تغییرات طبیعی پستان‌ها

خط شیری

خط شیری بطور طبیعی در قبل از تولد نوزاد ناپدید خواهد شد. گاهی اوقات قسمتی از این خط شیری که باید از بین می رفت، باقی مانده و تشکیل نوک پستان اضافی و یا حتی در بعضی مواقع، یک پستان اضافی را می دهد.

وجود نوک پستان اضافی در خانمها شایع می باشد و از هر ۱۰۰ خانم حدود یک الی چهار نفر دارای نوک پستان اضافی هستند. این نوک پستان اضافی معمولا در زیر پستان طبیعی و بر روی خط شیری قرار دارد در حالیکه پستانهای اضافی اکثرا در زیر بغل خانمها ایجاد می شوند. نوک پستان و یا پستان اضافی می توانند همانند پستانهای طبیعی دچار بیماریهای خاص پستان شوند. یک پستان اضافی که باعث مشکلاتی می شود (خواه مشکلات بدنی و خواه مشکلات روانی را می توان در صورت نیاز با عمل جراحی برداشت.

اندازه پستان ها

از نظر تئوری، اندازه پستان ها اصلا اهمیتی ندارند. اندازه پستانها باعث افزایش فعالیت جنسی و یا افزایش توانایی آنها در شیر دادن نمی گردد. با این حال، نگرانی درباره اندازه پستان ها منشاء بسیاری از ناراحتی های خانمها است. دانستن این موضوع که پستان ها به طور طبیعی دارای شکل ها و اندازه های گوناگونی هستند، کمکی به این گونه خانمها نخواهد کرد. همچنین غیر معمول نیست که یک پستان از پستان دیگر بزرگتر باشد (اغلب پستان چپ بزرگتر از پستان راست می باشد. در صورتی که بزرگی یک پستان نسبت به پستان دیگر باعث بروز مشکلاتی شود، می توان با انجام عمل جراحی، آن را اصلاح نمود. در چنین مواردی یا باید پستان بزرگتر را کوچک نمود و یا اینکه پستان کوچکتر را بزرگ کرد.

پستان های خیلی بزرگ می توانند باعث ایجاد مشکلاتی برای خانمها شوند. همچنین این پستانها ممکن است دردناک هم باشند. وزن سنگین این پستانها در کرست، می تواند باعث کشیده شدن بند شانه کرست و در نتیجه بریدن پوست شانه شود. بسیاری از خانمها به علت وجود پستانهای بزرگ، دچار پشت درد شده اند. این افراد در هنگام ورزش کردن هم با مشکلات فراوانی مواجه می گردند. در چنین مواردی می توان با یک جراح مشورت نمود و در صورت نیاز، اقدام به کوچک نمودن پستانها کرد.

پستان های کوچک باعث مشکلاتی که پستانهای بزرگ ایجاد می کنند نخواهند شد، اما خانمهایی که دارای پستان های کوچک هستند ممکن است از این وضعیت نگران باشند. با این حال می توان در صورت نیاز با انجام عمل جراحی اقدام به بزرگ کردن پستان نمود.

برای بزرگ کردن پستان ها، یک ایمپلنت در زیر بافت پستان قرار داده می شود. شایع ترین ایمپلنتی که امروزه استفاده می شود از جنس سیلیکون می باشد. بحث های زیادی در مورد معایب و مزایای سیلیکون در بین پزشکان مطرح می باشد.

بجای سیلیکون میتوان از روغن سویا و یا آب و نمک استفاده کرد تا از عوارض احتمالی سیلیکون پیشگیری نمود. اما هیچکدام از این موارد به خوبی سیلیکون نتیجه نخواهند داد.

