ایدز یا HIV چیست؟

0

چه چیزهایی باعث بیماری‌ایدز می‌شود:

HIV یکی از هزاران ویروسی است که باعث بیماری افراد می‌شود. آبله مرغان و سرماخوردگی نیز به وسیله ویروس تولید می‌شوند.

ویروس‌ها کوچک‌تر از ذرات دیگر، مانند باکتری یا پروتوزوا می‌باشند این‌ها ذرات میکروسکوپی می‌باشند. باکتری و پروتوزوا با میکروسکوپ معمولی قابل مشاهده هستند. ویروس‌ها تنها با میکروسکوپ الکترونی قوی قابل مشاهده می‌باشند.

تعداد زیادی از ویروس‌ها به وسیله تهاجم و نابودی بدن انسان باعث بیماری فرد می‌شوند.

هنگامی‌که یک ویروس ویژه یک سلول بدن را مورد تهاجم قرار می‌دهد با استفاده از مواد شیمیایی، آن سلول شروع به تکثیر می‌کند. ویروس‌های جدید از آن سلول خارج شده و به سلول‌های دیگر حمله می‌کنند.

گلبول‌های ویژه خون معمولاً با ویروس‌ها مقابله کرده و آن‌ها را می‌کشند. ویروس ایدز با سایر ویروس‌ها تفاوت دارد. آن به یک نوع ویژه از گلبول‌ها که گلبول‌های مدافع نامیده می‌شوند حمله می‌کند. گلبول‌های مدافع بدن با ویروس ایدز جنگی می‌کنند. اما هنگامی‌که HIV وارد گلبول‌های مدافع می‌شود، گلبول را از انجام کار طبیعیش باز می‌دارد.

سپس ویروس به‌تدریج گلبول مدافع را با تکثیر انواع خود نابود می‌کند. ویروس‌ها به بدن هجوم آورده به سایر گلبول‌های مدافع حمله کرده و آن‌ها را نابود می‌سازند. هنگامی‌که گلبول‌های مدافع نابود شدند بدن خودش علیه بیماری مقابله می‌کند.

بدن انسان چندین راه برای دفاع از خودش در برابر ذرات میکروسکوپی بیماری را دارد. یکی از عوامل دفاعی مهم پوست بدن انسان می‌باشد. ذرات میکروسکوپی، شامل ویروس ایدز، نمی‌توانند به داخل پوست نفوذ کنند.

راه دیگر، سیستم گلبول‌هایی است که با ویروس ایدز مقابله می‌کنند این سیستم، سیستم ایمنی نامیده می‌شود که شامل گلبول‌های سفید خون بوده که در آن شناور می‌باشند.

ایدز

چگونه ویروس ایدز توسعه می‌یابد؟

HIV می‌تواند برای مدت کوتاهی خارج از بدن شخص زندگی کند. فرد می‌تواند تنها هنگامی‌که خون دارای ویروس ایدز داخل جریان خونش شد ایدز بگیرد. این انتقال می‌تواند در طی رابطه و تماس جنسی بین یک فرد سالم با فرد دیگری که مبتلابه HIV است صورت گیرد. استفاده از سرنگ‌ها توسط افرادی که از مواد مخدر استفاده می‌کنند نیز باعث سرایت HIV می‌شود. مادری که مبتلابه HIV است نیز می‌تواند ویروس ایدز را به بدن جنین منتقل سازد.

داروها:

پزشکان می‌توانند ۱۱ دارو را تجویز نمایند که افراد مبتلابه ایدز و HIV آن‌ها را استعمال نمایند.

بعضی از داروها باعث می‌شوند ویروس خود را تکثیر ننماید. داروهای دیگر مانع ورود ویروس به گلبول‌های سفید خون می‌شوند. بیش تر افراد، ترکیبی از داروهای مختلف را استعمال می‌کنند. یکی از مهم‌ترین این داروها از یتمیدین می‌باشد. ازیتمیدین برای مداوای ایدز نیست، اما به افراد کمک می‌کند که بیشتر زنده بمانند. ازیتمیدین هم‌چنین می‌تواند نشانه‌های ایدز را آسان نماید.

به دلیل آنکه HIV می‌تواند سریعاً رشد و توسعه نماید، بیش تر این داروها برای مدتی طولانی اثر ندارند. طعم بیشتر این داروها وحشتناک است. در بیشتر افراد، داروها ممکن است باعث آسیب‌های جدی شوند. ترکیب یک دارو با داروی دیگر تأثیرات آن‌ها را در افراد مبتلابه ایدز کاهش می‌دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.