آلبوم هفتگی : اگر نیت یک ساله دارید برنج بکارید و اگر نیت ده ساله درخت …اما اگر نیت صد ساله دارید، آدم تربیت کنید

1

باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود.

1913874_721

برخی منابع تاریخی قدمت این باغ را به دوران سلطنت آل‌بویه می‌رسانند. به استناد این منابع، زلزله مهیب سال ۱۵۷۳ میلادی باعث تخریب کلی باغ شد. بقایای باغی در چند صد متری باغ فین موجود است که به باغ کهنه معروف است. باغ کهنه در دوره ایلخانان مغول بیشترین گسترش را یافته بوده‌است. به هرحال ساختمان باغ فین فعلی به دوران شاه عباس بزرگ نسبت داده شده و میراث فرهنگی ایران طراح باغ را غیاث‌الدین جمشید کاشانی می‌داند. با این وجود منابع دانشگاهی طراح باغ را شیخ بهایی معرفی می‌کنند.

کار ساخت و توسعه عمرانی باغ در دوره شاه صفی و شاه‌عباس دوم نیز ادامه یافت و به اوج رسید. بناهای سردر ورودی، کوشک صفوی و یکی از حمام‌ها محصول این دوره بوده‌اند. همچنین شاه سلیمان صفوی صفه‌ای پیرامون چشمه فین بنا نمود که احتمالاً موجب تغییر نام چشمه فین به چشمه سلیمانیه بوده‌است. از اواخر دوره صفویه تا دوره زندیه و همزمان با حمله افغان و لشکرکشی‌های نادر شاه، توجهی به باغ نشده‌است. در دوره کریمخان زند و همزمان با وقوع چند زلزله پیاپی، باغ و ابنیه موجود در آن مورد مرمت قرار گرفت و بنای خلوت کریمخانی به آن افزوده گشت.

800px-Fingarden5

Untitled-1

در دوره سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار، بخش‌های زیادی به ابنیه باغ افزوده شد. تقریباً مابقی ابنیه موجود در باغ، همگی محصول این دوران است. ولی با مرگ فتحعلی‌شاه، کار رسیدگی به باغ و درختان آن رها شد و حتی بخش‌هایی از باغ از میان رفت. با ثبت ملی این اثر در هفتاد سال پیش، رسیدگی و توجه به آن اهمیت بیشتری یافت. در دوره پهلوی، بنای موزه ملی کاشان بر خرابه‌های خلوت نظام‌الدوله و همچنین بنایی در حدفاصل کتابخانه و حمامها ساخته شد و سایر ابنیه نیز مورد مرمت قرار گرفت. بی‌توجهی در چند سال اخیر، موجب خسارات جبران ناپذیری به باغ شده‌است.

800px-Fingarden7

در تصویر بالا محل به قتل رسیدن امیرکبیر را مشاهده می کنید.  صبح آن روز خبر آوردند که پیکی از تهران خواهد رسید که فرمان وزارت امیر و خلعتی شاه را می‌آورد. عزت الدوله البته باز هم نگران بود و خبر را باور نداشت. امیر اما به حمام رفت. شاید خبر رسیدن خلعت را باور کرده بود. علی خان فراش که به باغ فین رسید چاپار دولتی را در کنار در حمام دید که منتظر امیر بود که از حمام خارج شود و پاسخ نامه‌ای را از وی بگیرد. علی خان فراش دست وی را گرفت و با خود به حمام برد که وی زن امیر را از آمدنش مطلع نکند. مامورانش در دیگر حمام را مسدود کردند. امیر با حق نعمتی که بر علی خان داشت پرسید شما چرا مامور اینکار شدید. امیر خواست عزت الدوله را ملاقات کند و نزد وی وصیت کند اما علی خان نپذیرفت.

سرانجام امیرکبیر در روز ۲۰ دی ۱۲۳۰ در حمام فین کاشان به قتل رسید. رگ‌های دست و پاهایش را گشودند و پس از مدتی خون‌ریزی علی خان فراش به میر غضب اشاره‌ای کرد. میرغضب با چکمه به میان دو کتف امیر کوبید. چون امیر به زمین در غلطید دستمالی در گلویش کرد تا جان داد. فراش به سرعت برخاست و گفت دیگر کاری نداریم. وی و همراهانش با اسبان تندرو به تهران بازگشتند.

