بیماری ریفلاکس معده به مری چیست؟ علایم ریفلاکس کدام‌ها هستند؟ توضیح تشخیص و درمان آن

1

علت‌های بیماری ریفلاکس معده به مری

–  عبارت است از التهاب و تحریک مخاط مری بر اثر بازگشت محتویات معده به مری.

–  در این عارضه ممکن است نقص سازوکار اسفنکتر تحتانی مری وجود داشته باشد که از آن جمله می‌توان شل شدن نامناسب اسفنکتر، نامناسب بودن اندازه اسفنکتر یا غیر طبیعی بودن محل اسفنکتر را نام برد.

– شل شدن نامناسب LES ممکن است با مصرف الکل، دخانیات، غذاهای چرب، کافئین، شکلات، بارداری و مصرف برخی داروها(مانند داروهای آنتی‌کولینرژیک و مهارکننده‌های کانال کلسیم) تشدید شود.

– تخلیه نامؤثر مواد بازگشتی از معده یا اختلالات تخلیه معده نیز فرد را مستعد GERD می‌کند.

–  GERD شایع‌ترین اختلال بخش فوقانی دستگاه گوارش در جوامع غربی است (10% جمعیت آمریکا علائم روزانه این اختلال را دارند و 15 تا 30%، دست کم ماهی یک‌بار این علائم را تجربه می‌کنند).

–  اغلب در فتقِ هیاتال دیده می‌شود.

تشخیص‌های افتراقی بیماری ریفلاکس معده به مری

–  گاستریت
‌-  اولسرپپتیک
‌-  آنژین صدری
‌-  اختلالات حرکتی مری(آشالازی، اسپاسم منتشر مری)
‌-  سرطان مری
‌-  سرطان معده

تظاهرات، علایم و نشانه‌های بیماری ریفلاکس معده به مری

–  سوزش سرِ دل

–  سرفه مزمن و خشک، GERD دومین علت سرفه‌های مزمن در افراد غیر سیگاری به شمار می‌رود.

–  بازگشت محتویات معده به دهان

–  دیسفاژی

–  خشونت صدا بر اثر لارنژیت ناشی از رفلاکس، صاف کردن مکرر صدا، سکسکه

–  احساس سنگینی در قفسه سینه

–  تشدید علائم آسم

 ریفلاکس معده به مری

اقدامات تشخیصی بیماری ریفلاکس معده به مری

–  در گرفتن شرح حال و معاینه بالینی باید وجود علائمی را که ممکن است مطرح‌کننده علل بالقوه خطرناکی باشند، رد کرد(مانند تهوع، استفراغ، کاهش وزن، وجود خون در مدفوع، درد واقعی قفسه سینه، دیسفاژ، آنمی، علائم طولانی مدت، سن بیش از 50سال).

–  در اغلب موارد، برای تشخیص GERD، اجرای یک دوره درمانی آزمایشی شامل تغییر در سبک زندگی، تجویز داروهای ضد اسید، مهارکننده‌های H2 یا مهارکننده‌های پمپ پروتون، اندیکاسیون دارد.

–  آزمایش‌های تشخیصی ممکن است تصویر برداری از دستگاه گوارش فوقانی با استفاده از کنتراست باریوم، آندوسکوپی، پایش 24ساعته PH، مانومتری مری و بررسی حرکات مری را شامل شود.

– از رادیوگرافی بخش فوقانی دستگاه گوارش برای بررسی علل آناتومیک یا عوارض GERD(مانند فتق هیاتال یا تنگی) استفاده می‌شود.

– آندوسکوپی، مشاهده مستقیم مخاط مری و بیوپسی را برای اثبات ازوفاژیت یا مری بارت امکان‌پذیری می‌سازد.

– در پایش 24ساعته PH، وجود رفلاکس، با مشاهده ارتباط میان PH مری و شروع علائم، تشخیص داده می‌شود.

– مانومتری مری، ناکارآمدی LES را مشخص می‌سازد.

