آیا با پیرشدن، مغز کوچک‌تر می شود؟ چگونه این روند را کند کنیم؟

0

پاسخ کوتاه، بله است، اما نه آن قدر که فکر می کنید. پرورش مغز می تواند در مقدار آن تأثیر بگذارد. همین طور که پیرتر می شوید، مغز هر ده سال حدود ۲ درصد کوچکتر می شود. این کاهش اندازه در حقیقت از اوایل بزرگسالی شروع می شود، اما بعید است تا زمانی که به دهه  ششم عمرتان برسید، قابل توجه باشد.

کاهش اندازه مغز با زوال عقل ارتباط تنگاتنگی دارد. به عبارت دیگر، مقدار خاصی از کاهش اندازه مغز طبیعی است، اما کاهش بسیار آن نشانه مشکلاتی مانند آلزایمر و زوال عقل است.

برای پرهیز یا دست کم تأخیر در کوچک شدن مغز به این نکات توجه کنید:

از نوشیدن الکل بپرهیزید

مطالعات انجام شده، تأثیر مخرب الکل بر مغز را تأیید می کند. الکل علاوه بر تمام اثرات جانبی منفی اش بر سلامتی، مغز را نیز کوچک تر می کند.

حتی کسانی که الکل اندکی مینوشند (منظور از «اندک»، نوشیدن یک تا هفت بار الکل در طول هفته است) نیز از اثرات جانبی الکل بر مغزشان رنج می برند.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در پژوهشی که بر روی افرادی بالای شصت سال انجام شد، حتی کسانی که الکل کمی مصرف می کردند، نسبت به آنهایی که از نوشیدن الکل پرهیز می کردند، مغز کوچکتری داشتند. افرادی که زیاد الکل مصرف می کردند . آنهایی که بیش از چهارده بار در هفته می نوشیدند – دچار بیشترین کاهش حجم بودند.

اگر خانم هستید، بیشتر مراقب باشید. حجم مغز زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر الکل قرار می گیرد. به این معنا که اثرات اندک نوشیدن الکل می تواند در زنان نسبت به مردان بیشتر مشهود باشد.

چرا الکل بر حجم مغز تأثیر می گذارد؟

الکل بافت ها را خشک می کند و وقتی چنین چیزی اتفاق می افتد، حساس ترین بافت – مغز – نیز کم کم تحت تأثیر الکل قرار می گیرد.

استراحت کنید

استراحت می تواند روی مغز تأثیر بگذارد. این مسئله به خصوص موقعی اتفاق می افتد که پی در پی دچار استرس های ناشی از یک بیماری مزمن یا مشکلات شغلی هستید.

قشر پیش قدامی که با تصمیم گیری و توجه در ارتباط است و هیپوکامپ که با حافظه بلندمدت مرتبط است، بیشتر از همه تحت تأثیر استرس قرار می گیرند.

استرس، تمرکز روی کار در حین انجام آن و دریافت اطلاعات جدید را برای افراد مشکل می کند. وقتی افراد دچار استرس هستند، انعطاف ذهنی شان را از دست میدهند؛ یعنی حتی وقتی با مشکلات آشنایی روبه رو می شوند، نمی توانند به راحتی آنها را به شیوه های جدید و خلاقانه حل کنند.

به یادگیری بپردازید

حالا میدانید که پیری مغز امری عادی است، اما این پیری لزوما بر کارکرد مغزتان تأثیر نمی گذارد. در واقع پژوهش ها نشان داده اند که افراد، بین شصت تا نود سالگی می توانند اثرات پیری مغز را به تأخیر بیندازند.

چگونه؟

به سادگی: آنها مغزشان را با یادگیری چیزهای جدید، فعال نگه می دارند. افرادی که مغزشان را صرف کشف و یادگیری چیزهایی که نمی دانند می کنند، از مغزشان بیشتر در مقابل زوال عقل و از دست دادن حافظه محافظت می کنند.

با فعال نگه داشتن مغز، از نظر ذهنی آن را تمرین می دهید تا همچنان که پیر می شوید، آن را سالم نگه دارید.

   

پستهای اخیر

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا…

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند. مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین 800 میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال 2018 در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium…

بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز…

اگر یادتان باشد در سال 2015 در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و 14 نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند. اما…

هزینه یک ماه آمریکایی‌ها برای ویدئو گیم: مبلغ شگفت‌آور ۵.۶ میلیارد دلار

گاهی ما با دیدن جزئیات ویدئوگیم‌ها و آن همه وقت و انرژی و فناوری پشت سر هر یک از آنها ناخودآگاه از خودمان می‌پرسیم که جدا شرکت‌های سازنده‌شان با آن همه عوامل و هزینه تحقیق و توسعه، منتفع هم می‌شوند؟ ما به سبب دور بودن و بهتر است بگویم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.