علل نوروژنیک (عصبی) درد شکم

1

درد سوزشی (Causalgic) می‌تواند در بیماری‌هایی رخ دهد که به اعصاب حسی آسیب می‌زنند. ماهیت آن سوزشی است و معمولاً به ناحیه توزیع یک عصب محیطی معین محدود است. محرک‌های طبیعی مانند لمس یا تغییر دما ممکن است به این نوع درد تغییر یابند که اغلب در بیمار در حال استراحت وجود دارد. ممکن است تنها نشانه یک ضایعه عصبی قدیمی زمینه‌ای درد سوزشی، نمایش نقاط درد پوستی با فواصل نامنظم باشد؛ هرچند ممکن است درد با لمس ملایم ایجاد شود، سفتی عضلات شکم وجود ندارد و تنفس مختل نمی‌شود. اتساع شکم شایع نیست و درد رابطه‌ای با مصرف غذا ندارد.

درد ناشی از اعصاب یا ریشه‌های نخاعی به صورت ناگهانی ایجاد می‌شود و از بین می‌رود و از نوع برنده (Lancinating) است . ممکن است علت آن هرپس زوستر، گیرافتادن ناشی از آرتریت، تومورها، فتق نوکلئوس پولپوزوس، دیابت یا سیفیلیس باشد. این درد ارتباطی با مصرف غذا و اتساع شکم یا تغییر تنفس ندارد. اسپاسم عضلانی شدید همانند بحران‌های معده‌ای تابس دور سالیس، شایع است ولی در اثر لمس شکم یا بهبود می‌یابد یا حداقل تشدید نمی‌شود. درد با حرکت ستون فقرات بدتر می‌شود و معمولاً به چند درماتوم محدود است. هیپراستزی بسیار شایع است.

درد ناشی از علل کارکردی مطابق هیچ یک از الگوهای گفته شده در قبل نیست. مشخص کردن مکانیسم دشوار است. سندرم روده تحریک پذیر (Irritable bowel syndrome) (IBS) یک اختلال گوارشی کارکردی است که با درد شکم و تغییر اجابت مزاج مشخص می‌شود که براساس معیارهای بالینی (فصل۲۹۶) و پس از رد اختلالات ساختاری قابل شناسایی، تشخیص داده می‌شود. دوره‌های درد شکم اغلب با استرس ایجاد می‌گردند و نوع و محل درد به طور قابل ملاحظه‌ای متغیر است. تهوع و استفراغ نادرند، تندرنس لوکالیزه و اسپاسم عضلانی ثابت نیستند یا اصلاً وجود ندارند. علل IBS یا اختلالات کارکردی مرتبط، مشخص نیستند.

 
1 نظر
  1. شهاب محمودی می گوید

    با سلام من مدتی است که عصب معده ام‌ تحریک شده و به‌سمت پهلوی جپ میزند و گاهی به پشت‌کمر هم میرسد و حساسیت پوستی هم‌ایجاد میکند این مشکل بعد از التهاب معده به وجود امده و با خوردن ادویه یا غذای خاصی بیشتر میشه و سوزش از سر معده  به سمت پهلوی چپ میزنه ایا میتونید منو راهنمایی کنید که باید چیکار کنم ؟ ممنوم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.