آیا می‌دانید قبل از تصمیم به ازدواج باید به یک سواد عاطفی رسیده باشید؟!

0

نوشته: دکتر کلود استاینر

یافتن هـمسر خـوب مـشکل است. اکثر مردم فهمیده‌اند که نظام قدیمی سلطه‌گر/سلطه‌پذیر، که در آن معمولاً مرد ابتکار عمل را در دسـت می‌گیرد و زن از او پیروی می‌کند، دیگر منسوخ شده است. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر آن اسـت که در پیوندهای زناشوئی قـدیمی، نـیازهای عاطفی مرد حق تقدم داشتند و نیازهای زن معمولاً درک نمی‌شدند و اگر درک می‌شدند کودکانه تلقی گشته و مورد استهزاء قرار می‌گرفتند و از آنها چشم‌پوشیس می‌شد. در نتیجه بعد از گذشت چند سال از ازدواج (تقریباً ۷ سال) اکثر زنان قادر نـبودند این بی‌توجهی را تحمل کنند و طغیان می‌کردند یا دچار نومیدی می‌شدند.

امروزه هنوز هم افرادی که قلبا اعتقاد به تساوی حقوق مرد و زن دارند اغلب به دام همان الگوهای سنتی و قدیم تبعیض‌آمیز می‌افتند. در روابـط بـین زنان و مردان، مردان هنوز تمایل به برتری دارند، درحالی‌که زنان به سختی می‌توانند از حقوق خویش دفاع کنند. زن‌ها باید آماده و مراقب باشند و دائم تلاش کنند تا بتوانند در رابطه زناشویی به حـق و حـقوقشان دست یابند و نیازهای عاطفی خود را به‌طور همسان با مرد ارضا کنند.

آدم‌ها در واقع، در مورد نحوه برقراری رابطه با یکدیگر دچار مشکل هستند. تعجبی ندارد که خیلی از افراد به سـادگی تـسلیم می‌شوند و در تنهایی زندگی می‌کنند. برای زن و شوهرهایی که می‌خواهند رابطه‌ای عادلانه مبتنی بر تساوی حقوق با یکدیگر داشته باشند، داشتن سواد عاطفی ضروری است.

آن‌ها می‌توانند برپایه اصول زیـر بـاهم بـه زندگی بپردازند:

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

-اعتقاد به حـقوق مـساوی در زنـدگی زناشوئی

-توافق بر سر این موضوع که هیچ کس حق زورگویی ندارد

-تعهد به درستکاری و صداقت.

برابری حقوق، صداقت و توافق

تـوصیه مـن بـه زوجهایی که می‌خواهند رابطه‌ای برپایه سواد عاطفی داشـته بـاشند این است که هرچه زودتر توافقنامه‌ای براساس تساوی حقوق و صداقت برقرار سازند. در یک رابطه مبتنی بر تعاون و همکاری:

هـیچ‌یک از طـرفین سـعی نمی‌کند بر دیگری سلطه‌جویی کند، هیچ‌یک کاری برخلاف میل دیـگری انجام نمی‌دهد، هر کس هرچه می‌خواهد با آرامش و مهربانی از دیگری طلب می‌کند و هر کس با همدلی و صمیمیت بـه نـیازهای دیـگری گوش فرا دهد. ضمانت اجرایی این تعهدات آن است که بـر الگـوهای قدیمی سلطه جویی، دروغگویی، و ایثارگری در راه دیگری غلبه کنیم. تغییر الگوهای قدیم کار ساده‌ای نیست و یک شـبه امـکان‌پذیر نـمی‌باشد؛ اما به محض آن که اقدام به این کار کردید، چنان نـیرویی مـی‌یابید کـه هر نوع رابطه‌ای، خواه نو، خواه قدیمی را تقویت خواهد نمود. وقتی که هر از چـند گـاه اشـتباهات عاطفی رخ می‌دهد، معذرت‌خواهی‌ها و اصلاح رفتارها، رابطه زناشوئی را همچنان مستحکم و بانشاط باقی نگه می‌دارد.

