کهیر و بیماری سرم بعد از مصرف دارو – علایم پوستی حساسیت دارویی

شایع‌ترین علامت پوستی در حساسیت‌های دارویی

واکنش‌های پوستی به داروها از عوارض نسبتا شایعی است که می‌تواند به صورت دانه‌ای، مسطح یا کمی برجسته ریز و به رنگ قرمز گسترده باشد . این دانه‌ها خیلی شبیه بثورات ناشی از بیماری‌های ویروسی هستند. از دیگر تظاهرات شایع واکنش‌های پوستی به داروها، به خصوص آسپرین و پنی سیلین، کهیر است. کهیر به صورت برجستگی‌های گذرا و خارش‌دار پوستی بروز می‌کند و در حالت عادی طی ۲۴ ساعت محو می‌شود و هیچ اثری به جا نمی‌گذارد اما قسمت‌های مختلف بدن ممکن است درگیر شوند. حتی گاهی درگیری مخاط لب و مخاط دستگاه گوارش نیز رخ می‌دهد. اگر ضایعات کهیری بیش از ۲۴ ساعت باقی بماند یا از خود اثری روی پوست باقی بگذارند، باید به دنبال علل دیگر، مانند التهاب عروق خونی (واسکولیت) بود که گاه تظاهرش به صورت کهیر است.

بثورات ممکن است ۷ تا ۱۰ روز بعد از شروع مصرف یا تزریق دارو ظاهر شوند. ولی گاهی تا قبل از از قطع دارو به وجود نمی‌آیند. اغلب ۱ تا ۲ هفته ادامه پیدا می‌کنند و سپس محو می‌شوند. برای بهبود فوری این واکنش‌ها می‌توان از آنتی هیستامین‌ها ( تزریقی و خوراکی) یا کورتون‌ها ( خوراکی یا تزریقی) استفاده کرد.

امکان دارد فردی بارها دارویی را بدون بروز واکنش دارویی استفاده کرده باشد؛ اما ناگهان به آن واکنش دارویی ( ناشی از عملکرد سیستم ایمنی بدن) نشان دهد.

یکی از واکنش‌ها به دارو، واکنش دارویی( شبیه بیماری سرم ) است. یکی از شایع‌ترین داروهای مسبب این اتفاق پنی سیلین و علائم آن شامل تب، ضایعات پوستی (بیشتر به صورت کهیر) و دردهای مفصلی است. در این واکنش گاهی شاهد بزرگ شدن غدد لنفاوی و حتی طحال و درگیر شدن کلیه‌ها نیز هستیم. علائم بیماری بین ۴ تا ۱۰ روز بعد از مصرف دارو (پنی سیلین) رخ می‌دهد و به دنبال قطع مصرف طی ۴ تا ۵ روز قطع می‌شود.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.