فیس‌بوک باعرضهٔ Slingshot می‌خواهد ارتباطات اجتماعی مردم را تغییر بدهد

4

shot_2

فیس‌بوک می‌خواهد قاعدهٔ ۱٪ اینترنت را بشکند. این قاعده می‌گوید تنها ۱٪ از کاربران، محتوای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را تولید می‌کنند و بقیه فقط نظاره‌گر هستند. فیس‌بوک هفتهٔ گذشته به‌طور اتفاقی Slingshot را در AppStore اپل منتشر کرد و کمی بعد آن را برداشت. ولی اکنون رسماً از Slingshot برای iOS و اندروید پرده‌برداری کرده است.

در اسلینگ شات همانند اسنپ چت، دوستانتان برایتان عکس‌ها و ویدئوهایشان را می‌فرستند ولی تا وقتی شما در جواب آن‌ها عکسی یا ویدئویی نفرستاده باشید، نمی‌توانید آن‌ها را ببینید. در اسلینگ شات «همه تولیدکننده هستند و هیچ‌کس فقط نظاره‌گر نیست» این سخن را مدیر تولید اسلینگ شات Will Ruben‌ می‌گوید و تفاوت اسنپ چت و اسلینگ شات را مشخص می‌کند.

این ویژگی درعین‌حال که جالب است، برای کاربران محدودیت ایجاد می‌کند. موفقیت اسلینگ شات وابسته به این خواهد بود که کاربران به دید یک محدودیت دست‌وپا گیر به آن نگاه کنند یا به‌عنوان یک ویژگی جالب و «باحال»! باید بدانید اگر تصویری را برای کسی بفرستید و او نخواهد از موقعیت فعلی‌اش تصویری برای شما ارسال کند، او نیز تصویر شمارا نخواهد دید.

اسلینگ شات به شما اجازه می‌دهد عکس و یا ویدئوی ۱۵ ثانیه‌ای به یکی، چند تا و یا همهٔ دوستانتان در اسلینگ شات بفرستید. آنچه در اسلینگ شات ارسال می‌کنید، دائمی نیست و همانند اسنپ چت بعد از مشاهده شدن پاک می‌شود. ازاین‌جهت نباید نگران این باشید که اگر عکس و یا فیلمتان احمقانه بود، تا ابد درگوشی دوستانتان باقی بماند. می‌توانید از لیست دوستانتان در فیس‌بوک و یا دفترچه تلفن گوشی، مخاطبینتان را در اسلینگ شات پیدا کنید. البته حریم خصوصی در این نرم‌افزار خیلی قوی نیست چون هرکسی که نام کاربری شمارا در اسلینگ شات داشته باشد، می‌تواند برایتان عکس و فیلم ارسال کند و مزاحمتان بشود. طراحی نرم‌افزار بسیار شاد و سرزنده است. می‌توانید جواب عکس‌ها و ویدئوها را به همراه نقاشی خودتان، به‌صورت نیم‌صفحه در کنار تصویر اصلی ارسال کنید.

فیس‌بوک بعد از تلاش ناموفقش برای خرید اسنپ چت، اکنون توانسته در تلاشی ۶ ماهه رقیبی برای اسنپ چت به میدان بیاورد که مثل بسیاری دیگر برنامه‌ها، صرفاً کپی از روی اسنپ چت نیست.

برای آشنایی بهتر با کارایی اسلینگ شات این ویدئو را مشاهده کنید

راهکاری برای دو طرف کردن ارتباطات اجتماعی

Joey Flynn مخترع اسلینگ شات و طراح برنامه‌های فیس‌بوک می‌گوید «برادرانم اصلاً در حال و هوای تکنولوژی‌های اجتماعی نیستند. بعضی وقت‌ها عکسی می‌گیرم و برایشان در iMessage می‌فرستم، ولی فقط پیغام Seen را مشاهده می‌کنم (که یعنی آن عکس را دیده‌اند) یا وقتی بعد از یک ماه آن‌ها را می‌بینم می‌گویند چه عکس باحالی فرستادی! ولی من دوست دارم آن‌ها هم در جواب برایم عکسشان را بفرستند.» جرقهٔ اسلینگ شات ازاینجا زده شد.

slingshot1

سروکلهٔ اسلینگ شات از Hackathon (مسابقه برنامه‌نویسی) سه‌روزه فیس‌بوک در دسامبر ۲۰۱۳ پیدا شد. در این Hackathon برنامه‌های مستقلی که قرار بود در بخش Creative Labs فیس‌بوک توسعه داده شوند، به وجود آمدند. نرم‌افزار Paper اولین محصول Creative Labs است که اوایل سال ۲۰۱۴ منتشر شد.

