منافذ باز پوست چه هستند و چطور می‌شود آنها را درمان کرد؟

منافذ باز پوست

شایع‌ترین مناطقی که منافذ باز در آنها یدده می‌شود، روی بینی و پوست افراد آن و روی گونه‌هاست. غدد سبابه (چربی) پوست که در کنار فولیکول‌های مو وجود دارند، از طریق لوله‌ای، ترشحات چربی خود را به سطح پوست انتقال می‌دهند. این ترشحات علاوه بر چربی، حاوی سلول‌های مرده جدار لوله نیز هستند. اگر مسیر خروج ترشحات به هر دلیل بشته شود، مشکلاتی مانند گشاد شدن منافذ خروجی این لوله‌ها در سطح پوست ایجاد می‌شود و جوش‌های سرسیاه و سرسفید و گاه جوش‌های التهابی در سطح پوست بروز خواهند کرد. رنگ سیاهی که اغلب روی منافذ باز دیده می‌شود، گاه به دلیل اکسید شدن چربی محتویات منافذ است.

راه‌های متعددی برای پیشگیری و درمان منافذ باز پوست صورت وجود دارد. یکی از راه‌کارهای ابتدایی، شست و شوی مناسب پوست با شوینده‌های ملایم و متناسب با نوع پوست است. برای پوست‌های چرب و مختلط، استفاده از شوینده‌ای که بتواند چربی اضافه پوست را پاک کند، توصیه می‌شود. شست‌و شوی ۲ بار در روز، یک بار صبح و یک بار بعداز ظهر یا شب برای پوست‌های چرب مناسب است. افرادی پوست‌های خشک دارند، باید از شست‌و شوی بیش از حد پرهیز کنند و شوینده‌ای که استفاده می‌کنند، بسیار ملایم و ترجیها غیرصابونی باشد.

محلول‌های قابض یا تونر(Toner) در بستن و جمع کردن منافذ باز پوست نقش مفیدی دارند. اگر در راه خروجی چربی پوست (سبوم) از طریق لوله‌های مربوط به سطح پوست، انسدادی ایجاد شود، غدد چربی که به ترشح چربی، ادامه می‌دهند، باعث تجمع ترشحات در لوله‌ها و گشادشدن آنها و در نتیجه منافذ خروجی می‌شوند. استفاده از محلول‌هایی که چربی‌ها و ترشحات را از داخل منافذ خروجی این غدد پاک کند، می‌تواند به خروج آسان‌تر ترشحات و در نتیجه کوچک‌تر شدن تدریجی منافذ کمک کند.

محلول‌های پاک‌کننده «تونر»، انواع مختلف دارند؛ برخی از آنها خیلی ملایم هستند و میزان الکل آنها بسیار پایین است (۱۰-۰ درصد). این تونرها حاوی مواد مرطوب‌کننده مانند گلیسرین نیز هستند که باعث حفظ رطوبت پوست می‌شوند. به این تونرها شاداب کننده پوست نیز می‌گویند که در دسترس‌ترین آنها گلاب است. نوع دوم تونرها، تونیک‌های پوستی هستند که مثال شایع آنها آب پرتقال است. نوع سوم، مواد قابض هستند که ۶۰-۲۰ درصد الکل دارند. مثال شایع آن هم نارون کوهی است. از آنجا که این مواد خشک‌کننده هستند بهتر است فقط در نواحی مشکل‌دار مانند پوست با منافذ باز استعمال شوند.

منافذ باز پوست

استفاده از مواد لایه‌بردار می‌تواند نقش مهمی در بازکردن راه خروجی چربی پوست و بسته شدن منافذ داشته باشد. یک راه‌کار عملی برای بسته شدن منافذ باز این است که هر روز در پایان استحمام، زمانی که پوست تحت تاثیر بخار گرم قرار دارد، از یک شوینده دانه‌دار ( گرانولر) برای شست‌و شوی پوست صورت به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه استفاده شود. به این شوینده‌ها «اسکراب» گفته می‌شود. در واقع دانه‌های خشنی که داخل این شوینده‌ها وجود دارد، باعث لایه برداری سطحی و پاک کردن منافذ می‌شود. پس از این شست‌و شو، آب‌کشی با آب سرد و خشک کردن پوست با حوله لطیف لازم است. پس باید از یک کرم لایه‌بردار مانند اسید گلیکولیک (۱۰-۵ درصد) یا اسید سالیسیلیک(۲ درصد) استفاده کرد. مصرف ضدآفتاب ملایم و بدون چربی در طول روز نباید فراموش شود.

از راه‌کارهای همیشگی برای کاهش منافذ باز، استفاده از کرم‌های لایه‌بردار در شب است. مثلا با تجویز پزشک، می‌توان از کرم، ژل و لوسیون « ترتینویین» برای افزایش سرعت بازسازی سلول‌های شاخی پوست استفاده کرد. همچنین ژل «آداپالن» را نیز می‌توان به این منظور استفاده کرد. ژل آداپالن در مقابل نور آفتاب نسبت به ترتینویین تحریک پوستی کمتری ایجاد می‌کند. غیر از داروها، از روش‌های درمانی دیگری نیز می‌توان برای بهبود و کاهش منافذ باز پوست استفاده کرد؛ مانند میکرودرم ابریشن، لیزرهای لایه‌بردار غیر تهاجمی مانند لیزر icon یا affirm و تهاجمی ملایم مانند لیزر فراکشنالCo۲. سیستم‌های نوری غیرلیزری (IPL) نیز نقش مهمی در کاهش منافذ باز پوست و جوان سازی دارند.

درنهایت افراد با به کارگیری ترکیبی از روش‌های دارویی و غیردارویی می‌توانند تا حد قابل توجهی منافذ باز پوستشان را کاهش دهند.

از نکته‌های مهم مراقبت از پوست افرادی که پوستشان منفذ دارد، این است که در برابر اشعه مضر آفتاب از خود مراقبت کنند. آفتاب می‌تواند به تشدید این علامت یا نمای پوستی منجر شود. بنابراین استفاده از پوشش مناسب پوست و قرار نگرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب به ویژه در ساعت‌های ۱۲ تا۱۴ بعدازظهر و استفاده از کرم‌های ضدآفتاب توصیه می‌شود. از آنجا که منافذ باز پوست در افراد با پوست چرب شایع‌تر است، اغلب بهتر است این افراد از ضدآفتاب‌های فاقد چربی استفاده کنند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.