بیماری بارتولینیت چیست و چه درمانی دارد؟

غدد بارتولین Bartholin) دو غده کوچک به اندازه نخود هستند که دارای مجراهایی می باشند که دهانه آنها به مهبل باز می شود. غدد بارتولین تولید مایعی می کنند که در هنگام مقاربت جنسی، دستگاه تناسلی را لیز و لغزنده می سازد تا مقاربت راحت تر انجام شود.

وقتی یک یا هر دوی این غدد و یا مجراهایشان دچار عفونت شود اصطلاحا به این وضعیت بارتولینیت (Bartholinitis) گفته می شود. در بعضی از موارد، این بیماری بعلت باکتریهایی که از مدفوع به این غدد وارد می شوند ایجاد می گردد (این حالت به علت بهداشت بد ایجاد می شود). همچنین یک عفونت که از طریق مقاربت انتقال می یابد نیز می تواند باعث بروز این وضعیت شود. تورم در بافت اطراف این غدد و آبسه های دردناک ممکن است ایجاد شوند. یک یا هر دو مجرای این غدد ممکن است مسدود شود و باعث پیدا شدن تورم بیدردی شود که به آن اصطلاح کیست بارتولین گفته می شود.

برای درمان این بیماری، پزشک معمولا آنتی بیوتیکهایی تجویز می کند. بعد از چند روز این بیماری بهبود می یابد. برای برطرف شدن درد، مصرف مسکن ها می توانند کمک کننده باشند. آبسه ها را می توان با انجام بی حسی موضعی، تخلیه نمود. کیست های بارتولین را معمولا برنمی دارند مگر اینکه خیلی بزرگ شده باشند یا اینکه باعث ناراحتی شوند. بارتولینیت ممکن است دوباره عود نماید.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.