آیا درمان معتبری برای کوچکی آلت وجود دارد؟

پرسش شما:

با سلام و تشکر از راهنمایی های ارزنده تون من پسری ۲۸ ساله هستم که به تازگی درسم تو دانشگاه تموم شده و از یکی از همکلاسی هام خوشم اومده و میخوام ازش خواستگاری کنم. مشکلی که من دارم اینه که من از بچگی آلت کوچیکی داشتم و آلت من در حالت معمول اصلا به چشم نمی آد و در حالت نعوظ حداکثر به ۶ سانتی متر میرسه البته قیافه و فرم آلتم طبیعیه و از این نظر مشکلی ندارم. آقای دکتر باید به تون بگم من پسر چاقی هستم که تا حالا با هیچ دختری سکس نداشتم و این مسئله بشدت اعصاب من رو به هم ریخته و خیلی نگرانم تو آینده نتونم همسرم رو ارضا کنم. می خواستم بدونم واقعا برای حل مشکل چی کار باید بکنم و فکر می کنید چقدر تو رابطه من و همسرم تأثیر میگذاره؟

پاسخ ما

اگر گزارش شما درباره اندازه درست آلت درست باشد باید بپذیریم که آلت شما براستی کوچکتر از میانه اندازه آلت مردان دیگر است که به آن ریز آلتیگفته می شود (در آمارهای گوناگون فراوانی این ناخوشی تا نزدیک یک از ۲۰۰ نفر گزارش شده است. به زبان آمار اندازه درازای پشتی آلت شما (از نوک آلت تا استخوان شرمگاهی) کمتر از ۲.۵ نحراف معیار میانه اندازه آلت مردان (۱۲.۵ سانتی متر یا ۵ اینچ در حالت برخاست کامل) “ریز آلتی” شمرده می شود. به گفته دیگر اندازه آلت کمتر از ۷ سانتی متر (در حالت کشیده شده با دست) از نگاه پزشکی نشانه یک نارسایی بشمار می آید و نیاز به درمان دارد.

کمبود هورمون های جنسی (از هنگام جنینی) فراوان ترین خاستگاه این نشانه است (بیش از نیمی از موارد، هرچند در بسیاری از دچار شدگان خاستگاه نخستین شناخته نمی شود.

با شناخت بیماری در کودکی گاهی دریافت کوتاه هنگام هورمون درمانی جایگزین به افزایش اندازه آلت کمک می کند. زمان این درمان نباید بیش از سه ماه باشد چرا گاهی با پیامدهای ناخواسته مردانگی یا رسیدگی (بلوغ) نابهنگام همراه است. هورمون درمانی جایگزین پس از این در سن رسیدگی دوباره از سرگرفته می شود تا آلت به بیشترین اندازه خود برسد. پس از این زمان پیگیری دریافت هورمون در افزایش اندازه آلت چندان کارساز نیست.

باید دانست که بیشتر پسر بچه هایی که پیش از سن باروری (بلوغ) برای ارزیابی اندازه آلت و نگرانی از کوچکی آن به نزد پزشک آورده می‌شوند “ریز آلت” بشمار نمی آیند و سرچشمه نگرانی چیز دیگری است مانند:

۱. چاقی و پوشیده ماندن پایه آلت در زیر لایه های چربی شکمی

٢. جثه بزرگی که آلت در برابر آن کوچک دانسته می شود.

٣. رسیدگی دیررس که بیشتر موارد نباید نگران پیامد ناخوشایندی بود.

درباره بهره گیری از جراحی در برخورد با این پسران باید گفت در مواردی که آلت بسیار کوچک است و چندان به کارساز بودن هورمون درمانی جایگزین خوش بین نیستیم در دهه های پیشین گاهی بازسازی اندام جنسی به خانواده فرد پیشنهاد می شد. در این موارد با برداشتن تخم ها و ساختن مهبل تازه جنسیت او را به دختر دگرگون می کردند و کودک پس از آن همچون یک دختر بزرگ می شد. پس از سال ۱۹۹۰ میلادی (بیشتر با نگاه به پیامدهای ناخوشایند این دگرگونی جنسیت برای دچار شدگان) چنین رویکردی کم کم به فراموشی سپرده شد.

بازسازی آلت مردانه و بزرگ کردن اندازه آن بی گمان یکی از چشمگیرترین چالش های جراحی در دهه های پیشین و امروزی است. در روش های گوناگون پیشنهادی، پزشکان تلاش کرده اند با افزودن اندازه آبراه ادراری و پیوند بافت از دیگر محلها (مانند پوست ساعد دست) به بافت همبند آلت، اندازه آن را بزرگتر کنند. به همین گونه به کمک یک جسم بادشونده کارکرد نعوظ همسان سازی می شود تا فرد بتواند در زمان دلخواه نعوظ کند. هرچند در بیشتر این روش ها نمای خوشایندی برای آلت بازسازی شده است، بخاطر پیچیدگی سامانه عصب دهی و شریانی، دچار شدگان همیشه هم از کارکرد آلت تازه خشنود نیستند. عفونت های میکربی و جابجای ابزار از پیامدهای ناخواسته ایست که گاهی پس از عمل فرد را به دردسر می اندازد.

درباره شما اینگونه می نماید که هورمون درمانی چندان در بهبود اندازه آلت شما کارساز نیست و به شما پیشنهاد می کنیم با گفتگو با یک جراح کارآزموده در مورد اندازه خشنودی بیماران پیشین وی از دست آوردهای عمل به اندازه بسنده کند و کاو کنید.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.