روش های درمانی عجیب در طول تاریخ

22

تکنیک های کلی پزشکان بر این پایه بنا شده  ” تا جایی که امکان دارد به بدن بیمار صدمه ای وارد نشود” ولی با مطالعه بر روی روش های درمانی که در طول تاریخ رواج داشته به نتیجه ای می رسیم که این سخن چندان هم رعایت نمی شده است .با اینکه پزشکان باستان از نظر علم طب و شناخت بیماری ها در درجه ی بالایی نسبت به سایر علوم قرار داشتند ولی در مواردی به متد هایی بر پایه ی خرافات و  گمراهی متوسل می شدند که نه تنها سلامتی را برای فرد بیمار به همراه نداشت بلکه در بعضی موارد باعث تسریع در فوت شخص هم  می شد .

مته کاری

trepanation

در بین طبیب های قدیمی ترعمل های جراحی به روش بسیار دردناکی صورت می گرفت . در ۷۰۰۰ سال گذشته  کلا انسانها رابطه ی خوبی با تراشکاری و مته کاری داشتند و برای علم پزشکی هم از آن برای سوراخ کردن جمجمه ی فرد بیمار و خارج کردن بیماری استفاده می کردند . پژوهشگران به طور دقیقی نمی توانند دلیلی برای این عمل آنها بیان کنند ولی به احتمال زیاد این کار را نشات گرفته از خرافات و برای آزادسازی ارواح خبیثه از بدن فرد انجام می دانند . بعضی دیگر از پژوهشگران هم سوراخ کردن جمجمه را برای درمان بیماری صرع , سردرد  و لختگی خون می دانند . از تحقیق بر روی اسکلت هایی که در پرو کشف شده می توان به این نتیجه رسید که در همه ی موارد سوراخ کردن جمجمه منجر به مرگ بیمار نمی شده و بیمار می توانست به زندگی اش ادامه دهد .

جیوه 

liquid-mercury

در یونان باستان جیوه به عنوان یک مرهم یا روغن کاربرد داشت. مصریان و رومیان باستان هم از آن به عنوان ابزار آرایشی که گاهی باعث دگرگونی چهره می‌شود، بهره می‌بردند. در لامانه، یکی از شهرهای اصلی تمدن مایا یک استخر جیوه پیدا شده بود که در زیر یک زمین بازی (با توپ) در آمریکای میانه جای داشت. کیمیاگران گمان می‌کردند جیوه نخستین مادهٔ جهان بوده و دیگر فلزها از آن پدید آمده‌اند. آن‌ها بر این باور بودند که می توان با تغییر کیفیت و کمیت گوگرد افزوده شده به جیوه، فلزهای گوناگون را پدید آورد. همچنین این باور وجود داشت که خالص ترین فلزها، طلا است برای همین در تلاش شان در دگرگونی فلزهای ناخالص به طلا از جیوه بهره می‌بردند. به انجام رسانیدن چنین واکنشی، آرزوی دیرینهٔ بسیاری از کیمیاگران بود. مردم در چین و تبت گمان می‌کردند که جیوه باعث درازی عمر، درمان آسیب‌ها و درمجموع، سلامتی بهتر افراد می‌شود. تا آنجا که در افسانه‌ها گفته شده یکی از شاهان چین به نام چین شی هوان در آرامگاهی از سرزمینش به خاک سپرده شده که رودهایی از جیوه را دربرداشته به عنوان نمادی از رودهای چین. این پادشاه خود در اثر نوشیدن آمیخته‌ای از جیوه و گَرد یشم سبز که کیمیاگران دربار ” دودمان چه‌این ” آن را درست کرده بودند، کشته شده بود. او گمان می‌کرد با نوشیدن این معجون، جاودان خواهد شد. او با نوشیدن این معجون دچار نارسایی کبدی، مسمویت جیوه و در پایان مرگ مغزی شده بود.

