رادیوفرکوئنسی یا RF برای کاهش چین و چروک چقدر اثربخش است؟ کاربرد RF

0

رادیوفرکوئنسی (از بهبود چین و چروک تا کاهش تعرق زیر بغل)

رادیوفرکوئنسی یا همان RF نوعی روش درمانی نسبتا جدید است و برای رسیدن به اهداف مختلف در علم پزشکی از آن استفاده می‌شود. مثلا یکی از کاربرد‌های RF در رشته پوست و مو، استفاده از آن برای برداشتن برخی خال‌های سطحی، لک‌های سطحی، بهبود وضعیت برخی از برجستگی‌های پوستی مانند جوشگاه‌های برجسته، از بین بردن برخی از زگیل‌های مسطح، بهبود وضعیت چین و چروک‌های صورت و به طور کلی بهبود یا رفع هر نوع ضایعه‌ای است که که پزشکان بخواهند عمل لایه‌برداری را بای آن انجام دهند. امروزه کاربرد RF در زمینه پوست و مو زیاد است و این روش درمانی طرفداران بسیاری دارد.پ

نحوه عملکرد و چگونگی درمان با روش رادیوفرکوئنسی

رادیوفرکوئنسی با ایجاد حرارت و تحت تاثیر قرار دادن مولکول‌های آب در پوست، کار خود را انجام می‌دهد. اگر ما دستگاه رادیوفرکوئنسی موردنظر را با سری مخصوصی که دارد، در سطح پوست به کار بریم، می‌توانیم برای از بین بردن برخی ضایعات سطحی از آن استفاده کنیم. از طرف دیگر، اگر بخواهیم از این دستگاه در داخل بافت استفاده کنیم، می‌توانیم با افزایش حرارت آن باعث تحریک کلاژن سازی، سفت کردن پوست یا کم کردن چربی‌های اضافی شویم. به طور کلی دستگاه‌ها و انواع رادیوفرکوئنسی در درمان مشکلات پوستی به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ دستگاه‌های مونوپلار (تک قطبی) و دستگاه‌های بای پلار (دوقطبی).

دستگاه‌های مونوپلار: عمق نفوذ بالاتری دارند و بیشتر برای کم کردن سلولیت‌ها و چربی‌های اضافه از آنها استفاده می‌شود، ضمن اینکه این دستگاه‌ها می‌توانند با تحریک کلاژن سازی باعث سفت شدن پوست هم بشوند و از این طریق در بهبود وضع چین و چروک‌های صورت تاثیر خوبی داشته باشند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

دستگاه‌های بای پلار: بیشتر برای مشکلات سطح پوست و لیفتینگ پوست استفاده می‌شوند. یعنی در مواقعی که بخواهیم بر چربی‌های زیر پوست تاثیر نگذاریم و مانع لاغر شدن صورت بشویم از سیستم‌های بای پلار کمک می‌گیریم.

تفاوت سیستم‌های فرکشنال با رادیوفرکوئنسی‌های معمولی و متداول:

امروزه سیستم‌های فرکشنال رادیوفرکوئنسی هم به عرصه درمانی وارد شده‌اند. این سیستم‌های فرکشنال تا حدی سیستم‌های رادیوفرکوئنسی را غیر وابسته به اپراتور می‌کنند. یعنی سیستم‌های کمی قدیمی‌تر که غیر فرکشنال هستند، دسته‌ای دارند که باید توسط اپراتور بر روی پوست و ناحیه‌ای که قرار است درمان روی آن انجام شود( مثلا برای ذوب شدن چربی یا لیفتینگ پوست)، هدایت شود و باید برای حرکت روی سطح با آن سری مخصوص، زمان کافی نیز در نظر گرفته شود تا دمای بافت در آن ناحیه به درجه حرارت مطلوب برسد و این حرارت باعث تحریک کلاژن سازی شود. در این صورت اگر اپراتور به میزان کافی برای این کار زمان نگذارد، بیمار نتیجه مطلوب را نمی‌گیرد.

به همین دلیل ما شاهد هستیم که در برخی از مراکز، نتیجه درمان با رادیوفرکوئنسی خیلی خوب و در برخی مراکز دیگر، خیلی بد یا معمولی است و این موضوع به نحوه کار نادرست اپراتور برمی‌گردد و ربطی به دستگاه ندارد. این درحالی است که در روش فرکشنال، همه چیز تنظیم شده است. زمان و مقدار تابش اشعه رادیوفرکوئنسی برای تحریک کلاژن سازی یا لیفتینگ مشخص شده است و نیازی هم به حرکت دست اپراتور در ناحیه مورد نظر نیست. با این حساب می‌توان به کسب نتیجه بتر با استفاده از سیستم‌های فرکشنال رادیوفرکوئنسی امیدوارتر بود.