بـرابری حـقوق

مساوات و برابری در زندگی زناشوئی برپایه این عقیده قرار دارد که زن و شوهر دارای حقوق یکسان هـستند و بـاید بـرای تحکیم و موفقیت رابطه خود به‌طور عادلانه با یکدیگر همکاری کنند. این عقیده که زنـ و شـوهر دارای حقوق مساوی هستند به این معنی نیست که آنها نمی‌توانند با هم تـفاوت داشـته بـاشند. تساوی حقوق، به ویژه در مورد زن و مرد، که از بسیاری لحاظ با یکدیگر تفاوت دارند، به ایـن مـعنی است که تفاوت‌های آن‌ها نباید باعث آن شود که یکی بر دیگری بـرتری یـابد و بـر او سلطه‌جویی کند.

همکاری عادلانه و مساوی زن و شوهر اصلاً به این معنا نیست که زن و شوهر بـاید هـر دو بـه یک اندازه کار کنند و به یک اندازه حقوق بگیرند و کارهای خانه را بـه‌طور مـساوی بین خود تقسیم کنند. در رابطه زناشوییی متکی بر سواد عاطفی، مساوات به معنی آن است کـه زن و شـوهر کارها را به گونه‌ای باهم تقسیم می‌کنند که هر دو از انجام سهم خود احـساس رضـایت کند. اگر یکی از طرفین نسبت به سـهم خـود نـاراضی باشد باید این آزادی را داشته باشد که آن را بـیان کـند و با همکاری یکدیگر به سمت توافقی عادلانه حرکت کنند.

درستکاری و صداقت

صداقت مـهم‌ترین تـوافقی است که در یک رابطه انـسانی مـتعادل صورت مـی‌گیرد. بـی‌شک هـیچ کس حاضر نیست در رابطه جدی خـود بـا دیگران عدم صداقت ببیند. در حقیقت دو نفر که به هم عشق می‌ورزند ابداً نـباید به یکدیگر دروغ بگویند. در مراسم رسـمی ازدواج مشاهده می‌کنیم کـه طـرفین را قسم می‌دهند که «در فقر یـا ثـروت، در بیماری یا سلامت، و در همه لحظات سخت زندگی در کنار یکدیگر باشیم و…» اما این سـوگندها شـامل صداقت و راستگویی نمی‌شود. شاید بـه ایـن خـاطر که در اکثر روابـط انـسانی، حد اقل یکی از طـرفین قبلاً راجع به چیزی دروغ گفته است؛ بعضی اوقات نیز هر دو در مورد موضوعی به همدیگر دروغ گـفته‌اند!

حـتی در صادقانه‌ترین پیوندهای انسانی، همیشه چیزی در پرده ابـهام اسـت و از دیگری مـخفی نـگه داشـته می‌شود. شاید زن همیشه اشـتیاق داشته است که تعریف و تمجید بیشتری راجع به ظاهر و قیافه‌اش بشنود، اما شرم و حیا مـانع از بـازگویی این نیاز شده است؛ یا مـرد شـاید هـیچ گـاه عـدم رضایت خود از رابـطه جـنسی با همسرش را با او در میان نگذارد. حتی کوچکترین دروغ یا راز، تأثیر زیانباری بر رابطه دوستی یا زناشویی مـی‌گذارد، زیـرا مـمکن است آغازی برای دروغگویی‌های بزرگ‌تر بعدی بـاشد و بـعد از مـدتی طـولانی، مـوقعیت آن رابـطه را به خطر بیندازد.

وقتی که زن و شوهر بعد از سالها سعی می‌کنند دروغها و رازهای نهفته خود را برای یکدیگر آشکار کنند، آنگاه اسراری برملا می‌شود که به راستی می‌تواند آنـها را ناراحت کند؛ مثلاً برداشت پنهانی پول از حساب مشترک بدون گفتن به دیگری، با ناراحتی و عدم رضایت از نوع رابطه جنسی، یا ظاهر و قیافه طرف مقابل یا هوش و استعداد او و غیره. به نظر مـن بـهتر است موضوع آشکار کردن رازها در حضور شخص سوم مثل یک دوست مطمئن یا یک روانشناس انجام گیرد.

   

پستهای اخیر

۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.