آیا من واقعا لاغر هستم؟ تشخیص لاغری به چه صورت است؟ معیار لاغری چیست؟

1

وقتی وزن شخص، کمتر از وزنی باشد که می باید نسبت به جنس، سن و قد خود داشته باشد، این شخص دچار کاهش وزن است. اگر این کاهش وزن به مقدار زیادی باشد، گفته می شود که شخص لاغر است.

کاهش وزن، باید در اثر کاهش بافت چربی و ماهیچه ای باشد تا شخص را لاغر بدانیم. بنابراین اگر شخصی در اثر از دست دادن مقدار زیادی از آب بدن، وزن خود را از دست داده باشد، لاغر نشده است. همچنین کاهش بافت چربی بسیار مهم است، بنابراین اگر کسی تنها غضلات خود را از دست داده است (مثلا به علت عدم فعالیت و کم مصرف کردن پروتئین، عضلات او کوچک شده اند در حالی که بافت چربی کامل دارد، لاغر محسوب نمی شود.

لاغری ممکن است معنایی گسترده تر از تعریفی که در بالا ذکر کردیم، داشته باشد. به این معنی که هرگونه کمبود یا بیماری را لاغری بدانیم. در بعضی از متن های ادبی، لاغری به معنای بیماری و ضعیف بودن بدن به کار رفته و فربهی (چاقی) را به جای سلامتی استفاده کرده اند. این کاربرد، ممکن است به این علت باشد که در دوران قدیم، هنگام بروز بیماری های عفونی، شخص لاغر و ضعیف می شده است. به هر حال می توانیم هرگونه کمبود مواد غذایی یا، حتی هرگونه کمبود سلامتی را لاغری بخوانیم.

تشخیص لاغری

اولین قدم برای درمان لاغری، تشخیص آن می باشد. ممکن است با خود فکر کنید که لاغری نیاز به تشخیص ندارد. لاغری را به راحتی و با یک نگاه می توان تشخیص داد. این مطلب در بسیاری از جاها صحیح است ولی گاهی تشخیص لاغری به سادگی، امکان پذیر نیست. خیلی ها ممکن است به اشتباه خود را لاغر بدانند و در پی درمان آن باشند، حال آنکه وزن طبیعی دارند. یکی دیگر از فوائد تشخیص دقیق لاغری این است که میزان لاغری را مشخص می نماید. شخص لاغر، متوجه می شود که چقدر کمبود وزن دارد. او شروع به درمان خود می نماید و درمان را تا به دست آوردن وزن مطلوب ادامه می دهد. این موضوع باعث می شود تا شخص لاغر، اضافه وزن را بیش از اندازه ننماید، چرا که خطرات اضافه وزن و چاقی، بسیار بیشتر از کمبود وزن می باشد.

برای تشخیص لاغری، ابتدا باید وزن و قد خود را به دست آورید. وزن مطلوب، با قد متناسب است. هر چقدر که قد بلندتر باشد، وزن مطلوب هم بیشتر می شود، بنابراین برای تشخیص لاغری، علاوه بر وزن، می باید قد را هم اندازه گرفت. بعد از اینکه میزان وزن و قد خود را مشخص کردید، باید ببینید که آیا این دو با هم متناسب هستند یا خیر؟ راه های زیادی برای به دست آوردن وزن متناسب با قد وجود دارد که در این قسمت، بعضی از آنها را بیان می کنیم.

پیش از بیان مقادیر وزن طبیعی، توجه شما را به چند نکته جلب می نماییم:

– وزن، علاوه بر اینکه با قد رابطه دارد، به سن و جنس هم بستگی دارد، بنابراین هنگام محاسبهٔ وزن متناسب خود، به سن و جنس خود توجه نمائید.

– محاسبهٔ وزن متناسب کودکان، با بزرگسالان متفاوت است.

یکی از راههای تشخیص لاغری، مراجعه به جدول های وزن متناسب با قد می باشد. شرکت ها و مؤسسات تحقیقاتی مختلف، جدول هایی را تهیه کرده اند که در آن میزان وزن طبیعی در افراد مختلف، مشخص شده است. ممکن است این جدول ها تفاوت هایی داشته باشند؛ یعنی مقدار وزن متناسب یک شخص در جدول های مختلف، با هم فرق داشته باشد، ولی این تفاوت ها چندان زیاد نیست. در جدول اول که مربوط به کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال می باشد، وزن متناسب سن بیان شده است. در این جدول، قد متناسب سن هم بیان شده، چرا که تا این سن بهتر است که وزن و قد را نسبت به سن حساب کنیم.

در جدول های بعدی، وزن های متناسب قد، بیان شده است. در این جدول ها، کمترین میزان وزن مناسب بیان شده است.

جدول وزن متناسب در افراد زیر ۱۸ سال

جدول وزن متناسب در افراد بالای ۱۸ سال

توجه کنید که این جدول مخصوص آقایان می باشد. در این جدول وزن متناسب با قد بیان شده است. همانطور که ملاحظه می کنید برای هر مقدار قدی، سه وزن متناسب نوشته شده که یکی مخصوص افرادی با استخوان بندی کوچک (ریز نقش)، یکی برای افرادی با استخوان بندی معمولی (متوسط نقش) و آخری برای افرادی با استخوان بندی درشت (درشت نقش) می باشد. برای مشخص کردن نوع استخوان بندی ابتدا دور مچ دست راست خود را اندازه بگیرید. دور مچ را از جایی که مچ خم می شود، اندازه بگیرید. سپس اندازهٔ قد (به سانتی متر را بر دور مچ (به سانتی متر) تقسیم کنید

آقایان:

– اگر، بزرگتر از ۱۰.۴ بود، دارای استخوان بندی کوچک هستند.

– اگر بین ۴۱۰.۴ ۱۰ تا ۹ بود، دارای استخوان بندی معمولی هستند.

۳- اگر از ۹.۶ کوچکتر بود، دارای استخوان بندی درشت هستند.

خانم ها:

– اگر بزرگتر از ۱۱ بود، دارای استخوان بندی کوچک هستند.

– اگر بین ۱۱ تا ۱۰.۱ بود، دارای استخوان بندی معمولی هستند.

– ۳- اگر از ۱۰.۱ کوچکتر بود، دارای استخوان بندی درشت هستند.

خانم ها برای بدست آوردن وزن متناسب با قد خود به جدول زیر رجوع نمایند.

روش دیگری برای تشخیص لاغری استفاده از شاخص تودهٔ بدن می باشد. برای به دست آوردن شاخص تودهٔ بدن، وزن را بر قد به توان دو تقسیم نمائید. وزن را به کیلوگرم و قد را برحسب متر بنویسید.

تذکر: شاخص تودهٔ بدن، برای افراد بالای ۱۸ سال به کار می رود. آقایانی که شاخص تودهٔ بدن آنها کمتر از ۲۰ باشد، لاغر هستند. خانمهایی که شاخص ۱۸ باشد، لاغر هستند.

 
1 نظر
  1. يكتا می گوید

    من لاغرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.