Joey Flynn بعد از کار بر روی نرم‌افزار Home با مهندس نرم‌افزار فیس‌بوک Rocky Smith همکاری کرد تا یک نسخهٔ نمایشی از اسلینگ شات بسازند. هدف این برنامه این بود که کاربر را ترغیب کند که حتماً به پیام‌های دوستانش جواب دهد. آن‌ها این برنامه را به چند تا از دوستان دانشگاهشان دادند و برایشان بسیار جالب بود. آن‌ها با این برنامه تصاویر اوقات خوشی که در تعطیلات سال نو در کنار خانواده‌هایشان داشتند و هدایایی که باز می‌کردند را برای هم به اشتراک گذاشتند.

Facebook-Slingshot

آن‌ها بعد از بازگشت به اداره مرکزی فیس‌بوک در Menlo Park آقای Will Ruben را به‌عنوان مدیر تولید اسلینگ شات مشخص کردند و با اضافه کردن دو برنامه‌نویس اندروید و iOS تیم اسلینگ شات را به پنج نفر رساندند.

Ruben می‌گوید «افراد برای اشتراک‌گذاری عکس‌هایشان در اسلینگ شات کمتر احساس فشار می‌کنند، چون اینجا همه عکس‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند. ما بعد از استفاده از اسلینگ شات خیلی احساس نزدیک‌تری به هم پیداکرده‌ایم. اسلینگ شات محیطی است که در آن همه برای هم پنجره‌ای به‌سوی زندگی‌شان باز می‌کنند.»

برخلاف فیس‌بوک و اینستاگرام احتیاج نیست در هر عکسی که به اشتراک می‌گذارید، عالی به نظر برسید. چون هر عکس بعدازآنکه مخاطب آن را دید حذف می‌شود و تا ابد به‌عنوان نشانه‌ای از شما نخواهند ماند.

با اسلینگ شات دیگر لازم نیست یک نفر همه را سرگرم کند. اسلینگ شات با گرو کشیدن آخرین پیام مانع از قطع زنجیرهٔ ارتباط دوستان می‌شود. در اسلینگ شات هیچ‌گاه ارتباط افراد قطع نمی‌شود چون آخرین پیام همیشه منتظر پیام جدیدی است تا باز شود.

طرز کار اسلینگ شات

ابتدا مثل دیگر برنامه‌های چت با شماره تلفنتان ثبت‌نام می‌کنید. سپس اسلینگ شات در دفترچه تلفن و دوستان فیس‌بوکتان دنبال افرادی می‌گردد که عضو اسلینگ شات باشند و آن‌ها را به لیست دوستان اسلینگ شات اضافه کند. اسلینگ شات هرچند وقت یک‌بار مخاطبینتان و دوستان فیس‌بوکتان را می‌گردد تا افرادی که جدیداً اسلینگ شات نصب‌کرده‌اند شناسایی کند. البته می‌توانید بگویید که این کار را نکند. داشتن حساب در فیس‌بوک الزامی نیست و اسلینگ شات مستقل از فیس‌بوک عمل می‌کند. اگر می‌خواهید کسی را بانام کاربری به دوستان اسلینگ شات اضافه کنید باید گزینهٔ Add People را بزنید.

