طرح رومینگ ملی

خبرگزاری‌های مختلف گزارش کرده‌اند که طرح رومینگ ملی حداکثر تا ۲ ماه آینده در ایران انجام خواهد شد و با اجرای این طرح، اپراتورها، خدمات شبکه خود را در اختیار مشترکان سایر اپراتورها قرار می‌دهند. بعد از اجرای این شرط، مجوز نسل ۳ و ۴ از شهریور ماه به دو اپراتور اصلی کشور هم داده خواهد شد.

با رومینگ ملی، مشترک موبایل زمانی که از محدوده پوشش‌دهی شبکه اپراتور خود خارج می‌شود به صورت خودکار امکان برقراری ارتباط و دریافت خدمان از طریق شبکه اپراتور دیگر را با موبایل خود خواهد داشت.

این مصوبه به هر ۳ اپراتور فعال کشور ابلاغ شده و اجرای آن الزامی است. به این ترتیب همراه اول و ایرانسل باید به یکدیگر و به سایر اپراتورها، رومینگ بدهند.

همچنین با اجرایی شدن طرح رومنیگ ملی، اپراتورها نباید به دلیل استفاده از خدمات شبکه‌های یکدیگر از مشترکان هزینه اضافی دریافت کنند.

به نظر می‌رسد که برنده نخست این طرح نو، رایتل و در مرحله دوم ایرانسل باشد. رایتل در حال حاضر پوشش محدودی در ایران دارد و حتی در داخل برخی از شهرهای بزرگ هم پوششش کامل نیست.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که کار برای اپراتور احتمالی چهارم هم با وجود این طرح خیلی آسان شود.

چیزی که مشخص نیست این است که همراه اول، چگونه با این طرح موافقت کرده است!

5-14-2014 10-15-56 AM

با اجرای این طرح دیگر زمینه رقابت از گستردگی و پوشش آنتن‌دهی خارج می‌شود، احتمالا شعار تبلیغاتی همراه اول بایستی تغییر کند و شاید زمانی برسد که کیفیت و قیمت خدمات، شاخص‌های مهم رقابت اپراتورهای ایرانی باشد و نه چیزهای دیگر.


آیا اجرای طرح رومینگ ملی و پوشش ۳G , 4G (البته در معیار ایرانی!) باعث تحولی در دسترسی موبایل و وب‌گردی ایرانی‌ها خواهند شد؟

آیا صاحبان سایت‌ها و وبلاگ‌ها پرمخاطب باید برنامه‌ریزی جدیدی برای کاربران موبایل خود کنند؟

نظرات

 1. وقتی که ۳g میدن با سرعت ۱۲۸ و قیمتش هم بالاست نیازی نیست که نگران طراحی مجدد وب سایت ها برای موبایل بود!!

 2. با اینکه ایده خوبیه ولی به نظرم هنوز عقب‌مونده محسوب میشه. خیلی خوب میشد اگه شرکتی (مثل ارتباطات زیرساخت) مسئول نصب دکل‌های BTS عمومی با هدف از بین بردن نقطه کور پوشش دهی میشد؛ بعد همه اپراتورها میتونستن از بستر ایجاد شده استفاده کنند.
  چه کاریه که میخوان با رومینگ این مشکل رو حل کنند؟! لابد همره اول هم برای اینکه متضرر نشه (چون بیشتر پوشش‌دهی سهم اون هست) هزینه تعرفه‌های خودش رو بالا میبره!

