به مناسبت زادروز بنجامین فرانکلین ;او برق را از پهنه ی آسمان و شمشیر را از دست ستمکاران برگرفت

1

برای ثروتمند شدن تنها دانستن راه درآمد کافی نیست، باید راه خرج کردن را هم به خوبی دانست


 

بعضی ها او را از همین جملات معروفش می شناسند, بعضی ها از اختراعاتش و بعضی ها هم از مقامات سیاسی که داشته است. او همه چیز تمام بود. فرانکلین یک دانشمند، نویسنده برجسته و چاپخانه‌دار، طنزنویس، نظریه پرداز سیاسی، سیاستمدار، رئیس پست، مخترع، فیزیکدان، فعال مدنی و دیپلمات بود.بنجامین (بنیامین) فرانکلین ۳۰۹ سال قبل در همچین روزی به دنیا آمد. پدر بنجامین ” جوزایا فرانکلین ” هفده فرزند از دو همسر داشت. او با همسر اولش، آن چایلد، به تاریخ ۱۶۷۷ در اشتون ازدواج کرد و به تاریخ ۱۶۸۳ با او به بوستون مهاجرت کرد. آنها قبل از مهاجرت ۳ فرزند و بعد از آن ۴ فرزند با یکدیگر داشتند. پس از مرگ آن چایلد، جوزایا در تاریخ ۶ ژووئیه ۱۶۸۹ توسط ساموئل ویلارد در اولد سات میتینگ هاوس با آبیا فولگر ازدواج کرد. بنیامین، فرزند هشتم آنها، فرزند پانزدهم جوزایا فرانکلین و دهمین و آخرین فرزند پسر بود.

جوزایا فرانکلین در سال ۱۶۷۰ دین پیوریتنیزم را برگزید. پیوریتنیزم جنبشی اعتراضی در انگلستان بود که به پاک کردن افکار آنگلوساکسون از دین رومن کاتولیک پرداخت. پیوریتن‌ها این افکار را خرافات می پنداشتند. سه چیز برای پیوریتن‌ها بسیار اهمیت داشت:هر گردهمایی توسط خود افراد مدیریت شود، وزرا جشن هایی را برگزار کنند به جای اینکه اعمال دینی را مثل گروه مردم برگزار کنند، و اینکه هر عضو این گروه خودش به تنهایی بتواند انجیل را مطالعه کند و با توجه به نظر شخصی از راه خودش، رابطه ی خود را با خدا برقرار کند. پیوریتانزیم به افراد طبقه ی متوسط مانند پدر بنیامین فرانلکین تعلق داشت که از استقلال اراده، بحث، مطالعه و داشتن شخصیت لذت می‌بردند. ریشه های دموکراسی آمریکایی را می توان در ارزش های اراده ی شخصی پیوریتانیزم دید. این ارزش‌ها، که به بنجامین فرانکلین و دیگر پدران آمریکا (مانند جان آدامز) انتقال پیدا کرده بود، شامل اهمیت هویت شخصی و خشم در برابر حکومت‌های ستمگر می‌شد. مادر بنجامین ، آبیا فولگر، در خانواده‌ای پیوریتن به‌دنیا آمده بود و جزو اولین گروه پناهندگان بود که به ماساچوست برای آزادی مذهبی آمده بودند، وقتی چارلز اول پادشاه انگلستان شروع به محاکمه ی پیوریتن‌ها کرد، آنها در سال ۱۶۳۵ از طریق دریا راهی بوستون شدند. پدر او “نوعی شورشی تغییر یافته بر اساس شرایط آمریکا” بود به عنوان منشی دادگاه، به خاطر نافرمانی در نوشتن جرم‌های مغازه‌داران و خانواده‌های طبقهٔ متوسط زندانی شده بود. فرانکلین پا جای پای پدربزرگش نهاد، هنگامی که به مبارزه با خانوادهٔ پن، صاحبان ثروتمند کولونی پنسیلوانیا برخاست.

3

بنجامین، به‌عنوان دهمین پسر و پانزدهمین فرزند آقای فرانکلین، که تولیدکننده ی صابون و شمع بود شناخته می شد. وی از اوان کودکی با اشتیاق و علاقه، به مطالعه ی کتابهای علمی، مذهبی و ادبیات پرداخت و گنجینه‌ای از دانش و معلومات کسب کرد.  فرانکلین ۱۲ ساله بود که پدال های دستی را اختراع کرد که سرعت او را در شنا بالا میبرد؛ اختراعی که امروزه به شکل کفش شنا به کار میرود. بنجامین مدتی در چاپ‌خانه ی برادر ناتنی خود، جیمز فرانکلین، به کارآموزی پرداخت و برای اولین بار در سال ۱۷۲۲ با نام مستعار در روزنامه ی برادرش چهارده مقاله طنزآمیز و کوتاه منتشر کرد. آن روزنامه در همان سال به‌خاطر مقاله ی جنجال‌برانگیزی که به‌چاپ رساند توقیف، و جیمز فرانکلین که سردبیر آن بود، به یک ماه زندان محکوم شد. ازآن‌پس، بنجامین مدیریت روزنامه را برعهده گرفت و به نشر آن همت گماشت.