اگر مراحل ثبت‌نام را طی کرده و عضو اسلینگ شات شده باشید، دفعات بعد که برنامه را باز می‌کنید مستقیماً دوربین باز می‌شود. در بالای صفحه تعداد افرادی که پیام فرستاده‌اند و پیامشان قفل است تا به آن‌ها جواب بدهید نشان داده شود. با زدن انگشت بر روی صفحه عکس گرفته می‌شود. اگر انگشتتان را نگه‌دارید فیلم می‌گیرید و اگر دکمهٔ Selfie را بزنید دوربین جلو فعال می‌شود. می‌توانید تا ۵ خط نوشته به‌عکس اضافه کنید که کوچک در بالای صفحه نوشته می‌شود. اگر جای نوشته را عوض کنید، اندازهٔ آن بزرگ‌تر می‌شود.

slingshot-draw

بخش نقاشی اسلینگ شات نیز جالب است. با کشیدن انگشت به بالا و پایین بر روی ریل کنار صفحه رنگ قلم عوض می‌شود و با کشیدن به چپ و راست اندازهٔ آن تغییر می‌کند. هر کاری که در قسمت نقاشی می‌کنید با صداهای بامزه و کارتونی همراه است.

اگر دکمهٔ Use را بزنید صفحهٔ سیاه شامل لیست افرادی که جدیداً اسلینگ فرستاده‌اند، باز می‌شود. تصویری که هرکسی فرستاده، شطرنجی است تا وقتی شما جواب او را بدهید و عکسش از حالت قفل خارج شود. هرکدام را که می‌خواهید می‌توانید انتخاب کنید، حتی می‌توانید دیگر افراد را نیز به لیست اضافه کنید و یا با پیامک از دوستانتان دعوت کنید که عضو اسلینگ شات بشوند.

screens

با فرستادن جواب، تصویرتان به‌صورت موشک از بالای صفحه خارج می‌شود. حالا پیام‌های دوستانتان که از حالت قفل خارج‌شده‌اند یک‌به‌یک به شما نمایش داده می‌شوند. (مانند داستان‌های اسنپ چت) هر عکس یا فیلم تا زمانی موجود است که آن را نگاه می‌کنید و با رفتن سراغ عکس دیگر، عکس قبلی پاک می‌شود.

shot_3_verge_super_wide

اگر یک اسلینگ دیدید که خیلی برایتان جالب بود می‌توانید با یک Reaction Shot جواب بدهید. Reaction Shot یک تصویر نیم‌صفحه است که نیمی از صفحه، تصویر اصلی و نیم دیگر تصویر شما است که به آن واکنش نشان می‌دهید و بلافاصله به شخص نشان داده می‌شود. یک کار بسیار جالب ادغام نیمی از صورت خودتان با نیمی از صورت آن شخص (Reaction Face Mesh) است که انگار شما دارید جای او حرف می‌زنید.

shot_5

در کل، محیط برنامه شاد، جذاب و سرزنده است و کاربران را وارد یک فرایند اجتماعی متفاوت از قبل می‌کند.

حریم خصوصی

حریم خصوصی در این برنامه کمی نگران‌کننده است. اگر نام کاربری شما به‌راحتی قابل حدس زدن باشد و یا شخصی آن را به دیگران بدهد، مثل شماره تلفن ممکن است مزاحم پیدا بکنید. هرکسی می‌تواند با واردکردن نام کاربری شما برای شما اسلینگ ارسال بکند. البته یک قابلیت برای خنثی کردن تلاش مزاحمان وجود دارد. اگر کسی را نمی‌شناسید و یا نمی‌خواهید اسلینگ‌های او را ببینید کافی است نام او را از روی صفحه به سمت چپ بکشید تا اسلینگ‌های او مخفی شود. (درآوردن نام افراد از لیست سیاه در تنظیمات برنامه امکان‌پذیر است) اگر کسی تصویر زشت و نامناسب ارسال کرد می‌توانید تصویر او را گزارش دهید تا مسئولان رسیدگی کنند.

وقتی برای کسی اسلینگ ارسال می‌کنید، او ۳۰ روز وقت دارد تا با جواب دادن به شما آن را باز کند. بعد از ۳۰ روز آن اسلینگ پاک می‌شود. شما می‌توانید تصاویری که خودتان می‌فرستید را ذخیره کنید. فیس‌بوک با تأخیر ۷ روزه اسلینگ‌ها را از سرورش پاک می‌کند تا اگر اسلینگی به‌عنوان تصویر نامناسب گزارش بشود، فرصت برای رسیدگی باشد. تیم نرم‌افزار می‌گویند اسلینگ بعد از ۷ روز به‌کلی پاک می‌شود. البته تصمیم با شما است که به فیس‌بوک اطمینان داشته باشید که تصاویرتان را حذف کند یا نه. ازاین‌جهت که فیس‌بوک ازنظر تأمین حریم خصوصی کاربران تا بیست سال تحت نظارت «کمیتهٔ تجاری فدرال» یا FTC است، شاید خیلی جای نگرانی نباشد.