تفاوت سیستم‌های فرکشنال سوزنی و غیرسوزنی

سیستم‌های فرکشنال از انواع رادیوفرکوئنسی بای پلار هستند و خودشان شامل ۲ نوع غیر سوزنی و سوزنی می‌شوند. معمولا استفاده از روش‌های غیرسوزنی درد کمتری دارد و روش‌های سوزنی هم بسته به نوع دستگاه می‌توانند خیلی دردناک یا با درد کمی همراه باشند. در روش سوزنی سوزن‌های استریل مخصوص هر فرد تا عمق مشخصی وارد پوست می‌شوند و با برقرار شدن جریان رادیوفرکوئنسی به مدت مشخص(مثلا ۱۲۰ میلی ثانیه)، اافزایش حرارت در بافت انجام می‌شود و تحریک کلاژن سازی و جمع شدن بافت صورت می‌گیرد. چنین روشی می‌تواند برای بهبود وضعیت چین و چروک‌ها، لیفتینگ پوست، کاهش تعریق زیر بغل، بهبود جوشگاه‌های ناشی از آکنه و جوان سازی پوست موثر باشد.

تعداد جلسه‌های درمان با روش RF برای کسب نتیجه مطلوب

به طور کلی درمان با رادیوفرکوئنسی باید با فاصله زمانی۴-۳ هفته‌ای برای ۴-۳ جلسه انجام شود و معمولا بیمار نیز در این مدت نتیجه مطلوب را می‌گیرد. سپس به فاصله هر ۷-۶ ماه باید مجددا درمان شود تا تحریک کلاژن سازی باقی بماند و فرد بتواند نتیجه مطلوبی که از درمانش گرفته حفظ کند.

به طور طبیعی ممکن است فرد با توجه به شدت عملی که انجام داده یا نوع دستگاهی که برای درمانش مورد استفاده قرار گرفته است، با تورم و قرمزی یکی دو روزه مواجه شود و معمولا عارضه دیگری نیز در این نوع درمان اتفاق نمی‌افتد.

خانم‌های باردار، افرادی که باطری و ضربان سازهای قلبی دارند و کسانی که بیش از ۲ ایمپلنت در دندان‌هایشان دارند یا پروتزهای فلزی در بدنشان کارگذاشته‌ شده است( زیرا افزایش حرارت در ناحیه پروتز می‌تواند باعث آسیب و تخریب موضعی بافت بدن شود) باید پزشک خود را در جریان بگذارند تا از جوش درمانی دیگری برای بهبود مشکل آنها کمک گرفته ‌شود.

از آنجا که از این روش برای بهبود جوشگاه‌ها یا جوانسازی پوست استفاده می‌شود، معمولا می‌توان گفت افرادی با سن بین ۳۰ تا ۵۰ سال مناسب‌ترین گزینه‌ها برای تحریک کلاژن سازی و کسب نتیجه‌های رضایت‌بخش‌تر هستند. معمولا اندیکاسیون استفاده از این روش در سن‌های زیر ۳۰ سال کمتر پیش می‌آید و افراد بالای ۵۰ سال نیز با استفاده از روش رادیوفرکوئنسی نتیجه چندان مطلوبی به دلیل پیر شدن فیبروبلاست‌ها و عدم توانایی در کلاژن‌ سازی(فرد جوان) نخواهند گرفت.

بسیاری افراد می‌پرسند آیا دستگاه‌های خانگی رادیوفرکوئنسی هم همان کاربرد دستگاه‌های کلینیکی دارند و می‌توان به کاربرد مناسب آنها اطمینان کرد؟ در پاسخ باید گفت که همه افراد باید در مورد خرید و استفاده از انواع انواع خانگی دستگاه‌های مختلف مانند رادیوفرکوئنسی‌ها، لیزرهای خانگی یا حتی میکرودرم ابریژن‌ها که کاربرد زیبایی و جوان سازی دارند، هوشیاری کافی داشته باشند.

به طور کلی، مدل‌های بزرگ چنین دستگاه‌هایی که در کلینیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز در مواردی کارایی مطلوبو مورد انتظار پزشک و بیمار را ندارند، دیگر چه برسد ب انواع کوچک و خانگی آنها که انرژی بسیار کمتری نسبت به انواع بزرگترشان دارند. وقتی که اندازه ایین دستگاه‌ها کوچک می‌شود، دیگر امکان تولید انرژی را به اندازه یک دستگاه بزرگ نخواد داشت. ضمن اینکه اگر کارخانه‌ها بخواهند این دستگاه‌های خانگی را با قدرت و کیفیت مناسب به بازار عرضه کنند، ممکن است افراد صرف کننده در اثر استفاده نادرست دچار عوارضی شوند و به همین دلیل از آن شرکت تولیدکننده ادعای خسارت کنند و مسئولان آنها را به دادگاه بکشانند. با این حساب دستگاه‌های خانگی رادیوفرکوئنسی، لیزر موهای زائد یا میکرودرم ابریژن‌ها، دستگاه‌های ضعیفی هستند و کارایی لازم و حتی مناسب را ندارند.

