چگونه تخمدان پلی کیستیک می‌تواند باعث مشکلات پوست بشود و چه کسانی باید داروی سیپروترون یا یاسمین را مصرف کنند؟

در مشکل کیست‌های تخمدانی در مورد ادامه مصرف داروهای هورمونی اختلاف نظر بین متخصصان غدد، زنان و پوست وجود دارد. متخصصان غدد عقیده دارند داروهای هورمونی باید به مدت طولانی برای بیماران مبتلا به نشانگان تخمدان پلی کیستیک مصرف شود. برخی متخصصان زنان هورمون‌ها مثل «سیپروترون کمپاند» یا «یاسمین» و برخی هم فقط «متفورمین» را تجویز می‌کنند. ولی به نظر می‌رسد براساس شرایط فرد باید تصمیم گرفت. گاه برای بیمار بهترین درمان مصرف متفورمین و لیزر درمانی است و به عقیده من بهتر است گاهی به درمان عوارض این بیماری بپردازیم تا خودش. اغلب بیماران بعد از بارداری وضعیت بهتری پیدا می‌کنند و خیلی‌ها هم که نازایی دارند، با متفورمین باردار می‌شوند. در نتیجه این دارو با کم کردن مقاومت به انسولین برای این بیماران خیلی مفید است. کاهش وزن در بیماران چاق نیز با کاهش مقاومت به انسولین، به بهبود وضعیت تخمدان‌ها کمک به‌سزایی می‌کند. برای بهبود عوارض، اقدام‌های متعددی می‌توان انجام داد. داروی فیناستراید برای بهبود ریزش مو و برای بیماران مجرد بسیار خوب و کم عارضه است. مصرف ماینوکسیدیل ۲% هم مفید است.

برای درمان موهای زائد بهترین کار بدون هیچ شکی انجام لیزر است. بیمار هرگز نباید از این درمان خسته شود. زیرا به هر حال باید قبول کرد که موهای نازک شده در اثر بالا بودن هورمون‌ها مردانه ضخیم شوند و دوباره انجام لیزر لازم شود. به هر حال به طور قطع می‌توان گفت که برای بیشتر موها تا حد قابل توجهی با لیزر کم خواهد شد و از حالت مردانه بیرون خواهند آمد. این مسئله در بهبود مشکل روانی حاصل از وجود این موهای زائد در بانوان کمک زیادی خواهد کرد. برای درمان آکنه گاه لازم است در این بیماران علاوه بر درمان آنتی بیوتیکی یا هورمونی از داروی ایزوترتینویین استفاده کنیم.

به هر حال قرار نیست نشانگاه تخمدان پلی کیستیک با درمان چندماهه هورمونی برای همیشه بهبود پیدا کند. همان طور که اشاره شد برخی پزشکان معتقدند این بیماران باید همواره هورمون مصرف کنند.

در مورد ریزش موی شدید، امکان کاشت مو وجود دارد و این به طرح ریزش مو و این که در قسمت پشت سر موهای خوبی دارید یا نه ( از نظر تراکم برای پیوند به قسمت جلوی سر)، بستگی دارد. در بسیاری از موارد مصرف فیناستراید و ماینوکسیدیل مشکل موی بیماران را بهبود می‌بخشد. استفاده از پی آر پی و مزوتراپی نیز گاهی موثر است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.