heres-how-to-use-facebooks-new-snapchat-killer-slingshot.jpg

توجه داشته باشید که اگر کسی بلد باشد می‌تواند با عکس گرفتن از صفحهٔ گوشی (Screen Shot) با گرفتن دکمهٔ ولوم و دکمهٔ پاور، تصویری که روی صفحه‌نمایش داده می‌شود را ذخیره کند. در این صورت هرچند تصویر شما از حافظهٔ اسلینگ شات حذف می‌شود ولی عکسی که او از صفحهٔ گوشی گرفته باقی می‌ماند. البته بسیاری از کاربران بلند نیستند از صفحه عکس بگیرند لذا خیلی جای نگرانی نیست.

آیا اسلینگ شات موفق خواهد شد؟

موفقیت یا عدم موفقیت اسلینگ شات به کاربران بستگی دارد و در آینده مشخص خواهد شد. کاربران دو گونه به اسلینگ شات واکنش نشان خواهند داد.

قفل شدن عکس‌ها ممکن است به خاطر کنجکاوی کاربران در آن‌ها انگیزه ایجاد بکند تا از زندگی‌شان عکس بگیرند. ولی اگر احساس بکنند این محدودیت آزارشان می‌دهد از برنامه‌هایی که محدودیت ایجاد نمی‌کنند مثل اسنپ چت، اینستاگرام و … استفاده می‌کنند.

بااینکه شکستن قاعدهٔ ۱٪ کار مشکلی برای فیس‌بوک است، ولی غیرممکن نیست. با ایجاد محیطی جذاب، شاداب و سرزنده می‌توان کاربران زیادی را جذب کرد.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان.در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

عکس‌های جالبی از ساخت و سازها و اقدامات معماری نافرجام

مجموعه زیر به ظاهر مفرح یا حتی خنده‌دار است اما هر یک گویای نبود نقشه، مغز طراح یا ذهنی است که به صورت ساده کار را در ذهن شبیه‌‌سازی کند.مشابه این جمله مشهور را که عیب برنامه، در حین انجام آن بیرون می‌آید را در عمرمان زیاد شنیده‌ایم و…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

نمونه‌هایی از وندالیسم – البته در شکل نسبتا خفیف آن

وندالیسم به عمل عمدی ایجاد خسارت، تخریب یا اسیب زدن به اموال، اغلب بدون هیچ دلیل یا توجیه قانونی اشاره دارد. این کار شامل اعمالی مانند رسم گرافیتی، برچسب زدن، خراشیدن، شکستن یا نقاشی روی سطوح، از جمله ساختمان‌ها، وسایل نقلیه، فضا‌های عمومی…

آیا چهره‌های مشهور، فرازمینی و بیگانه هستند؟! چرا چنین چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی رواج می‌یابد +…

امروز صبح دوست گرانقدری ویدئویی از آنجلینا جولی را از یک صفحه اینستاگرام برای من فرستاد. در این ویدیو که ظاهرا از یک مصاحبه او انتخاب شده بود، روی چشم‌های او زوم می‌شد و این نکته القا می‌شد که چشمان او غیرطبیعی هستند و قرنیه و عنبیه او…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
4 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  بلاد کفر رو نمیدونم ولی بروبچ خودمون خوب بلدن در این مورد ابتکار عمل به خرج بدن ((:

 2. Javad-ht می گوید

  چند وقت پیش داشتم فک میکردم ای کاش یه اپلیکیشن شبکه اجتماعی بود که کاربرا مجبور میشدن حتما توش مشارکت کنن.
  یعنی اگه یکی یه مطلب میزاره کسایی که میبینن مجبور باشن کامنت بدن و مشارکت کنن!

 3. samanian می گوید

  mishe ye linke vase dl bezarid khaheshan mamnun

 4. مجله تناسب اندام می گوید

  آماری که اول پست داده شد خیلی جالب بود! کسی می‌دونه از کجا میشه چنین آمارهایی استخراج کرد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5