‌های سر یا تکل‌ها را دیرتر می‌زدیم، اگر ثانیه‌ای حریف را به حال خود رها کرده بودیم، همه چیز تفاوت می‌کرد.

ما مثل ۴ سال پیش و مثل سال ۲۰۱۱ سخت تحت فشار بودیم، اما این بار دیگر نه در دقیقه ۸۱ و نه در دقیقه ۱۰۶ کم نیاوردیم … حریف و مربی‌اش -چوی- را وادار به تسلیم کردیم.

زمانه قرعه نو می‌زند به نام شما
خوشا شما که جهان می‌رود به کام شما

در این هوا چه نفس‌ها پر آتش است و خوش است
که بوی عود دل ماست در مشام شما

تنور سینه سوزان ما به یاد آرید
کز آتش دل ما پخته گشت خام شما

فروغ گوهری از گنج خانه شب ماست
چراغ صبح که برمی‌دمد ز بام شما

ز صدق آینه کردار صبح‌خیزان بود
که نقش طلعت خورشید یافت شام شما

زمان به دست شما می‌دهد زمام مراد
از آنکه هست به دست خرد زمام شما

همای اوج سعادت که می‌گریخت ز خاک
شد از امان زمین دانه‌چین دام شما

به زیر ران طلب زین کنید اسب مراد
که چون سمند زمین، شد ستاره رام شما

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…
21 نظرات
 1. احسان می گوید

  سلام جناب مجیدی
  به شما و همه دوست داران ایران تبریک میگم
  باورم نمیشه به این سرعت این مطلب را اماده کردید!

 2. فرشاد می گوید

  زنده باد سیروس قایقران :‌)
  اینجا انزلی. ملت از شادی ریختن تو خیابون! به قول معروف اصن یه وضعی!!! 😀

 3. وحید دامن‌افشان می گوید

  من زیاد اهل فوتبال نیستم، اما این بازی رو نگاه کردم و خوشحالم که نگاه کردم. این پیروزی رو به همه تبریک می‌گم.

 4. Morteza می گوید

  تبریک به همه ایرانی ها عزیز این پیروزی بزرگ
  به امید پیروزی و موفقیت تک تک ایرانی ها در تمام مراحل زندگی….

 5. بهار می گوید

  زمان قرعه نو می زند به نام شما ،مثل همیشه عالی بود

 6. مصطفی می گوید

  برای اولین با اولیت تیم سعود کردیم .. این پیروزی رفت و برگشت و از همه مهم تر بر همه ایرانی ها مبارکـــــ . . !
  <3 <3 <3

  1. h می گوید

   صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ هم با برد بود

 7. علیرضا می گوید

  تبریک میگم به همه ملت ایران و خسته نباشید به تمام کادر فنی و یازده مرد همیشه قهرمان ایران عزیزمان 🙂

 8. سين می گوید

  پلّه پلّه تا ملاقات پله!

 9. دارکوب می گوید

  مبارک باشه این پیروزی

  خرداد امسال بدجور داریم کولاک می کنیم

 10. ashkan15 می گوید

  و سلام بر شیخ خوش قدم
  ای هم وطن تبریک

 11. علی احسان می گوید

  بیشتر از این خوشحالم که دوباره مردم ریختن تو خیابان و شادی میکنند امیدوارم این حال و هوا تو ایران ادامه داشته باشه و تبریک و تبریک 🙂

 12. sina می گوید

  :)) تبریک به آقای مجیدی :))

 13. امیر مسکنی می گوید

  مبارک باشه دکتر

 14. آرش... می گوید

  برام سواله که چرا به شادی و ابراز احساسات بچه ها منفی داده شد؟ حتی یک منفی به دل شاد مردم هم دردناکه
  کاش این وبلاگ مثل فیس بوک فقط لایک (گزینه مثبت) داشت نه منفی
  ابراز احساسات و شادی اتفاقیه که در مملکت ما به ندرت اتفاق میفته که برایش احترام زیادی باید قائل شد.
  تا همیشه باشه این دل شاد برای همه شما

 15. نیما می گوید

  سلام و تبریک به همه
  واقعا که خرداد های پر حادثه و جذابی داریم
  کاش که همیشه خردادی بمونیم

 16. حمیدرضا می گوید

  «ما عادت داریم که زندگی، سرنوشت و ورزش خود را بسیار درماتیک کنیم، نه اینکه نخواسته باشیم این شرایط را تغییر بدهیم، خواسته‌ایم! اما نشده.»
  این جمله عالی بود. عالی
  تبریک به همه ایرانیان در سراسر دنیا.

 17. عمران می گوید

  سلام دکتر عزیز.
  تبریک میگم. امیدوارم همیشه شاد باشید.
  یه خواهش: من یه بار دنبال این ترانه “ورزشکاران، دلاوران، نام‌آوران …” گشتم کلّی و چیزی پیدا نکردم. شما میتونید محبت کنید و اگه پیدا کردید اون رو به اشتراک بگذارید با خوانندگانتون؟ خیلی نوستالژیک و حماسیه!
  خیلی متشکرم.

 18. فرزاد | باهوش دات نت می گوید

  تبریک!‌ خیلی خوب شد واقعا، مخصوصا این که این مربی کره اصلاحا پخ شد رفت پی کارش! بازم تبریک

 19. سینا می گوید

  پیروزی خوبی بود بله همه خوشحال شدیم اما باید به فکر جام جهانی بود از همین الان برنامه ریزی داشته باشیم که نریم اونجا گاومون بزاهه

 20. پدرام امیربختیار می گوید

  درود بر جوانان ایران عزیز که هر وقت خواستند , توانستند و انجام دادند , پیروزی غرور آفرین تیم کشورمان بر کره جنوبی و این عربهای بی کلاس که فکر میکنند با عوض کردن پی در پی مربی میتوانند کاری از پیش ببرند . بله این شکلی رفتن به جام جهانی لذت خاص خودش رو داره و کجا رو دیدی در برزیل غوغا کنیم .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.