آلبوم هفتگی : پیشرفت چشمگیر تکنولوژی از گذشته ای نه چندان دور تا به امروز

2

سال ها قبل در چنین روزی …


 

۲۰ آوریل ۱۹۹۸ – افتضاحی از مایکروسافت

win98bsod

حدود ۱۷ سال قبل مایکروسافت تصمیم گرفت طی یک کنفرانس به مردم نشان دهد که چگونه می توان هر دستگاه جانبی را به راحتی در ویندوز ۹۸ مورد استفاده قرار داد و در توضیحات هم گفته شده بود که برای استفاده از یک پرینتر و یا اسکنر فقط کافیست دستگاه را به کامپیوترتان وصل کنید و بدون نصب هیچ نرم افزار خاصی از آنها استفاده کنید. پس از توضیحات, بیل گیتس به همراه دستیارش تصمیم گرفتند که مراحل استفاده از یک اسکنر را به صورت عملی نشان دهند ولی همه چیز به شکل دلخواه پیش نرفت و با اتصال اسکنر به کامپیوتر, آنها با صفحه ی آبی مرگ روبرو شدند که نشان از هنگ کردن سیستم داشت. بیل گیتس و دستیارش هم در عین ناباوری سعی کردند کمی درمورد این صفحه ی آبی توضیحاتی را ارائه دهند تا شرایط به حالت عادی بازگردد.


۱۶ آوریل ۱۹۶۵ – قانون مور

683px-Transistor_Count_and_Moores_Law_-_2008.svg_-300x263

حدود ۵۰ سال قبل، فردی به نام گوردون مور (از بنیانگذاران شرکت اینتل)، که مدیر یک مؤسّسهٔ تحقیقاتی بوده، به مناسبت سالگرد انتشار مجله الکترانیکز مقاله‌ای دربارهٔ آیندهٔ صنعت نیمه‌رساناها به رشتهٔ تحریر درآورد.

در این مقاله، به این نکته توجّه شده بود که در طی سال‌های قبل از آن میزان پیچیدگی مدارهای میکروالکترونیک، هر دو سال دو برابر شده‌است. معیار اندازه‌گیری این پیچیدگی نیز تعداد ترانزیستورها در واحد سطح بود. بدین معنی که هر سال تراشه‌هایی به بازار می‌آمدند که تعداد ترانزیستورهای آن‌ها در واحد سطح دو برابر دو سال گذشته بود.

این روند کمابیش در سال‌های بعد نیز ادامه داشت، تا آنجا که به عنوان معیاری برای پیش بینی آیندهٔ صنعت میکروالکترونیک مورد توجه قرار گرفت، و کم کم نام قانون به خود گرفت: قانون مور. در سال‌های بعد این قانون به شکل‌های دیگری نیز بیان شد. حتی به مرور زمان نرخ دو برابر برای هر دو سال هم دستخوش تغییراتی گردید، و به دو برابر برای هر ۱۸ ماه تبدیل شد. طبیعی است که این دو برابر شدن تعداد ترانزیستورها (خواه در دو سال باشد یا در ۱۸ ماه) به معنای این است که ابعاد ترانزیستورها در حال نصف شدن است. این امر بدان معنی است که به سرعت به جایی خواهیم رسید که محدودیّت‌های فیزیکی اجازهٔ این نصف شدن ابعاد را نخواهند داد. این یعنی نزدیک شدن به پایان قانون مور، هر چند احتمالاً این قانون تا حدود سال ۲۰۲۰ همچنان معتبر خواهد بود.

پایان عصر قانون مور، دانشمندان را به این سمت سوق داده که شاخه‌های جدیدی از روش‌های محاسباتی را آزمایش کنند، تا در هنگام لزوم (احتمالاً از حدود ۱۰ سال دیگر)، بتوانند جایگزین مناسبی برای رایانه‌های امروزی داشته باشند؛ روش‌هایی همچون رایانش کوانتومی، رایانش زیستی و… . آنچه مسلم است، این است که در چنین رایانه‌هایی خبری از تراشه وپردازنده‌هایی به شکل‌های امروزی نخواهد بود.


