برفک واژن – عفونت واژن با قارچ کاندیدا

برفک واژن

بسیاری از خانمها در مواقعی از زندگیشان دچار برفک مهبل می شوند که این مواقع بیشتر در سالهای باروری آنها می باشد. بیماری برفک مهبل بوسیله قارچی به نام “کاندیدا آلبیکانس” (candida albicans) ایجاد می شود. این قارچ بطور طبیعی در مهبل خانمها زندگی می کند اما گاهی اوقات رشد آن سریع شده و باعث بروز برفک می گردد. برفک مهبل بیماری خطرناکی نیست اما باعث خارش ناخوشایند مهبل و فرج می شود. عفونتهای کاندیدایی می توانند در قسمتهای دیگری از بدن مثل دهان هم ایجاد شوند و باعث بروز برفک دهان گردند.

علل ایجاد برفک واژن

قارچ کاندیدا در مهبل حدود ۲۰ درصد خانمها بصورت طبیعی وجود دارد و باعث هیچ مشکلی نمی شود. رشد این قارچ توسط سیستم ایمنی بدن و باکتریهای بی ضرری که بطور طبیعی در مهبل زندگی می کنند سرکوب می شود. اگر این باکتریها توسط آنتی بیوتیک ها و یا مواد اسپرم کش نابود شوند، قارچها می توانند تکثیر نموده و زیاد شوند و در نتیجه باعث بروز مشکلات گردند. همچنین بر اثر تغییراتی که در سطح هورمونهای جنسی زنانه ایجاد می شود، باکتریهای بی ضرری ممکن است از بین بروند. چنین تغییراتی ممکن است در هنگام حاملگی، قبل از عادات ماهانه و یا بر اثر مصرف بعضی از داروها (مثل قرصهای ضد بارداری) ایجاد شوند. برفک مهبل ممکن است بعد از انجام مقاربت با فردی که دچار عفونت با این قارچ می باشد نیز ایجاد گردد.

خانمهای دچار مرض قند (دیابت) بسیار مستعد ابتلاء به برفک مهبل می باشند. گاهی اوقات، استرس در خانمها می تواند باعث شروع چنین مشکلی گردد.

علایم برفک واژن

علایم این بیماری معمولا به تدریج و در طی چند روز ایجاد می شوند و شامل موارد زیر می باشند:

التهاب شدید و خارش مهبل و فرج.

ترشح سفید رنگ و غلیظ از مهبل که شبیه پنیر می باشد.

اگر این بیماری بدون درمان رها شود، التهاب مهبل و فرج ممکن است منجر به قرمز شدن و در نهایت، ترک خوردن پوست ظریف فرج شود.

درمان برفک واژن

درمان برفک مهبل با استفاده از داروهای ضد قارچ بصورت موضعی انجام می گردد. توصیه میشود که تا چند روز از انجام مقاربت جنسی خودداری شود. برای اینکه از عود مجدد این عفونت جلوگیری نمایید، همسرتان نیز باید درمان شود.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.