Untitled-3

Untitled-4

باغ فین در ۹ کیلومتری مرکز شهر کاشان و در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم قرار دارد. این باغ در مجاورت چشمه سلیمانیه و بالادست دشتی با شیب ملایم قرار دارد. در حال حاضر بخشی از ابنیه موجود به چای‌خانه و کباب‌خانه اختصاص دارد. دسترسی به باغ فین از طریق خیابان امیرکبیر صورت می‌پذیرد. وسایل نقلیه عمومی از جمله مینی‌بوس از مرکز شهر کاشان این دسترسی را تامین می‌کنند. موزه ملی کاشان واقع در این باغ از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۸۹ تعطیل بوده و در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ مجدداً دایر شده‌است. امروزه بازدید از بخش‌های گوناگون باغ امکان‌پذیر است.


 

در تصویر زیر آهویی را می بینیم که به صورت فوق العاده ای خودش را استتار کرده است. این عکس توسط جرمی باکر شکار شده و در مورد این عکس می گوید : ثبت کردن چنین لحظه ای را باید مدیون تجربه ی طولانی مدت خودم در عکاسی از طبیعت بدانم.

deer-sunflower-camouflage_89478_990x742


نمایی از طوفانی شدید در غرب استرالیا. معمولا این رعد و برق ها به آتش گرفتن بوته ها و درختان کوچک ختم می شود و خیلی زود هم آتششان خاموش می شود

Bushfire season


اشکالی عجیب بر روی خاک های کنار بزرگراهی در آمریکا. این اشکال تاریخچه ای باستانی دارند و بعضی ها آنها را به موجودات فرازمینی ربط می دهند

nasca-plateau-geoglyphs-peru_89338_990x742


جغدی برفی در حال مقابله با شدت وزش باد. شرایط جوی در نزدیکی شهر کبک کانادا بسیار ناپایدار شده و حیوانات سعی می کنند خودشان را تطبیق دهند.

Snowy Owl


پلیس های ضد تروریسم در هند مجبور هستند تمرینات بسیار مشکلی را تحمل کنند تا بتوانند آزمون ورودی برای استخدام شدن را پشت سر بگذارند. این تمرینات در اردوگاه های جنگلی در خارج از شهر اجرا می شوند

policemen-training-india-addario_89339_990x742


تصویری از شفق قطبی بر فراز دریاچه ای در نزدیکی کزویک

ss-150320-twip-01.nbcnews-ux-1120-800


زنبوری در حال جمع آوری شهد از شکوفه های زعفران در آلمان

ss-150320-twip-02.nbcnews-ux-1120-800


ادای احترام افسران پلیس فیلادلفیا به یاد همکارشان رابرت ویلسون که در اثر تیراندازی در ۵ مارس کشته شد

ss-150320-twip-03.nbcnews-ux-1120-800


مسابقات بسکتبال مردان در لیگ NCAA 2015

ss-150320-twip-04.nbcnews-ux-1120-800


برخوردی شدید در مسابقات اتومبیلرانی درگ

ss-150320-twip-05.nbcnews-ux-1120-800


کودکی بر روی تپه ای از خاک که بر اثر واژگون شدن درخت و کنده شدن از ریشه به این شکل درآمده است. طوفان صدمات شدیدی به روستاهای وانواتو در جنوب اقیانوس آرام وارد کرده است

ss-150320-twip-06.nbcnews-ux-1120-800


استفاده ی پلیس هند از فشار آب برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان در دهلی نو

ss-150320-twip-07.nbcnews-ux-1120-700


دعای زنی در نزدیکی محل یادبود کشته شدگان صربستان. این خانم هم پسرش را در جنگ جهانی دوم از دست داده است

ss-150320-twip-11.nbcnews-ux-1120-800


در بخشی از آرژانتین قبیله ای وجود دارند که به آنها سامیلانتس گفته می شود و از پوشش ظاهری متفاوتی برخوردارند

suri-feathers-argentina-vernaschi_89336_990x742

 
1 نظر
 1. علی می گوید

  ممنمون
  من سال پیش رفتم کاشان و باغ فین!
  واقعاً لذت بردم…
  ای کاش اهمین بیشتری به این میراث فرهنگی میدادیم.
  بلیط ورودیش ۵۰۰ تومان بود… معادل پنج هزار ریال
  واقعاً ارزان و باعث شلوغی زیاد شده بود.
  البته فضای باغ بسیار وسیع بود و ازدحامی رو غیر از ورودی حمام مشاهده نکردم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.