درمان بیماری ریفلاکس معده به مری چگونه انجام می‌شود؟

–  در موارد خفیف؛ تعدیل سبک زندگی، از جمله کاهش وزن، تغییر رژیم غذایی برای حذف عوامل مستعدکننده، پرهیز از مصرف الکل و دخانیات، پرهیز از مصرف مواد غذایی در 4ساعت پیش از خواب و خوابیدن با بالا نگاه‌داشتن سر، درمان ابتدایی را تشکیل می‌دهد.

–  داروهای ضد اسید و ضد اولسر، داروهای اصلی در درمان دارویی هستند.

– در موارد خفیف، داروهای مهارکننده H2، خط اول درمان را تشکیل می‌دهند.

– مهارکننده‌های پمپ پروتون

–  جراحی ضد رفلاکس(فوندوپلکسیون لاپاروسکوپیک یا باز) باعث درمان قطعی بیماری می‌شود.

– اندیکاسیون‌های جراحی عبارتند از: بروز عوارض GERD(تنگی، متاپلازی بارت، بروز آدنوکارسینوم)، ادامه علائم با وجود حداکثر درمان‌های دارویی یا بیمارانی که نمی-خواهند تمام طول عمر خود را از دارو استفاده کنند.

پیش‌آگهی – عوارض بیماری ریفلاکس معده به مری

–  عوارض GERD عبارتند از: اولسر مری، تنگی، متاپلازی بارت و خطر بروز آدنوکارسینوم و عوارض ریوی(لارنژیت، بورنشیت، پنومونی آسپیراسیون مکرر، فیبروز)

–  بیمارانی که در آنان مری‌ بات تشخیص داده می‌شود، برای بررسی از نظر ابتلا به سرطان مری، به آندوسکوپی و بیوپسی منظم نیاز دارند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

توهم کوتارد: آنهایی که تصور می‌کنند مدتهاست مرده‌اند!

«می‌اندیشم پس هستم»  Cogito, ergo sum با این حال همه کسانی که می‌اندیشند با این باور دکارت موافق نیستند.محتوای تفکر برخی از افراد مبتلا به یک اختلال عصبی روانپزشکی نادر، معروف به سندرم کوتارد، به جای اینکه به حس بودن منجر شود، به احساس…

10 عکس بسیار زیبا از درخت – انتخاب شده از عکاسان خلاق

درخت‌ها زندگی‌بخش زمین و مایه زیبایی آن هستند. انسان‌ها هزاران سال است که آنها بهره می‌برند و تا توانسته‌اند پهنه زمین برخوردار از زیبایی‌شان را کمتر و کمتر کرده‌اند. درختان متنوع با شکل و آرایش متفاوت ریشه، تنه، شاخه‌ها و برگ‌ها، چشم‌نواز…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

مورد عجیب بیمار M: مردی که گلوله‌ای به سرش خورد و بعد همه چیز را وارونه می‌دید!

بر اساس گزارش موردی که به تازگی منتشر شده است، یکی از منحصر به فردترین و عجیب‌ترین موارد آسیب مغزی در تاریخ شرح داده شده: این مورد با نام مستعار بیمار M، نامیده می‌شود که در سال ۱۹۳۸ در جریان جنگ داخلی اسپانیا به سرش گلوله خورد و بعد آن…

سخت است باور کنیم که این عکس‌ توهم‌برانگیز، واقعا عکس است و نقاشی نیست – چرا علیرغم هوش مصنوعی…

اخیراً توجه زیادی به جهان‌های فانتزی ایجاد شده در هنر هوش مصنوعی شده است. با این وجود عکاسی هنوز قدرت و تازگی خاص خودش را دارد و می‌تواند جادو کند و صحنه‌های فانتزی خیره‌کننده ایجاد کند.برخی از عکس‌های تارین گلدمن -عکاس آفریقای جنوبی-…

داستان پسر دو سر بنگال، آن هم به صورتی تقریبا دیده نشده!

در ماه مه 1783، در روستای کوچکی به نام Mundul Gaut، در بنگال هند، یک کودک عجیب به دنیا آمد. او دو سر داشت.مامایی که به زایمان کمک می کرد از ظاهر کودک چنان وحشت زده شد که سعی کرد با انداختن او به داخل آتش این هیولا را بکشد. خوشبختانه…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
1 نظر
  1. رامتین می گوید

    سلام
    با درمان گیاهی هم خوب میشه ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.