حجامت

blood-letting

در طول هزاران سال پزشکان در برخورد با بیماری ها دلیل اصلی مرض را ” خون بد ” تشخیص می دانند و برای برقراری توازن در بدن بخشی از بدن و رگ اصلی را بریده و مقدار زیادی از خون را درون ظرفی خالی می کردند و در مواردی هم پزشکان خون را مکیده و بیرون می کشیدند . به احتمال فراوان اولین حجامت در دوره ی سامریان و یا مصریان رخ داده و کم کم تا قرن نوزدهم به طرز گسترده ای رواج یافت که گسترش انجام حجامت و خونگیری در طب غربی بر پایه طب اخلاطی که بیماری‌ها را ناشی از اختلال در اخلاط چهارگانه بدن یعنی خون، بلغم، صفرا و سودا می‌دانست است .  در موارد زیادی فرد براثر کم خونی جانش را از دست می داد . پزشکان قرون وسطا برای هر نوع دردی از گلودرد گرفته تا طاعون , تخلیه ی خون بیمار را تجویز می کردند . سرانجام پس از تحقیقات بسیار مشخص گردید که ضرر و زیان این کار بسیار بیشتر از منفعتش است و این روش در اکثر جهان منسوخ گردید . از عوارض جانبی حجامت می توان به  انتقال بیماریهای عفونی مثل ایدز و هپاتیت  –  خونریزی و عوارض ناشی از آن (بیماریهای قلبی عروقی در افراد مستعد و…) و ایجاد یا تشدید کم خونی در صورت ایجاد خراش‌های پوستی بیش از حد مجاز – اسکار یا اثر زخم در روی بدن در صورت ایجاد شکاف‌های‌های خطی توسط تیغ  -افزایش ریسک بروز لخته‌های خونی، سکته مغزی در پی حجامت در گردن ( به همین دلیل متخصصان حجامت توصیه می‌کنند بعد انجام حجامت شخص دراز نکشد و حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی همچون دویدن انجام دهد تا احتمال بروز لخته کاهش یابد) . روش های حجامت در قدیم با حجامت های امروزی بسیار متفاوت بوده و مانند امروزه از قواعد و بهداشت خاصی پیروی نمی کردند. زالو درمانی هم همچنان برای درمان بعضی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد .

مرهم حیوانات

animal-dung

مصریان باستان سیستم سازمان یافته ای برای علم طب داشتند و پزشکانی که برای بیماری های خاصی طبابت می کردند با این حال روش های درمانی آنها همیشه درست نبوده.استفاده از خون مارمولک , موش مرده , بزاق دهان اسب و نان کپک زده برای ساختن مرهم موضعی و معجون از جمله اشتباهات این دسته از پزشکان محسوب می شد . همچنین از مدفوع انسان و حیوانات برای ترمیم زخم های موضعی استفاده می کردند . در ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد , خر , سگ , آهو و مگس یه عنوان اصلی ترین داروهای آن زمان به حساب می آمد و در خیلی از موارد این روش های درمانی منجر به عفونت و تشنج های شدید می گردید.

