محبوب شدن صفحه فیس‌بوک «مثل قدوس باش» در افغانستان – یادآوری و نهیب اجتماعی به کمک رسانه‌های اجتماعی

1

مدتی پیش یک میم Meme در شبکه‌های اجتماعی غربی فراگیر شد به نام #BeLikeBill که کاربران را تشویق می‌کرد که رفتارهای اجتماعی مناسبی در پیش بگیرند و حالا به تقلید از این مطلب، این هفته یک صفحه فیس‌بوک در افغانستان بسیار محبوب شده است به نام «مانند قدوس باش.»

گرچه دسترسی به فیس‌بوک در افغانستان آزاد است، ولی میزان دسترسی کلی آنها به اینترنت فراگیر نیست، بنابراین آمار ۶۲ هزار لایک برای این صفحه بسیار چشمگیر است.

2016-01-27_19-57-30

این صفحه هم می‌خواهد در قالبی بسیار ساده و با الگو کردن یک شخص تخیلی به نام «قدوس»، رفتارهای مناسب را به افغان‌ها گوشزد کند.

افغانستان، کشوری که سال‌ها با جنگ و خشونت و محدودیت دسترسی به رسانه‌ها روبرو بوده است، از رفتارهای نامناسب و خشونت با زنان، رنج می‌برد. اما در این بین گروهی از فعالان اجتماعی، سعی می‌کنند با روش‌های مختلف، این روند را تغییر بدهند.

تلاش این فعالان قابل تقدیر است.

از زاویه دید دیگر، به نظر شما تغییر رفتارها و باورهای توده‌ها، با این حرکات تا چه حد امکانپذیر است؟ آیا این حرکات نمادین به جایی خواهند رسید؟

آیا لازم است که ما هم در قالب حرکات نمادین ابتکاری، احترام به ارزش‌ها و تغییر رفتارهای اشتباه را به مردم گوشزد کنیم؟ یا اینکه باید در انتظار روزهایی بنشینیم که با رسانه‌های همه‌گیرتر، یا در قالب شعر، موسیقی و ژورنالیسم واقعی، به صورت مؤثرتری، نهیب‌‌های اجتماعی بزنیم.

معادل زنانه این صفحه در افغانستان، صفحه مثل شگوفه باش، است.

این هم نوشته یک نویسنده افغان در مورد این صفحه.


   
1 نظر
  1. نبیل امیری می گوید

    ممنون از ۱پزشک بخاطراشتراک این مطلب. راستش درافغانستان آزادی بیان ودرست کردن اینجورصفحات درشبکه های اجتماعی آزادتراست نسبت به کشورهای همسایه مان. برای همین بااستقبال خوبی همراه است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.