استفراغ خونی یا خونریزی از بخش فوقانی دستگاه گوارش چه علت‌هایی دارد؟ شیوه تشخیص و درمان آن

0

علت‌های استفراغ خونی

–  علت این عارضه، خون‌ریزی در نقطه‌ای بالای لیگامانِ تریتز است که ژژنوم را از دوازدهه جدا می‌کند.

–  طیف این عارضه، ممکن است از خون‌ریزی مخفی که به شکل آنمی بروز می‌کند تا خون‌ریزی حاد و مرگ‌بار متفاوت باشد.

– علل خون‌ریزی مرگ‌بار بخش فوقانی دستگاه گوارش، اولستر پپتیک(شایع‌ترین علت خون‌ریزیِ بخش فوقانی دستگاه گوارش)، واریس مری و پارگی مالوری‌ویس را شامل می‌شود.

–  علل خون‌ریزی مربوط به مری عبارتند از: واریس مری و ازوفاژیت.

–  علل خون‌ریزی مربوط به معده عبارتند از: زخم معده، گاستریت، پارگی مالوری‌ویس ضایعات دولافوی(خوردگی مخاط پوشاننده یک شریان در معده که باعث نکروز دیواره شریانی و در نتیجه خون‌ریزی می‌شود). مالفورماسیون‌های شریانی وریدی، واریس معده(ثانویه به ترومبوز ورید طحالی) و تومورهای خوش‌خیم و بدخیم.

–  علل خون‌ریزی مربوطه به دوازده عبارتند از: اولسر دوازدهه، تخریت و خوردگی دوازدهه بر اثر تومورهای پانکراس و فیستول آئورت به روده(که پس از ترمیم آنوریسم آئورت شکمی شیوع دارد و در آن یک خون‌ریزی خفیف به خون‌ریزی شدید پیشرفت می‌کند).

–  علل سیستمیک عبارتند از: لوسمی، هموفیلی، ترومبوسیتوپنی، اختلالات انعقادی و درمان با داروهای ضد انعقاد و تلانژکتازی ارثی خون‌ریزی‌دهنده.

تشخیص‌های افتراقی استفراغ خونی

–  خون‌ریزی از بخش تحتانی دستگاه گوارش
–  اختلالات خون‌ریزی‌دهنده عمومی(مانند هموفیلی، مصرف بیش از اندازه مواد ضد انعقاد، ترومبوسیتوپنی)
–  خون‌ریزی از محلی در نازوفارنکس و اوروفارنکس

تظاهرات، علایم و نشانه‌های استفراغ خونی

–  شدت علائم از خون‌ریزی مخفی و میکروسکوپی تا خون‌ریزی واضح به صورت استفراغ یا مدفوع خونی متغیر است.

–  هماتمز

–  استفراغ حاوی مواد شبیه قهوه آسیاب شده

–  ملنا(مدفوع تیره و قیری)

–  هماتوشیزی(خون‌ریزی قرمز روشن از رکتوم) نشان‌دهنده خون‌ریزی از بخش تحتانی دستگاه گوارش یا خون‌ریزی بسیار شدید بخش فوقانی دستگاه گوارش است.

–  کاهش حجم خون بر اثر خون‌ریزی(رنگ‌پریدگی، گیجی، ضعف، تاکی‌کاردی، سنکوپ) و علائم شوک(مانند کاهش فشار خون) ممکن است وجود داشته باشد.

–  شکایات غیراختصاصیِ تنگی نفس، کرامپ شکمی، درد قفسه سینه و خستگی را شامل می‌شود.

استفراغ خونی

اقدامات تشخیصی استفراغ خونی

–  برای تأیید وجود خون‌ریزی از دستگاه گوارش، می‌توان برای بیمار لوله نازوگاستریک گذاشت.

– تنها هنگامی می‌توان فرض کرد بیمار به خون‌ریزی از بخش تحتانی دستگاه گوارش دچار است که ترشحات خروجی از لوله نازوگاستریک خونی نباشد و صفراوی باشد(این موضوع نشان‌ می‌دهد ترشحات دوازدهه به لوله نازوگاستریک راه یافته‌اند و در این ناحیه خون‌ریزی وجود نداشته است).

– آندوسکوپی از بخش فوقانی دستگاه گوارش(EGD)، اقدامی تشخیصی و بالقوه درمانی است.

– این اقدام در 90 درصد بیماران، محل خون‌ریزی را مشخص می‌کند.