 3. خیلی کار جالب و خوبی هست به نظرم . قدرت تلفن همراه و امکانات اون برای اپراتورهایی مثل رایتل خیلی زیاد می شه . به نظر من که کار خیلی خوبی هست

 4. خدمات فقط شامل مکالمه و SMS می شه یا خدمات دیگه مثل اینترنت هم شامل اون می شه؟
  در صورت شامل شدن اینترنت، تکلیف اینترنت ۳G رایتل چی می شه؟ همراه اول که قادر به ارائه اینترنت ۳G نیست

  • این نکته خوبیِ، احتمالاً از نظر فنی خیلی زمان می‌بره که همه اپراتورها به یک سطح برسن اما مهم‌تر اینه که اپراتورها باید بین هم قرارداد ببندند و این احتمالاً باعث میشه هزینه‌های رایتل و به تبع هزینه مشتریان رایتل بیشتر بشه و این تا زمانی هست که اختلاف در نوع سرویس‌ها وجود داره اما وقتی این اختلاف کم و کم‌تر بشه و رایتل هم نتونه به پوششی در حد پوشش ایرانسل دست پیدا کنه خیلی محتمل به نظر می‌رسه که تمامی اپراتورها با هم تبانی کنن و مصرف‌کننده متضرر بشه مگر اینکه رایتل بتونه به پوششی تقریباً برابر با ایرانسل برسه.

 5. دلیل موافقت همراه اول اینه که اولن این طرح پیش‌شرط ارائه نسل سومه و همراه اول از خدمات نسل سوم اینقدر درآمد خواهد داشت که رومینگ ملی براش دغدغه‌ای محسوب نشه. توجه داشته باشین که متوسط درآمد از نسل سوم از هر کاربر همراه اول به دلیل جامعه کاربرانش از این متوسط برای ایرانسل بسیار بسیار بیشتر خواهد بود.

  دلیل دوم هم اینکه نکته ظریفی اشاره نشده است: درسته که برای رومینگ از کاربران هزینه اضافی دریافت نمی‌شه، ولی از اپراتورهای سرویس گیرنده دریافت می‌شه.

  در ضمن به دو دلیل رایتل برنده اصلی نخواهد بود:
  — دو ماه بعد اپراتورهای دیگه هم نسل سوم می‌دن و عملا رایتل برگ برنده‌ای نخواهد داشت و نه فقط کاربرانش اضافه نمی‌شن، بلکه خیلی‌ها دیگه لزومی نخواهند دید که برای دسترسی به اینترنت دو سیم‌کارت یا دو گوشی با خودشون ببرن اینور اونور.
  — دلیل بعدی هم اینکه دریفات خدمات رومینگ برای رایتل هزینه‌بر خواهد بود (و نه برا کاربرانش).

  • نکات خوبی رو اشاره کردید.
   یک نکته دیگر‌ هم وجود داره و اون هم اینکه همراه اول از سوی رگولاتوری داره مجبور به پذیرش این طرح میشه و شدیدا مخالف بود … و در هر صورت به نظر میرسه برای همراه اول ضررش بیشتر از سودش باشه

 6. رومینگ در هر سطحی چه ملی و چه بین الملل شامل استاندارد سازی خدمات نمیشه، بلکه استفاده از حداقل خدمات اپراتور میزبان هست، مثلا چون کاربری از نسل ۳ خدمات استفاده میکنه، دلیل نمیشه اپراتور رومینگ هم همون خدمت رو با همون کمیت و کیفیت ارائه کنه. صرفا خدمات پایه.

  و مورد دوم این که این طرح یک مشکل ایجاد میکنه و اون عدم گسترش بیشتر پوشش شبکه ی تلفن همراهه، هیچ اپراتوری حاضر نمیشه هزینه ای رو برای استفاده مشترک بپردازه.

  بهتر بود به جای رومینگ، از آنتن های بی تی اس به صورت مشترک استفاده میشد، هم در هزینه ها صرفه جویی میشد، هم خدمات متنوع و گسترده تری توسط هر اپراتور ارائه میشد هم امواج مضر کمتری در محیط پخش میشد و هم فضای سبز کمتری تخریب میشد!

