ترشح از نوک پستان چه علتی دارد و روند تشخیص و درمان آن به چه صورت است؟

خروج شیر از نوک پستانها در اواخر دوره حاملگی و بعد از زایمان در هنگام شیردهی برای خانمها طبیعی می باشد. در غیر از این مواقع، ترشح از نوک پستانها ممکن است به علت تغییرات هورمونی در طی دوره قاعدگی و یا علامتی از یک بیماری جزئی باشد. با اینحال، از آنجایی که ممکن است این وضعیت به علت بروز بیماریهای خطرناکی مثل سرطان پستان ایجاد شود، شما باید در صورت مواجه شدن با هرگونه ترشح غیرطبیعی از نوک پستانها به پزشک مراجعه نمایید.

علل ترشح از نوک پستان ها

علل اصلی ترشح از نوک پستانها عبارتند از: تغییرات هورمونی، عفونت در داخل پستان، و بندرت وجود تومور (غده در پستانها).

مایعی که از نوک پستانها ترشح می شود در موارد مختلف می تواند تغییرات قابل توجهی در رنگ و قوام داشته باشد و همیشه نیز نمی توان از ظاهر آن به علت ایجاد آن پی برد.

تغییرات هورمونی: تغییراتی که در میزان هورمون جنسی زنانه ایجاد می شود ممکن است باعث ترشح از نوک پستانها شود که معمولا در این موارد از هر دو پستان، ترشح دیده می شود و زمان آن نیز درست قبل از پریود (قاعدگی) می باشد. این نوع از ترشح ممکن است شفاف

و آبکی باشد و یا اینکه به رنگ زرد، سبز و یا آبی تیره باشد. ترشح آبکی و شیری رنگ در خانمهایی که حامله نبوده و شیر هم نمی دهند را اصطلاحا گالاکتوره می نامند. این وضعیت معمولا به علت تولید بیش از حد هورمون پرولاکتین از غده هیپوفیز ایجاد می شود. چنین حالتی ممکن است به علت وجود یک تومور غیر سرطانی در غده هیپوفیز باشد که به آن اصطلاحا پرولاکتینوما (Prolactinoma) گفته می شود و یا اینکه ممکن است بطور خیلی نادری بعلت یک اختلال هورمونی مثل پرکاری غده تیروئید (هیپرتیروئیدی) باشد. مصرف بعضی از داروها مثل داروهای اعصاب و روان می توانند دارای عوارض جانبی ترشح از نوک پستانها باشند.

عفونت پستان: در خانمهای شیرده، مجاری شیری که مسدود شده اند ممکن است دچار عفونت شده و باعث ترشح چرک از نوک پستان شوند. در خانمهای غیر شیرده، کشیدن سیگار ممکن است باعث التهاب مجاری شیری پستان شده و تولید ترشح چرکی از نوک پستان کند. این وضعیت در خانمهای زیر ۴۰ سال شایعتر است.

تومور (غده) در پستان: یک ترشح آبکی و فراوان از پستان ممکن است به علت وجود یک غده سرطانی در پستان باشد. ترشح خونی از پستان نیز ممکن است نشانه ای از سرطان باشد، گرچه چنین ترشحاتی معمولا بر اثر وجود غده های غیر سرطانی که در داخل مجاری پستان ایجاد می شوند دیده میشود.

درمان ترشح از نوک پستان ها

در مواردی که ترشح از پستان وجود دارد، پزشک اقدام به انجام معاینه پستانها خواهد نمود. ممکن است نمونه ای از ترشحات به آزمایشگاه فرستاده شود تا در مورد وجود عفونت و یا سلولهای سرطانی در آن بررسی شود. انجام سونوگرافی و یا ماموگرافی ممکن است توسط پزشک درخواست شود. برای بررسی میزان هورمونها، مقداری از خون بیمار گرفته می شود.

در اکثر موارد، ترشح از پستانها بعلت عملکرد طبیعی هورمونها ایجاد شده اند و هیچ گونه ضرری نداشته و نیاز به درمان هم ندارند گالاکتوره (ترشح شیر از خانمهایی که حامله و یا شیرده نیستند) را می توان اغلب با استفاده از داروی کابرگولین (cabergoline که باعث کاهش تولید هورمون پرولاکتین از غده هیپوفیز می شود با موفقیت درمان نمود. اگر گالاکتوره به علت وجود تومور (غده) در هیپوفیز باشد انجام عمل جراحی و رادیوتراپی ممکن است نیاز باشد. ترشح چرک از نوک پستان معمولا بعد از درمان با داروهای آنتی بیوتیک برطرف می شود، اما اگر عفونت دوباره رخ داد، برداشتن مجرای شیری که باعث عفونت می شود (از طریق جراحی) ممکن است لازم شود. ترشح خون آلود از نوک پستان که بعلت وجود توموری غیر سرطانی در یک مجرای شیری ایجاد می شود را بطور معمول با خارج کردن آن از طریق جراحی درمان می کنند.

اگر آزمایشهای بعمل آمده، مشخص نمود که ترشح از نوک پستان به علت وجود غدهای سرطانی در داخل آن می باشد، برای انجام اقدامات بیشتر، بیمار را به یک جراح ارجاع میدهند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.