در نتیجه می‌توان گفت انواع دستگاه‌های خانگی مربوط به زیبایی و جوان سازی، جنبه تبلیغاتی و فانتزی دارند و فقط به دلیل اینکه مردم خواستار عملکرد آنها هستند، به بازار ارائه شده‌اند و به هیچ عنوان کارکرد مناسب درمانی را، با توجه به اندازه بزرگشان ندارند.

استفاده از این دستگاه‌ها، نه تنها نتایج مطلوب و مورد نظر بیمار را حاصل نمی‌کنند، بلکه ممکن است دچار عوارضی شوند که بعدها ب دردسر بیشتری بتوان از طریق درمان‌های کلینیکی از پس آنها برآیند.

RFها نیز دستگاه‌های قوی و با کیفیت بالا هستند و برای این که بتوان به درجه حرارت لازم در بافت رسید، باید دقت زیاد و کافی در استفاده از آنها به خرج داد. استفاده از آنها توسط افراد غیر حرفه‌ای، می‌تواند سوختگی پوست را به دنبال داشته باشد. بنابراین باری کم کردن عوارض، انواع خانگی رادیوفرکوئنسی را بسیار ضعیف تولید می کنند و استفاده از آنها فایده چندانی نخواهد داشت.

   

پستهای اخیر

شرکت هیوندای، بوستون داینامیکس -شرکت معروف سازنده روبات‌های حیوان‌نما- را خرید

گروه هیوندای موتور اعلام کرد بخش عمده‌ای از سهام شرکت Boston Dynamics را از شرکت فناوری ژاپنی Softbank خریداری کرده است. هیوندای با این خرید، گام بسیار بزرگی به سوی دنیای رباتیک موبایل برداشت. شرکت بوستون داینامیکس بیشتر به خاطر ساخت…

مینی‌سریال جدیدی که باید ببینید: کاتلا، رازهای شهر آتشفشانی

همان طور که قبلا هم در `پست‌های معرفی مینی سریال‌ها در «یک پزشک» نوشته بودم، در دوران همه‌گیری کرونا ما مدتی است که با فصل طلایی مینی‌سریال‌ها مواجه شده‌ایم و هر چند وقت یک بار یک مینی سریال دیدنی، غافلگیرمان می‌کند. برای همین است که من…

زندگینامه و فیلم‌های مریل استریپ به بهانه زادروز او

مری‌ لوئیز‌ استریپ متولد 1951 در بسکینگ ریج نیوجرسی است. در 12 سالگی آموزش آواز دید تا‌ خواننده اپرا شود، اما با بازی در تئاترهای دبیرستانی به بازیگری علاقه‌مند شد‌ و به ایفای نقش‌های اول‌ تئاترهای‌ دبیرستانی پرداخت. و بعد از دبیرستان به…

تصاویر سوررئال و پرمعنی لیزا آیساتو

لیزا آیساتو یک هنرمند و نویسنده شناخته شده در زمینه کتاب‌های کودکان در نروژ است. سابقه کار او به سال 2008 برمی‌گردد، زمانی که تعدادی از کتاب‌هایش را منتشر کرد و نیز به دیگر نویسندگان در زمینه تصویرگری کتاب‌هایشان کمک کرد و آثاری را هم به…

تویوتا تصویر واضح و با کیفیتی از پیکاپ توندرا ۲۰۲۲ منتشر کرد

در چند روز اخیر، تصاویری از خودروی توندرا ۲۰۲۲ در اینترنت منتشر شد اما شرکت تویوتا در اقدامی جالب، به جای رد این تصاویر یا اعلام موضعی خنثی، تصمیم گرفت آتش طرفداران این پیکاپ اندازه بزرگ را با انتشار یک عکس رسمی با کیفیت و وضوح بالا،…

مردی که ۴۰ سال بود نابینا شده بود، به کمک ژن منتقل شده توسط یک نوع جلبک، بینایی در حد تشخیص اشیا…

مطابق خبر جالبی که مدتی پیش منتشر شده، یک مرد 58 ساله که نابینا بود، درمان امیدبخشی دریافت کرده که شاید در آینده نزدیک، زندگی افرادی زیادی شبیه او را تغییر بدهد. شدت بینایی این مرد در حدی بود که تقریبا قادر به تشخیص اشیا در روز و شب نبود.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.