درمان جوشگاه‌های فرورفته آبله مرغان با پیلینگ

روش‌های بسیاری برای درمان جوشگاه‌های آتروفیک پیشنهاد شده است که شامل: درم ابریژن، استفاده از پرکننده‌ها، پیلینگ شیمیایی و لیزر است. بیشتر این درمان‌ها، کارایی متوسطی دارند و به زمان طولانی برای بهبود نیاز داشته و عوارضی همچون: قرمزی طولانی، تغییرات پیگمانتاسیون و عفونت دارند.

پیلینگ شیمیایی با محلول تری کلرواستیک اسید، از پرکاربردترین انواع پیلینگ شیمیایی است که در غلظت‌های متفاوت و با عمق‌های گوناگون برای درمان انواع مشکلات پوستی استفاده می‌شود؛ اما به دلیل عوارض بالا استفاده از آن با غلظت‌های بالا، یا در سطوح وسیع توصیه نمی‌شود و غلظت‌های پایین تا متوسط آن برای درمان جوشگاه‌های آتروفیک عمیق و شدید ناکارآمد است.

استفاده از این اسید با غلظت‌های بالا می‌تواند برای از بین بردن جوشگاه‌های فرورفته آبله مرغان مفید باشد و برای اولین بار در دنیا این روش از طرف اینجانب برای درمان جوشگاه‌های فرورفته آبله مرغان ارائه شده است و با نتایج بسیار خوبی همراه است.

روند درمان

هر بیمار، حداکثر ۶ نوبت به فواصل ۳ هفته تحت پیلینگ قرار می‌گیرد. در هر نوبت، پس از شست‌و شوی صورت با صابون و پاک کردن سطح پوست با استون، پیلینگ با یک اپلیکاتور چوبی نوک تیز با فشار متوسط دقیقا روی ناحیه فرورفته تا ظهور بافت سفید قرار می‌گیرد و در نهایت از پماد زینک اسید استفاده می‌شود. گفتنی است این عمل نیازی به بی حسی و مسکن ندارد.

احتیاط‌های بعد از عمل:

آرایش پس از درمان مجاز است اما دلمه‌ها نباید دست کاری شوند و به هر بیمار باید توصیه‌های لازم با توجه به شرایط او انجام شود. استفاده از ضدآفتاب مناسب و دوری از نور آفتاب توصیه می‌شود. در ضمن طی هفته اول و تا زمان بهبود دلمه‌ها که معمولا ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد، استفاده از پماد زنیک اکسید روزی چند بار لازم است.

درصد موفقیت

به نظر می رسد پیلینگ موضعی با TCA غلیظ در درمان جوشگاه‌های آتروفیک آبله مرغان بسیار موثر است. بهبود در ۹۴ درصد از بیماران مشاهده شده است و این شامل بهبود قابل‌توجه در ۳۹ درصد از افراد مورد مطالعه بود.

انجام پیلینگ در منزل:

اگرچه انجام این نوع پیلینگ بسیار ساده به نظر می‌رسد؛ اما کاری بسیار حساس و ظریف است و حتما باید به وسیله متخصص پوست انجام شود. انجام این نوع پیلینگ باید با مهارت تمام فقط در عمق جوشگاه‌ها انجام شود و اگر حاشیه ضایعات نیز آغشته به اسید شود، امکان بدتر شدن جوشگاه وجود دارد. بنابراین تاکید می‌کنم که این نوع پیلینگ و اصولا تمام کارهای مهم مربوط به زیبایی پوست باید به دست متخصص پوست که توانایی و دانش انجام و مقابله با هرگونه عارضه احتمالی را دارد، انجام شود. متاسفانه اقدام‌هایی مانند پیلینگ یا تزریق ژل و بوتاکس گاهی از طرف افراد غیرمتخصص و حتی غیرپزشک در مکان‌هایی مانند آرایشگاه‌ها انجام می‌شود ولی هرگز نباید سلامت و زیبایی خود را به دست افراد غیرمتخصص سپرد.

ساب سیژن

ساب سیژن، عبارت است از آزاد کردن بافت‌های هم‌بندی سفت یا به عبارتی بافت‌های فیبروتیک، با وسیله‌ای که به طور استاندارد از سوزن‌های خاصی به نام سوزن نوکور استفاده می‌شود.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.