چه چیزهایی باعث پیری پوست و ایجاد چین و چروک و کدر شدن آن می‌شوند؟

0

– نور آفتاب : نور آفتاب برای مه مضر است. اشعه فرابنفش باعث ایجاد لک، سرطان پوست و پیری زودرس پوست می شود. کسانی که پوست سفید، چشم و موی روشن دارند، بیشتر در معرض آسیب هستند. بنابراین اولین کار، استفاده از ضدآفتاب و پرهیز از نور آفتاب است. استفاده از کلاه با ۵/۷ سانتی‌متر لبه و عینک آفتابی نیز می‌تواند کمک کننده باشد. باید ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل، کرم ضدآفتاب را استفاده کرد و هر ۲ یا ۳ ساعت آن را تمدید کرد.

– تغذیه: نوشیدن آب به میزان کافی، مصرف میوه و سبزی‌های تازه و میوه‌های حاوی ویتامین‌های B، C و E، از پیری پوست جلوگیری و رادیکال‌های آزاد را که عامل اصلی پیری سلولی هستند، خنثی می‌کند. میوه‌های سرخ مثل شاتوت، آلبالو و توت فرنگی آنتی اکسیدان طبیعی برای جوانی پوست دارند و توصیه می‌شود به جای مولتی‌ویتامین‌های صنعتی، از میوه های تازه استفاده شود.

– استراحت و خواب ناکافی: کسی که خواب خوبی ندارد، پوستش زودتر آسیب می‌بیند.

– استرس: استرس باعث تقویت رادیکال‌های آزاد و پیری سلولی و پوست می‌شود. بنابراین سعی کنید زندگی آرامی داشته باشیدتا روح و در نتیجه پوستتان آرام باشدو دیرتر دچار پیری شود.

– خشکی پوست: کسانی که پوست خشکی دارند یا در محیط خشک زندگی می‌کنند، زودتر از کسانی که پوست چرب دارند، پیر می‌شوند و باید از مرطوب کننده‌های مناسب استفاده کنند.

– کرم‌های لایه‌بردار: استفاده از لان کرم‌ها مثل اسیدهای میوه( آلفا هیدروکسی اسیدها) در شادابی پوست موثر است.

– مصرف سیگار و دخانیات: سیگار عامل بسیار مهمی در تخریب الیاف کلاژن و الاستین است. پوست کسی که به هر دلیلی سیگار می‌کشد، ۱۰ سال زودتر پیر می‌شود. ضمن اینکه به تدریج تیره و کدر شده، خطوط دور چشم و دور دهان هم بیشتر می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.