 

۲۳ آوریل ۲۰۰۵ – اولین ویدئو در یوتیوب

meatthezoo

یوتیوب توسط چاد هرلی، استیو چن و جاوید کریم پایه‌گذاری شد که هر سه از کارمندان شرکت پی‌پل بودند. هرلی در دانشگاه ایندیانا در پنسیلوانیا درس طراحی می‌خواند در حالی که چن و کریم در دانشگاه ایلی‌نوی در اوربانا دانش کامپیوتر را فرا می‌گرفتند.

آن‌ها پس از موفقیت وب‌گاه فلیکر برای بارگذاری عکس، تصمیم گرفتند وبگاهی برای بارگذاری ویدئو ایجاد کنند و به همین منظور، در آپارتمان چن در سان‌فرانسیسکو میهمانی شام برگزار کردند و در این‌باره بحث کردند. سرمایه گذاری آن‌ها برای راه‌اندازی این شرکت ۱۱٬۵۰۰٬۰۰۰ دلار بود. نخستین دفتر فنی یوتیوب بالاتر از یک رستوران پیتزا فروشی ژاپنی در سان ماتیو، کالیفرنیا قرار داشت. سرانجام دامنهٔ وبگاه یوتیوب در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ فعال شد و در طول چند ماه توسعهٔ فراوانی یافت.

حدود ۱۰ سال از اولین ویدئویی که در یوتیوب به نمایش درآمد می گذرد. این ویدئو توسط جاوید کریم ( یکی از بنیان گذاران یوتیوب ) در یکی از باغ وحش های سان دیگو ضبط شده بود.


منتخب برترین عکس ها در هفته ای که گذشت …


فوران کوه آتشفشان در شیلی

1


تزییناتی خاص برای تلقین حس ترس به میهمانان در هتلی در توکیو

2


واکسینه کردن حیوانات خانگی در بالی اندونزی برای حفظ سلامت آنان

3


جوانان فلسطینی در حال پارکوربازی

epaselect MIDEAST ISRAEL PALESTINIANS PARKOUR


مرد اسب سوار در کابل افغانستان

5


جشن رنگ در پاریس فرانسه

6


شاید هیچ کس فکرش را نمی کرد به همین زودی بتوان از این هلی کوپترهای کوچک برای مصارف مختلف استفاده نمود. در این عکس از آن برای بررسی خانه هایی که به صورت غیرمجاز در چین ساخته شده استفاده کرده اند

7


گارد ساحلی یونان در حال نجات پناهجویان

8


روبات تیتان در نمایشگاه هانوفر آلمان

9


شبیه کردن هواپیمای بویینگ ژاپن به فیلم جنگ ستارگان

10


هنرنمایی عجیب از مرد هندی

11


نورافشانی در دانمارک به مناسبت تولد ملکه این کشور

12


در کشور چین آرایشگرهای سگ برای بدست آوردن مقام برتری رقابت می کنند

13


نمایشگاه اتومبیل در چین

Auto Shanghai 2015


تمیز کردن ساختمانی در پکن

15


عکس از تونلی که دزدها برای رسیدن به هدف ایجاد کردند

16


کوهستانی توریستی در چین

17


غار یخی در آمریکا

18


منحرف شدن هواپیمایی در باند فرودگاه هیروشیمای ژاپن

ASIANA-JAPAN/JET

   
2 نظرات
  1. پوری یا می گوید

    اون کشتی پناه جویان باید دید چند نفرشون از هموطنای خودمونن!
    و اونی که برای دستبرد به صندوق امانات دیوارو کندن! عجب تشکیلات و تکنولوژی حاری داشتن!!

  2. اردلان می گوید

    خیلی واسم جالبه که چرا اون دیوار هیچگونه آرماتوری نداره و اصلا مصلح نیست!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.