بیماری التهابی لگن در زنان چه علایم و درمان‌هایی دارد؟

0

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن که به اختصار به آن پی آی دی PID گفته میشود علت شایع درد در ناحیه لگن خانمها می باشد. در این وضعیت، بعضی از قسمتهای دستگاه تناسلی خانمها ملتهب می شود که این التهاب معمولا بر اثر یک عفونت می باشد. خانمهای جوان و از نظر جنسی فعال، بیشتر احتمال دارد که به این بیماری دچار بشوند. بیماری التهابی لگن (PID) ممکن است هیچ علامت واضحی نداشته باشد و بعضی از خانمها تا سالهای بعد که به خاطر نازا بودنشان تحت بررسی قرار می گیرند از این بیماری اطلاعی ندارند.

بیماری التهابی لگن (PID) معمولا به علت عفونت مقاربتی مثل سوزاک و یا عفونت کلامیدیایی ایجاد می شود. همچنین ممکن است بعد از انجام سقط و یا زایمان، عفونت ایجاد شود و باعث بیماری التهابی لگن (PID) شود. سل نیز می تواند باعث بروز این بیماری شود.

عفونت به سمت بالا گسترش می یابد و مسیر مهبل، رحم و لوله های رحم را طی می کند. تخمدان ها نیز ممکن است در این بیماری گرفتار شوند. استفاده از آی یو دی IUD باعث می شود که احتمال گسترش این عفونت بیشتر شود. اگر شما فکر می کنید که ممکن است دچار عفونت شده باشید، پزشک معمولا اقدام به انجام آزمایش خواهد نمود و بنابراین قبل از اینکه بیماری التهابی لگن ایجاد شود، آن را درمان خواهد نمود. وقتی بیماری التهابی لگن (PID) در هنگام بررسی علل نازایی در خانمها کشف شود، علت اصلی بروز آن ممکن است نامشخص باقی بماند.

علایم بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن ممکن است هیچگونه علایم واضحی نداشته باشد، بخصوص اگر بر اثر عفونت کلامیدیایی ایجاد شده باشد. با این حال علایمی که در بیماری التهابی لگن ممکن است دیده شوند عبارتند از:

درد در ناحیه لگن.

ترشح غیر طبیعی از مهبل.

خونریزیهای شدید یا طول کشیده در هنگام عادات ماهانه.

درد هنگام مقاربت جنسی.

خستگی

اگر بیماری التهابی لگن (PID) بطور ناگهانی ظاهر شد، شما ممکن است دچار درد شدید، تهوع و استفراغ شوید که در این موارد باید سریعا خود را به بیمارستان برسانید.

اگر این بیماری درمان نشود، لوله های رحم ممکن است آسیب ببینند. عفونت ممکن است همچنین به سایر قسمتهای لگن گسترش پیدا نماید.

درمان بیماری التهابی لگن

اگر پزشک شما مشکوک شود که دچار بیماری التهابی لگن هستید، اقدام به معاینه لگن شما خواهد نمود. او ممکن است با استفاده از یک سوآپ از ترشحات دهانه رحم و مهبل نمونه برداری کند و به آزمایشگاه بفرستد تا میکروب آن مشخص گردد. سونوگرافی از لگن نیز ممکن است انجام شود. اگر شما دچار علایم شدیدی هستید، شما را در بیمارستان بستری می کنند و ممکن است با استفاده از لاپاروسکوپی، حفره شکم و لگن دیده شود. پزشک احتمالا آنتی بیوتیک هایی را تجویز می کند که در صورتیکه شما در بیمارستان بستری باشید، این داروها از طریق وریدی تزریق می گردند. همچنین ممکن است داروهای مسکن به شما داد شود.

تا بهبودی کامل، شما نباید اقدام به مقاربت جنسی نمایید. همسر شما نیز باید آزمایش شود تا در صورتیکه دچار بیماری عفونی مقاربتی می باشد، تحت درمان قرار بگیرد تا از انتقال عفونت در آینده به شما و عود مجدد آن جلوگیری شود. اگر شما از آی یودی (IUD استفاده می کنید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده نمایید.

اگر بیماری التهابی لگن در مراحل اولیه تشخیص داده شود و سریعا درمان گردد، شما بطور کامل بهبود خواهید یافت. در صورتیکه بیماری التهابی لگن درمان نشود، آسیبهایی که به لوله رحم وارد می آید می تواند باعث افزایش خطر حاملگی نابجا و یا اینکه نازایی شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.