خواندن افکار انسان، دانشمندان به این هدف بسیار نزدیکند !

7

بتازگی محققان موفق به ردیابی حافظه موش شده اند و احتمالا موجود بعدی انسان خواهد بود. محققان در تلاش اند با ردیابی دقیق کدهای حک شده در مغز، آن ها را رمزگشایی کنند. آنها توانستند تغییرات سلولهای مغز موش را در هنگام تصمیم گیری طی آزمایشی هایی به اثبات برسانند و اگر این آزمایش بتواند در انسان هم انجام شود باعث تغییرات بزرگی خواهد شد.

سالهاست که دانشمندان در تلاش برای پیگیری امواج ورموز حافظه هستند. James Gnadt مدیر برنامه موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی معتقد است که این مطالعه می تواند منجر به ردیابی دقیق سیناپس هایی که مراحل حفظ و یادگیری در ان ها رخ می دهد، در مغز انسان بشود. در این تحقیق مشخص شد که رفتارهای حیوانات با استفاده از اطلاعات حسی و لمسی شکل می گیرد، اما اینکه این اطلاعات چگونه منجر به واکنش مناسب و درخور از سوی حیوان می شود، هنوز مشخص نشده است. در این تحقیق سیناپس های جسم مخطط (منطقه ای در مغز که کار ترجمه افکار به واکنش ها را انجام می دهد) برای آنالیز چگونگی یادگیری شنوایی که موجب تحریک مغز و به خاطر سپاری می شود، مورد مطالعه قرار گرفته اند.

در این آزمایش موش ها به دو دسته تقسیم شدند. گروهی از موش ها بینی شان در شکاف سمت راست و گروهی دیگر در شکاف سمت چپ قرار داده شد. در گروه اول بعد از قرار دادن بینی در شکاف صدای بم و در گروه دوم صدای زیر نواخته شد. موش ها به سرعت شروع به یادگیری و تطبیق صدا و پیدا کردن ارتباط آن با محل غذا کردند. برای گروه اول صدای بم معادل با محل غذا درسمت راست و برای گروه دوم صدای زیر معادل مکان غذا در سمت چپ بود.

پروفسور Ellen Carpenter، مدیر گروه بخش علوم اعصاب دانشگاه UCLA می گوید که این نتیجه بسیار جالبی است، چرا که از این پس می توان به دنبال منبع سلولی که وظیفه یادگیری را در مغز به عهده دارد، بود. قبل از این دانشمندان فکر می کردند که یادگیری در سراسر مغز توزیع شده است.

پس از آزمایش موش ها را جدا کردند. آن ها متوجه شدند که صداها و واکنش آن ها بعد از شنیدن آن باعث ایجاد الگو در سیناپس های موش ها شده است (یعنی پردازش صدا توسط مغز موش و ایجاد یک واکنش مناسب ).

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

پروفسور Anthony Zador میگوید که موش دارای صد میلیون نورون است، که میلیون ها عدد از آن در قشر شنوایی موش قرار دارند و ما فقط قادر به ردیابی چیزهایی هستیم که حیوان توسط این مجموعه خاص (بخش شنوایی) در طول زندگی خود یاد گرفته است.

اگر این تست بر روی افرادی که مرتکب جنایت شده اند و منکر جنایت خود هستند انجام شود، آیا ممکن است که بشود راست یا دروغ بودن ادعای متهم را با این آزمایش متوجه شد؟

اگر چه ممکن است که این گونه تکنولوژی ها برای انسان چندان مناسب نباشد اما استاد Zador به این قضیه خوشبین است و معتقد است که می توان با اینگونه آزمایش ها محل دقیق شکل گیری رفتار های خاصی در انسان را مشخص کرد.

“کار ما مشخص نمودن چگونگی کد گذاری شدن رفتارهای خاص است و پیش بینی می شود که در آینده تکنولوژی رمز گشایی این کدها در انسان پیدا بشود. “

او افزود: ” اگر این تکنولوژی توسعه یابد می توان یک جهش عالی برای یافتن علت اختلالاتی که جسم مخطط درآن ها دخیل است از جمله پارکینسون ، هانتینگتون، وسواس و اعتیاد، باشد. این مطالعات و پیشرفت آن ها در حقیقت پایه گذار درمان بسیاری از اختلالات در انسان خواهد بود ” .

البته پیشبرد این مطالعات خواندن حافظه انسان ها ممکن است دری به سوی جامعه پادآرمانی(dystopia) باشد. جامعه‌ای که در آن هیچ آزادی‌ای دیگر وجود ندارد (حتی آزادی‌های کوچک شخصی) و حکومتی تمامیت‌خواه بر همه‌چیز انسان‌ها حکم می‌راند. آیا این آزمایش می تواند گناهکاری یا بی گناهی فردی که در انتظار اعدام است را ثابت کند؟ و اگر اشتباهی بشود چه خواهد شد؟

Zador میگوید: ” من می خواهم پیشرفت این تکنولوژی را ببینم اما می دانم که زندگی کردن در جامعه ای که کسی بتواند فکر تو را بخواند می تواند وحشتناک باشد. اما این تکنولوزی در دراز مدت می تواند کلیدی برای حل و فصل یکی از بزرگترین اسرار علم اعصاب که همان کد گذاری حافطه است، باشد “.

اگر چه هنوز نمی توان دسترسی به حافظه بشر را امری ممکن و نزدیک دانست اما پیشرفت های قابل توجه این تحقیقات درحیوانات فرضیه غیر ممکن بودن آن را رد کرده است. پیدا شدن درمان هایی کاملا متفاوت از روش های درمانی امروزی برای طیف عظیمی از بیماری هایی که از اختلالات ناشی از جسم مخطط نشات می گیرد، مسلما باعث تغییرات بزرگی خواهد شد.

منبع

   

پستهای اخیر

کلاب‌هاوس هک شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر روی وب

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از هک شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس و انتشار رایگان و آزاد اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر دادند. این اطلاعات روی یک انجمن گفت‌وگوی هکری فاش…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

7 نظرات
 1. ya ali می گوید

  بسیار عالی و هیجان انگیز است .

 2. مصطفی می گوید

  در عین حال که خیلی جالب باشه، چقدر هم خطرناک میتونه باشه
  خوندن افکار مخالفین و اتهام و صدور حکم…
  از بین رفتن حریم شخصی!

 3. متین می گوید

  واسه منو که نمیتونن !
  encrypt شدس :))

 4. mehdi می گوید

  با پیشرفتی این چنین در علم پزشکی،باید بیشتر مراقب افکارمان باشیم و از همین حالا سعی کنیم افکار شرورانه و خبیثانه رو از ذهن خودمون دور کنیم.

 5. arefe می گوید

  فکرشو بکنید حتی از ۱۹۸۴ جورج اورول هم پیشی خواهیم گرفت….

 6. AMIR می گوید

  عزیزان افکار شما مهم نیست افکار دانشمندان مهم است

 7. raha می گوید

  من ی دختر ۱۲ سالم و کنجکاو در علم پزشکی
  خیلی انتقاد درباره ی این موضوع شنیدم و خیلی در بارش تحقیق کردم امیدوارم دانشمند ها بتونن هم چین کاریو بکنن
  در پناه حق

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.