منظور از آب‌رسانی به پوست یا هیدرودرمی چیست و این کار چطور انجام می‌شود؟

یکی از روش‌های رایج زیبایی پوست، آب‌رسانی است. با آب‌رسانی یا هیدرودرمی، از راه بیرونی رطوبت پوست افزایش می‌یابد. با این روش به دلیل رطوبت‌رسانی به سلول‌های لایه شاخی و تورژسانس آنها و تورم سلول‌ها، پوست شاداب‌تر می‌شود و فرد احساس خوبی در مورد کیفیت پوست خود پیدا می‌کند، اما چون اثر آب‌رسانی موقت است، بهتر است فقط قبل از مهمانی یا مراسم خاص انجام شود.

بهترین سن برای آب‌رسانی به پوست

از ۳۰ سال به بالا، با افزایش سن، چین و چروک پوست( به خصوص در پوست‌های خشک) بیشتر می‌شود. امروزه با به کاربردن روش‌هایی می‌توان با تزریق مواد جاذب آب، پوست را هیدراته کرد. شایع‌ترین روش، مزوتراپی است که در آن هیالورونیک اسید که یک گلیکوپروتئین جاذب آب است به پوست داده می‌شود تا کمبود آن را جبران کند. هیالورونیک اسید در پوست همه افراد وجود دارد اما با افزایش سن مقدارش کم می‌شود و از علل خشکی زیاد پوست، کم شدن هیالورونیک اسید است.

نوشیدن ۸ لیوان آب و خوردن میوه و سبزی کافی به عنوان آب‌رسان

موارد فوق نمی‌تواند جایگزین آب‌رسانی شوند؛ زیرا آب‌رسانی یک کار فانتزی است، نه یک روش درمانی. این کار بیشتر برای زیبا و شاداب کردن پوست انجام می‌شود، بنابراین کسی که پوست خوبی دارد، به آن نیازی نخواهد داشت.

آب‌رسانی به پوست

آب‌رسانی به پوست برای کسانی که پوست خشک یا چرب دارند

کسانی که پوست چرب و جوش‌دار دارند به دلیل این که بعد از هیدرودرمی باید از کرم‌های مرطوب‌کننده و چرب‌کننده استفاده شود، بهتر است آب‌رسانی انجام ندهند، چون جوش‌ها بیشتر می‌شوند؛ اما کسانی که پوست خشک و معمولی دارند می‌توانند از این روش استفاده کنند و البته آب‌رسانی بیشتر برای پوست‌های خشک پیشنهاد می‌شود. بعد از آن هم لازم است از کرم‌های مرطوب‌کننده قوی استفاده کرد تا رطوبت پوست حفظ شود.

استفاده از دستگاه هیدرودرمی یا وسایل آب‌رسانی به پوست در منزل

بهترین کار این است که برای رطوبت رساندن به لایه بیرونی پوست در منزل، از دستگاه بخور یا اسید میوه ضعیف که لایه‌های شاخی را برمی‌دارد و در واقع نوعی هدرودرمی انجام می‌دهد، استفاده کرد. در این روش، بخار آب جذب پوست می‌شود؛ اما حتما باید بعد از آن از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کرد تا رطوبت پوست را نگه‌دارد.

آرایشگاه‌ها و آب‌رسانی به پوست

انجام برخی از اقدام‌ها مانند پیلینگ با اسید میوه ضعیف یا هیدرودرمی به وسیله افرادی که آموزش دیده‌اند در آرایشگاه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند. در برخی از آرایشگاه‌ها کسانی به این امور می‌پردازند که مدارک این کار را در ظاهر از خارج از کشور گرفته‌اند؛ اما واقعیت این است که نمی‌توان به این مدارک اعتماد کرد. برخی از این افراد حتی به آن کشور هم نرفته‌اند و در عرض یک هفته می‌توانند این مدرک را بگیرند و اتفاقا مدرک باعث می‌شود جسورتر بشوند و کارهایی که اطلاعات چندانی هم درموردشان ندارند، انجام دهند. برای مثال عده‌ای پیلینگ را با اسید قوی انجام می‌دهند که باعث سوختگی پوست، ایجاد لک سفید و عوارض دیگر خواهد شد. مواردی داشته‌ایم که دچار این عوارض شده‌اند و مجبور شده‌ایم از لیزر درمانی برای بهبود نسبی آنها استفاده کنیم. بنابراین حتما برای این موارد باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. اگر کسی مشکل خاصی مثل لک یا خال جدید پیدا کرد، حتما باید با متخصص پوست مشورت کند. گاهی افراد از برخی بیماری‌های پوستی غفلت می‌کنند و یا به افراد ناآگاه برای درمان مراجعه می‌نمایند، غافل از اینکه بعضی سرطان‌های پوست در ابتدا به صورت خال خود را نشان می‌دهند و اقدام‌های درمانی نسنجیده‌ای مانند سوزاندن آن خال‌ به وسیله افراد ناآگاه، ممکن است باعث مرگ بیمار نیز شود.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.