منظور از PRP چیست و این شیوه چه کاربردی در پوست و زیبایی دارد؟

پلاسمای غنی از پلاکت PRP چه کاربردی دارد؟

براساس تجربه به نظر می‌رسد که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت بیمار به ناحیه زخم و محل بخیه‌ها در جوش خوردن محکم لبه‌های زخم، اثر منحصر به فردی دارد( مثلا در کاشت مو، در محل بخیه پشت سر کاربرد دارد). در مقاله‌های زیادی نیز به تاثیر مثبت پی ‍‌آر‌ پی در بهبود زخم‌های مقاوم به درمان اشاره شده‌است و حتی امروزه از آن برای کمک به بهبود زخم‌های دیابتی استفاده می‌کنند.

روند درمان با پی آر پی PRP

برای درمان با پی آر پی ابتدا از بیمار براساس کیت به کارگرفته شده ۴۰-۸ سی سی خون گرفته می‌شود و سپس با دستگاه سانتریفیوژ تحت زمان و با گردش مناسب، طی یک یا دو مرحله جداسازی پلاسمای غنی از پلاکت انجام می‌شود. اصولا هدف این است که غلظت پلاکت‌های موجود در پی آر پی ۳ تا ۸ برابر پلاکت اولیه موجود در خون بیمار شود تا فاکتورهای رشد موجود در پلاکت‌ها بتوانند سلول های بنیادی را فعال کنند. البته فاکتورهای رشد متعددی در پی آر پی وجود دارند که می‌توانند شرایط ترمیم زخم را بهتر کنند. ماده‌ای فعال در پی آر پی داریم که می‌تواند به رگ سازی( آنژیوژنز) کمک کند و با کشاندن سلول‌های التهابی مختلف مانند نوتروفیل‌ها و ماکروفاژها به محل زخم و با آنژیوژنز به ترمیم زخم کمک ‌کند.

PRP

آیا PRP در درمان جوشگاه‌ها کاربردی دارد؟

توجه به این نکته بسیار مهم است که اسکار (جوشگاه) را نمی‌توان ۱۰۰% درمان کرد و فقط می‌توان آن را بهبود بخشید. برای این کار روش‌های مختلفی مانند: جراحی، درم ابریشن و لیزر وجود دارد که هرکدام به نوعی در بهبود وضع ظاهری اسکار موثرند. تزریق پی آر پی نیز می‌تواند در طولانی مدت موثر باشد اما ترکیب لیزر درمانی یا درم ابریشن با تزریق پی آر پی یقینا آثار قابل توجهی خواهد داشت.

اسکار آبله مرغان چنان سطح مقطع اش کوچک است که اثر تزریق پی آر پی را به خوبی نمی‌توان ارزیابی کرد. اما روش کراس که در آن از اسید خیلی قوی برای بهبود اسکارهای فرورفته استفاده می‌شود، برای جوشگاه آبله مرغان بسیار مفید است. در مورد جوشگاه سالک نیز مانند هرگونه اسکار قدیمی می‌توان ابتدا با درم ابریشن یا لیزر، سطح ضایعه را تراشید و زخمی کرد و سپس از استعمال موضعی یا تزریق پی آر پی برای تسریع بهبود زخم و کمک به بهبود جوشگاه کمک گرفت.

گاه در درمان بیماران مبتلا به جوشگاه‌های فرورفته آکنه، پس از ساب سیژن مخصوص و لیزر درمانی برای بهبود بیشتر از تزریقPRP نیز استفاده می‌کنیم.

اهمیت جنس و سن بیمار

جنس اهمیتی ندارد ولی مسلما در افراد با سنین خیلی بالا یا خیلی پایین چون اختلال عملکرد پلاکتی به دلایل متعدد وجود دارد، سطح پایه پلاکت‌های فرد نیز مهم است. بنابراین انجام یک آزمایش خون کامل و آزمایش‌های ویروس شناسی مانند هپاتیت ( برای حفظ سلامت کارکنان پزشکی کارکننده با خون بیمار) لازم است.

عوارض روش پی آر پی PRP

این روش آثار مفید زیادی دارد ولی متاسفانه در کشور ما به صورت بی رویه و نابه‌جا درحال انجام است. برای مثال به کسی که ریزش موی ناشی از بیماری لیکن پلان دارد، نه تنها تزریق پی آر پی کمکی نمی‌کند، بلکه این روش می‌تواند حال او را بسیار بدتر کند و بیمار زمان را نیز-که بسیار در درمان حیاتی است- از دست بدهد.

خطر اشتباه تزریق شدن پی آر پی یک فرد به فرد دیگر وجود دارد که متاسفانه در کلینیک‌های نامرتب و شلوغ چنین خطری احساس می‌شود.

باید توجه داشت که بیمار از ۱۰ روز قبل دارویی مانند آسپرین مصرف نکرده و بیماری‌های مهمی مانند سرطان یا بیماری‌های خودایمنی نداشته باشد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.