اگر مردم با این همه پول که در راه جنگ خرج می کنند زمین بخرند، ارزانتر از زمین هایی می شود که به وسیله ی جنگ و خونریزی به دست می آورند

پس از آن فرانکلین در فیلادلفیا به صنعت چاپ روی آورد و کتاب‌های بی‌شماری را منتشر ساخت. فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر او در زمینه ی چاپ کتاب، وی را به‌عنوان ناشر صاحب‌نامی به اشتهار رسانید. فرانکلین در دوران زندگی به فعالیت‌های اجتماعی و خدمات عمومی و امدادرسانی همت گماشت و به عضویت در این مؤسسات پذیرفته شد. او توجه خود را به خدمات شهری و رفاه عمومی، مانند نظافت خیابان‌ها، روشنایی شهر، نظام تشکیلاتی مدارس، تأسیس آتش نشانی غیرانتفاعی، بیمارستان و اولین کتاب‌خانه ی امانتی که در دنیا بی‌همتا بود، معطوف داشت.

2

او عدسیهای دوکانونی و فر خوراک پز را اختراع کرد و آزمایشاتی در رابطه با الکتریسیته انجام داد. در آن زمان، الکتریسیته به تازگی در اروپا کشف شده بود. از این رو، فرانکلین به شدت جلب آن شد و شش سال از زندگی خود را صرف تلاش برای تولید الکتریسیته کرد. فرانکلین بر روی این ایده که بارهای الکتریکی سبب تولید رعد و برق می شوند، متمرکز شد. وی پیشنهاد کرد که از میله های برقگیر رعد و برق برای دور کردن الکتریسیته از ساختمانها استفاده کنند تا از سوختن آنها جلوگیری شود. او با بستن یک کلید آهنی به دنباله یک کایت در طوفان، موفق به شناسایی بارهای الکتریکی شد. این رعد و برق، همان الکتریسیته بود. در اختراعی دیگر, زمانی که فهمید اجاقهای معمولی کارآمدی چندانی ندارند، اجاق فرانکلین را برای استفاده بهتر از حرارت طراحی کرد. اجاق فرانکلین هوای سرد را گرفته، گرم می کرد و سپس هوای گرم شده را به چرخش درمی آورد. این اجاق در امریکا و اروپا بسیار رواج یافت.

450px-Benjamin_Franklin_National_Memorial

فرانکلین به‌اتفاق ۵۴ نفر از مقامات برجسته ی  سیزده ایالت دیگر، بیانیه ی استقلال را در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶ امضا کرد و یک سال بعد، از طرف کنگره به‌عنوان نماینده  سیزده ایالات مستقل آمریکا به فرانسه رفت و در آنجا به‌عنوان سیاست‌مداری بزرگ به شهرت رسید. در تمام دوران زندگی به انتشار رسالات، مقالات و پند و اندرز در هر زمینه و هر مقوله‌ای پرداخت. زندگی‌نامه ی خود را، که در سال ۱۷۷۱ آغاز کرده‌بود، ناتمام گذاشت. او با بیشتر بزرگان عهد خویش مکاتبه داشت و نامه‌های بی‌شماری از وی به‌یادگار مانده‌ است.

بنجامین فرانکلین در سال ۱۷۸۶ به آمریکا بازگشت و به‌عنوان ریاست عالی اجراییِ شورای پنسیلوانیا و در سال ۱۷۸۷ به مقام دبیرکل جامعه ی ضدبرده‌داری برگزیده شد.
او در ۱۷ آوریل ۱۷۹۰ در هشتادوچهارسالگی در پنسیلوانیا درگذشت. حدود ۲۰،۰۰۰ نفر در مراسم خاکسپاریش شرکت داشتند. او در سال ۱۷۲۸ در حالی‌که بیست‌ودو سال بیشتر نداشت، شرحی به مضمون زیر برای مقبره‌ ی خود نوشت:

اینجا آرامگاه بنجامین فرانکلین ناشر است که برای تغذیه‌ی کرم‌ها، مانند جلدی از کتابی کهن، که نوشته‌هایش پراکنده و بی‌نام و عاری از تذهیب، اما بی خللی که بر محتوای آن آید، به خاک سپرده‌اند. باشد تا به‌باور خویش به شیوه‌ای نو و آراسته، با ویرایش خود نویسنده تجدیدچاپ شود

البته این متن بر آرامگاه او نوشته نشد. بنیامین و دبورا فرانکلین تنها چیزی است که بر سنگ قبر او نوشته شده است.

منبع : کتاب زندگی نامه ی مشاهیر و ویکی پدیا

 
1 نظر
  1. نوید می گوید

    در پاراگراف دوم «وزرا جشن هایی را برگزار کنند…» اگر وزرا ترجمه Ministers است، بهتر است از واژه روحانیون یا کشیش‌ها استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.