آدم خواری

CannibalVictims1

برای کسانی که به درد عضلانی و معده درد مبتلا بودند خوردن گوشت انسان تجویز می شد و نامش را ” طب مرده خواری” نهاده بودند که تا صدها سال یکی از نگران کننده ترین روش های درمانی محسوب می گردید . در سالهای پایانی قرن پانزدهم میلادی، کریستف کلمب در جزیره‌های آنتیل، میان آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی، به قومی به نام کارائیب بر خورد که میانشان خوردن گوشت انسان رسم بود. کلمب آنها را کانیبال نامید. این نام در بسیاری از زبان‌های اروپایی به معنی آدمخوار به کار رفته‌است. خوردن گوشت انسان در بین بومیان استرالیای مرکزی رسم بود که مادران گوشت کودکان مرده خود را می‌خوردند تا نیرویی را که به هنگام زادن به آنها داده بودند بازپس گیرند. مردم گل باستان(نیاکان فرانسویان) خوردن گوشت قسمت‌هایی از بدن انسان را برای درمان بعضی از بیماری‌ها سودمند می‌دانستند. بعضی از قبیله‌های سیاه پوست گینه، در آفریقا، گوشت انسان می‌خوردند و برای تهیه آن به قبیله‌های دیگر حمله می‌کردند و اسیر می‌گرفتند. اسیران را، مانند گاو و گوسفند، می چراندند تا پروار شوند.اسکیمو‌ها نیز هنگام دست نیافتن به هیچ گونه ماده غذایی گوشت انسان می‌خوردند. بعضی از قوم‌های آدم خوار برای بزرگداشت خویشان و بزرگان قوم و قبیله خود، و دست یافتن به روح و نیرو و صفت‌های خوب آنها، گوشت آنها را، پس از مرگ، می‌خوردند. ماساژت ها، که در حدود ۴۰۰ پیش از میلاد٬ در کناره شمال شرقی دریای خزر می‌زیستند، برای بزرگداشت خویشامندان سالمند خود، آنها را قربان می‌کردند و گوشتشان را می‌خوردند. بعضی از قوم‌های آدمخوار نیز برای نشان دادن خشم و نفرت و کینه خود گوشت دشمنان خود را می‌خوردند که در بین اعراب هم نمونه دارد.

جمجمه بابلی

babylonian-priests

براساس نظر پزشکان بابلی اکثر بیماری ها نشات گرفته از یک نیروی شیطانی و مجازات خدایان برای بخشیدن گناهان آنها بوده و در این راه با جن گیران آن زمان نظر مشترکی داشتند و برای درمان به را ههای جادویی متوسل می شدند. برای مثال اگر فرد بیمار دندانش می افتاد به این معنی بود که فردی از خانواده ی بیمار که در قید حیات نمی باشد می خواهد با فرد بیمار در خواب ارتباط برقرار کند و پزشکان جمجمه ی یک فرد بابلی را برای مدتی در کنار رختخواب فرد قرار می دانند تا ارواح از وی فاصله بگیرند و فرد بیمار می بایست هر شب هفت بار آن جمجمه را ببوسد .

منبع : +


 
22 نظرات
 1. مجتبی می گوید

  این نوع از اظهار نظرات در مورد حجامت و حتی طب سنتی و اسلامی ناشی از ناآگاهی شماست. به این فکر کنید که منطق و روش شما نیز مورد مناقشه است. حجامت به عنوان یکی از روش های مرسوم در طب سنتی دارای شرایط و ویژگی هایی برای انجام است که اگر شما مطالعه داشتید اینگونه اظهار نظر نمی کردید

  1. سعید ضیاء می گوید

   مجتبی عزیز اول ممنون از اینکه نظرت رو گفتی.نیاز هست که جند مورد رو توضیح بدم. ۱- این مقاله از یک منبع خارجی ترجمه شده و هیچ ربطی به آگاهی و یا ناآگاهی شخص مترجم نداره ۲- در این مقاله منظور, حجامت به روش آن دوران بوده و اگر به متن هم دقت کنید با حجامت های امروزی بسیار متفاوت بوده ۳- در اینجا گفته شده که خطرات ناشی از حجامت نسبت به سود آن بیشتر بوده و خواص حجامت به طورکلی نفی نشده

   1. کلینیک زیبایی آناهید می گوید

    البته به نظر میرسه که حجامت به روش رایج امروزی هم فاقد شواهد علمی باشه.