–  اگر مقدار خون به اندازه‌ای زیاد باشد که نتوان در آندوسکوپی برای خون‌ریزی منبع مشخصی یافت، برای یافتن محل خون‌ریزی، آنژیوگرافی شریان سلیاک و شریان مزانتریک فوقانی ضرورت می‌یابد.

–  چنانچه بیمار گرافت آئورت انجام داده است و از این نکته اطلاع داریم(به عنوان مثال، قبلاً آنوریسم آئورت شکمی او ترمیم شده یا به بیماری انسدادی آئورت دچار بوده است)، باید به وجود فیستول آئورت به روده، بسیار مشکوک شد.

–  ارزیابی عملکرد انعقادی بیمار از جمله آزمایش‌های RT، PTT و INR، زمان سیلان (BT) و شمارش پلاکت‌ها اندیکاسیون دارد.

درمان استفراغ خونی

–  از کفایت راه‌های هوایی، تنفس و گردش خون بیمار اطمینان یابید.

–  دو مسیر وریدی بزرگ برای بیمار تعبیه کنید، مایع‌درمانی وریدی سریع را آغاز کنید، گروه خونی بیمار را تعیین کنید و کراس‌مچ انجام دهید، در صورت وجود اختلال انعقادی این اختلالات را درمان کنید و تزریق خون را در نظر داشته باشید.

–  درمان دارویی خون‌ریزی ممکن است با انفوزیون وریدی اوکترئوتاید انجام شود.

–  کنترل فوری خون‌ریزی با آندوسکوپ ممکن است تزریق ترکیبات تنگ‌کننده عروق(مانند اپی‌نفرین)، تزریق مواد اسکلروز‌کننده، الکتورکوتر، منعقد کردن محل خون‌ریزی با لیزر یا کاربرد هموکلیپ را شامل شود.

–  مشخص کردن رگ‌های خون‌ریزی دهنده با آنژیوگرافی و به دنبال آن آمبولیزاسیون.

–  مهار کردن خون‌ریزی با جراحی، در صورت شکستِ دیگر اقدمات. جراج باید پیش از شروع جراحی، از محل خون‌ریزی، ایده‌ای در ذهن داشته باشد(با استفاده از آندوسکوپی یا آنژیوگرافی).

پیش‌آگهی – عوارض استفراغ خونی

–  تمام بیماران دارای فشار خون سیستولیک کمتر از 100، تاکی‌کاردی، بیمارانی که به آنان بیش از 4 واحد خون تجویز شده است یا خون‌ریزی فعال دارند باید در واحد مراقبت‌های ویژه بستری شوند.

–  پیش‌آگهی به عامل مولّد خون‌ریزی بستگی دارد.

–  مرگ‌ومیر کلی، 10% است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

این هنرمند با خلاقیت‌های خوب خیابان‌های پر از کسالت و یکنواختی را زیبا کرده و یک لحظه لبخند بر لب…

خیابان‌های پر از سر و صدا و چهره‌های خمو، خیابان‌هایی با تزئینات و پیام‌های فوق‌العاده تکراری، خیابان‌هایی که زحمت با شادی‌های اندک مردم شریک می‌شوند و مردم را یک آن با هم می‌کنند. این است توصیف شاید بدبینانه خیابان‌های ما.ما واقعیت این…

اگر نسخه پنجابی سریال بریکینگ بد ساخته می‌شد!

بریکینگ بد یک سریال تلویزیونی درام تلویزیونی بسیار محبوب آمریکایی است که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ از شبکه AMC پخش می‌شد. این سریال توسط وینس گیلیگان ساخته شد و برایان کرانستون در نقش والتر وایت، معلم شیمی دبیرستانی که به سرطان ریه مبتلا است و…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در 4 ژوئن 1783، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به 2 کیلومتر بالا رفت و به مدت 10 دقیقه در هوا باقی ماند.خبر موفقیت…

هوش مصنوعی کودکی بازیگران سریال فرندز Friends را بازسازی کرد!

هوش مصنوعی این روزها کارهای عجیب و غریبی می‌کند و حالا به یاری آن چهره کودکی بازیگران سریال فرندز Friends بازسازی شده است. این فناوری عجیب و غریب، نسخه‌های کودکی شش بازیگر معروف را ایجاد کرده.صفحه فیس بوک the_ai_dreams این کار را کرده،…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.