 7. رایتل با پارتی بازی تا حالا حداقل دو سال ورود تری جی به کشور و استفاده مردم رو عقب انداخته و ضربه بزرگی به کشور زده. امید هست که با این طرح این مشکل حل بشه

  • کاملا درست می گید، یکی از اقوام ما توی بخش فنی و تعمیراتی دکل های ایرانسل کار میکنه، میگه ایرانسل دکل هایش از ابتدا به قابلیت ارائه خدمات ۳G مجهز بودن و نیاز به تجهیزات جداگانه و هزینه ی زیادی برای این شرکت نیست (برعکس دکل های همراه اول) تا این قابلیت را فعال کنه. فقط بهش مجوز ندادن! اونم به خاطر انحصار رایتل!!!

 8. به طور حتم روی وبگردی تاثیر خواهد گذاشت امیدوارم طراحان وب با روی آن سرمایه گذاری کنند.

 9. متاسفانه هنوز خیلی خیلی عقبیم . . .
  کشور همسایه ترکیه سه اپراتور ۳g با بهترین کیفیت ارائه میکند و با همدیگه در رقابتند اکثر کشور ها از نسل چارم ۴g استفاده میکنند و شرکت سامسونگ آزمایشات ۵g رو انجام میده ما هنوز در استفاده ۳g موندیم!

 10. کیفیت پوشش همراه اول هم خوب نیست.
  من نوروز هرسال به روستا می روم و آنجا گاهی آنتن هست گاهی نیست گاهی تماس یک طرفه است و گاهی پیامک ارسال نمی شود…
  حالا اگر ایرانسل و رایتل اضافه شوند چه شود؟!

 11. کشورهای اطراف ایران که بعضا فقیرتر از ایران هم هستند اینترنت ۳G رو با سرعت بالای واقعی و بدون محدودیت ارایه میدن اونوقت اینجا یک نسل قدیمیتر رو بصورت دست و پا شکسته و با محدودیتهایی که به قول دکتر افتد و دانی ارایه میدن. آدم دلش واقعا میسوزه. این رومینگ هم فکر نکنید کار خیلی بزرگی انجام دادند. از مدتی پیش رومینگ در کل قاره اروپا بدون هزینه اضافی برقرار شده. توجه کنید کل قاره نه یک کشور.

 12. سالهاست در ترکیه این امکان وجود داره.یعنی بدون تغییر شماره میتونی اپراتورت رو عوض بکنی. ۳G هم ۶-۷ساله اراءه میشه

  • سلام.صرفا جهت اطلاع عرض میکنم که تعویض اپراتور با رومینگ تفاوت اساسی داره و در رومینگ شما بصورت میهمان طبق قراردادهای فیمابین اپراتور خودتون با اپراتور میزبان از امکاناتش استقاده می کنید در صورتی که در تغییر اپراتور شما در وافع خونتون رو عوض کردید و مستقیما خودتون با اپراتور جدید طرف حساب هستید.

 13. کاملا واضحه، سود همراه اول و ایرانسل توی این قضیه اینه که در عوض به اونا هم مجوز پشتیبانی از ۳g و تماس تصویری داده میشه.
  در واقع انحصار از دست رایتل خارج شده و در عوض رومینگ به اشتراک گذاشته شد. برنده اصلی همراه اول و ایرانسل هستند…

 14. طرح مشکل داره، مثلا فردا من میام یه اپراتور میزنم! و یه آنتن bts نصب میکنم و بقیه بار را دوش دیگر اپراتورها میزارم!

 15. ما فعلا سره ویدئو کال رایتل مشکل داریم . این طرح هارو میخوایم چکار ؟

 16. اقا یکی به سوال من جواب بده الان من رایتل بخرم یا نخرم ؟وایسم ایرانسل تری جی بده؟چیکار کنم ج بدین خواهشا

 17. به نظر من اگه ایرانسل نیومده بود این همراه اول هنوز قیمت هاش ۳۰۰ هزار بود. خیلی خوب شده که رقابتی شده

 18. رایتل هم خدمات دهی اینترنتش بهتره هم کیفیت مکالمش.
  نمیدونم چرا اما احساس میکنم کیفیت مکالمه رایتل حداقل نسبت به ایرانسل بهتره.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.