  2. محمد می گوید

   جناب مجتبای مطلع، نویسنده این سایت خودشون پزشک هستن. من از چندین پزشک و متخصص پرسیدم که اکثرشون حجامت رو رد کردن و زیانهاش رو بیشتر از فواید احتمالیش میدونستن

   1. سعید ضیاء می گوید

    محمد عزیز از شما هم بابت نظرتون ممنونم و ۲ نکته رو درمورد نظرتون باید بگم. اول اینکه این پست از یک منبع معتبر خارجی گرفته شده و آقای دکتر در مورد حجامت هیچ نظر خاصی ندادند. دوم هم اینکه ما در اینجا از حجامتی حرف میزنیم که در اون دوران انجام میشد و اصلا این مقاله ربطی به حجامت های امروزی نداره…بازم ممنون

 2. رها می گوید

  معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی طی بخشنامه‌ای که در تاریخ ۱۳۷۷.۲.۹ به شماره
  ۱۱۶.۲۳۰۱ (.۳۴۳۵۵ک مورخ ۱۳۷۷.۱.۳۰) و .۱۱۴۱۵ک مورخ ۱۳۷۷.۶.۲۳ صادر‌نموده است انجام حجامت توسط پزشک در مطب‌ها را ممنوع نموده است و استناد صدور این بخشنامه‌ها عدم
  توجیه علمی این سنت و یا عدم فهم‌سیستم پزشکی از منطق درمانی آن ذکر کرده‌اند.

 3. رها می گوید

  به علت مشکلات ناشی از حجامت و عدم قبول قطعی آن توسط علم نوین پزشکی، با مصوبهٔ معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام حجامت توسط پزشکان در مطب‌ها بخاطر خطرات ناشی از آن ممنوع شد، اما این بخشنامه چند سال بعد، به دلیل مغایرت با شرع بر اساس نظر فقهی شورای نگهبان با حکم دیوان عدالت اداری لغو شد و امروزه نه تنها در برخی مطب‌های پزشکی که در دیگر دفاتر با شرایط بهداشتی نامناسب و خطرناک نیز انجام می‌شود.
  در این لینک در سایت وزارت بهداشت شکایت بر علیه ممنوعیت حجامت و رای شورای نگهبان را بخوانید
  http://rc.majlis.ir/fa/law/show/102292

 4. فرهاد می گوید

  ولی خرافات و نظریه های خرافه گونه هم در هر زمانی حتی عصر حاضر ممکن است ، گریبان گیر جوامع مختلف شود
  دور شدن از انسانیت و سود جویی از جهل مردم ، موارد سوءاستفاده و مورد مثال میتوانند باشند

 5. مهدیکو می گوید

  من مطالعه کمی در مورد حجامت داشتم ولی باید بگم دیگه واقعا متأسفم برای شما که حجامت رو در کنار آدم‌خواری آوردید.
  حالا درسته شما ترجمه کردید ولی ترجمه‌ی کورکورانه هنر نیست!

  1. سعید ضیاء می گوید

   کاش قبل از اینکه کار من رو یک ترجمه ی کورکورانه بخونین نگاهی به کامنت های قبلی می انداختین و به توضیحات من دقت می کردین.حجامتی که در متن گفته شده به کاری گفته شده که در اون برهه از زمان و بدون علم و آگاهی انجام می شده

 6. مریم می گوید

  ممنون از پست جالبتون
  این اتفاق برای ما هم میفته..صدها سال بعد روش درمانی فعلی ما هم ممکنه خیلی ابتدایی و مضحک جلوه کنه

 7. mehdi می گوید

  علم نوین پزشکی با پیشرفت روز افزون خود،شاید در مواردی اندک و خاص منجر به مرگ کسی شود اما جان انسان های بسیاری را نجات می دهد.

 8. رها می گوید

  بر روی حجامت مطالعات کمی صورت گرفته که اغلب کیفیت بالای علمی ندارند. از جمله مطالعاتی که اثر حجامت را بر چربی خون، قند خون و سندرم متابولیک بررسی کرده اند و هرچند برایند مطالعات تا حدی مثبت بوده است اما بخاطر تعداد کم شرکت کنندگان و پایین بودن کیفیت چندان قابل استناد نیستند. علاوه بر این اثر حجامت بر روی انواع سردردها، قلب، درد مفاصل و کمر بررسی شده است که نشان دهنده اثرات مثبت اندک و در شرایط خاص است، اما این دست مطالعات نیز کیفیت لازم برای اینکه مورد استناد واقع شوند، ندارند. از سویی دیگر باید به این نکته توجه کرد که حجامت می تواند مشکلات کوچک از جمله خونریزی و بیحالی تا مشکلات عظیم مانند عفونت های خونی نظیر ایدز و هپاتیت را شامل شود و…

  1. سعید ضیاء می گوید

   ممنون از اطلاعاتتون

 9. حسین می گوید

  به نظر می رسد نگارنده این متن یکسری از روشهای درمانی که امروزه هم کاربرد دارد رو نفی کرده و به طور ناخداگاه به ذهن خواننده القا میکند که این روشها خرافی و منسوخ شده اند ، ممکنه روشهای درمانی قدیم کورکورانه بوده باشد اما تحقیقات بر روی جسدهایی صورت گرفته که نشانی از علم پزشکی در آن کشورها دیده نشده و حماقت آنها نباید معیاری باشد برای رد کردن یکسری از روشها و به طور عجیبی اسم ایران در اینگونه مقاله های مربوط به پزشکی دیده نمیشه در حالیکه ایران مهد پزشکی بوده و ….

 10. مهدی می گوید

  اگه ممکنه در مورد حجامت هم موضوعی رو مطرح کنین
  هرچند تعصب برخی دوستان مشکل ایجاد میکنه و به شما حق میدم

 11. توتو می گوید

  برای رفع لکنت هم گویا تعداد زیادی تیله شیشه رو می گفتن که فرد باید داخل دهانش نگه داره طوری که تمام دهنش پر تیله باشه

 12. مهدیکو می گوید

  آقای نویسنده ببخشید ولی تمام کامنت‌های شما رو خونده بودم که نظر دادم! متن شما درباره روش درمانی حجامت هست و نه نوعش که شما میگید قدیم و جدید! قدیم و جدید نداره که! فرقشون اینه که اونها به هر دلیلی حجامت میکردن که این اصلا ربطی به خود روش درمانی حجامت نداره! مثلا خوردن آسپرین هم یه روش درمانی میتونه باشه ولی اگه کسی صدتا آسپرین بخوره مسلمه که کار درستی نیست ولی دلیل نمیشه که آسپرین یه درمان اشتباه باشه!

 13. سهیل می گوید

  واقعا تعصب بعضی از افراد روی یک روش پزشکی سنتی خیلی عجیبه. انسان چطور می تونه افکارش را زندانی سنت و جزم اندیشی کنه به این راحتی.
  من هیچ تخصصی ندارم که در مورد خوب یا بد بودن حجامت نظری بدم. اما خیلی خوب می تونم در مورد بد بودن این همه تعصب و کوراندیشی نظر بدم.

 14. امير می گوید

  با سلام و آرزوی سلامتی و شادی برای همه دوستان گرامی شرکت کننده در بحث
  چندی پیش در وب سایت گمانه مطلبی رو راجع به حجامت منتشر کرده بود که لینکش رو برای دوستان علاقمند به مطالعه درج کردم
  A-%D9%88-%D8%A7%D8%AB%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C-
  http://www.gomaneh.com/3232/%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%A%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86/

  1. علی می گوید

   حجامت ی روش علمیخ روش های مشابهش مث فصد خون و فلبوتومی درمان برخی بیماری ها مثلا افزایش آنتی بادی ها تو اتوایمیون دیزیز هس.تو برنامه درسی ارشد داخلی جراحی پرستاری ایران و طب سنتیم بعنوان طب مکمل گنجونده شده،کلا اینا کامپلمنتاری مدیسین یا طب مکملن که باید در کنار طب امروزی استفاده شن.حجامت تو مزاجای دموی خوب جواب میده.دوستان میتونن تد پایگاههای خارجی مقاله های این روش درمانی رو بخونن…..

 15. علی فخرالدین می گوید

  ممنون از مقاله جالبتون
  اگر بیمار بخت برگشته میتونسته از این روش‌های ترسناک درمانی جون سالم به در ببره، قطعا میتونسته بیماری رو هم شکست بده :))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.