مهم ترین عارضه ای که بعد از قرار دادن ایمپلنت ها ایجاد می شود، تشکیل یک کپسول در اطراف آنها می باشد. کپسول ها با انقباض خود باعث سفت شدن ایمپلنت می شوند که در این صورت می توانند باعث بروز درد، ناراحتی و تغییر شکل پستان شوند. پاره شدن ایمپلنت ها یک نگرانی عمده در بیماران می باشد. حدود ۱۰ درصد ایمپلنت های اولیه ای که چند سال پیش ساخته شده و دارای پوشش نازکی بودند بعد از گذشت ده سال، مستعد پاره شدن هستند. در واقع، پاره شدن ایمپلنت ها باعث بروز مشکلات خیلی کمی می شوند زیرا تقریبا تمام سیلیکونی که از ایمپلنت به بیرون نشت می کند در محوطه کپسولی که دور ایمپلنت در بدن تشکیل می شود به دام خواهد افتاد و باقی می ماند و به جاهای دیگر بدن منتقل نمی شود. ایمپلنت های جدیدتر که امروزه ساخته می شوند دارای پوشش ضخیم تری هستند که به سختی پاره می شوند.

نوک پستان فرو رفته

بعضی از خانم ها به طور طبیعی دارای فرو رفتگی در نوک پستانهایشان هستند که هیچ مشکلی در سلامت آنها ایجاد نمی کند. با این حال بعضی از خانم ها احساس می کنند که فرورفتگی نوک پستان یک مسئله غیر طبیعی است و می تواند باعث مشکلاتی در هنگام شیر دادن به نوزاد شود. وسیله ای به نام “نیپلت” (Nipplette) وجود دارد که می توان آن را از بعضی داروخانه ها تهیه نمود. به کمک این وسیله می توان در بعضی از خانمها مشکل فرورفتگی نوک پستان را به طور موفقیت آمیزی اصلاح نمود. همچنین می توان با عمل جراحی زیبایی اقدام به برطرف نمودن فرو رفتگی نوک پستان کرد.

پستان های مردان

تمام مردان دارای مقداری بافت پستان در زیر پوستشان می باشند و همانند پستان خانمها، پستان مردان نیز به تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می شود پاسخ می گوید (البته با شدت خیلی کمتر از خانمها). سایر عواملی که می توانند بر روی پستان مردان تأثیر بگذارد و باعث تورم پستان شوند، عبارتند از: بعضی از داروها و بعضی از بیماریها.

گاهی اوقات یک پسر یا یک مرد متوجه می شود که پستانهایش شروع به بزرگ شدن همانند پستانهای زنان می کند. این وضعیت در پسرهای ۱۰ تا ۱۶ ساله زیاد هم غیر شایع نمی باشد و یک یا دو سوم پسرها در هنگام بلوغ دچار این وضعیت می شوند. این وضعیت کاملا طبیعی بوده و نیازی به نگران شدن وجود ندارد زیرا بعد از مدتی این حالت بطور خود به خود بر طرف می گردد. با این حال اگر تورم پستان ها به اندازه کافی ناراحت کننده بود و یا اینکه اگر بعد از مدت دو سال، این وضعیت برطرف نگردید، می توانید در مورد آن با پزشک مشورت نمایید.

چنین وضعیتی می تواند گاهی اوقات در آقایان در سنین میانسالی و پیری ایجاد شود. آقایانی که در سنین ۵۰ تا ۸۰ سالگی هستند و دچار تورم پستان می شوند باید با پزشک خود در این مورد مشورت نمایند. به طور طبیعی هیچ درمانی در این موارد نیاز نمی باشد، اما برای اینکه احتمال وجود سرطان پستان را بررسی نماییم، لازم است که یک ماموگرافی از این افراد به عمل آوریم. سرطان پستان مردان، یک درصد از تمام سرطانهای آقایان را تشکیل می دهد.

نکات اصلی

وجود نوک پستان اضافی و یا یک پستان اضافی در خانمها شایع می باشد.

پستان های بزرگ می توانند باعث بروز مشکلاتی شوند که می توان با عمل جراحی اقدام به کوچک کردن آنها نمود.

پستان های کوچک را می توان با قرار دادن ایمپلنت های پستانی، بزرگ نمود.

بزرگ شدن پستانها در پسرهای ۱۰ تا ۱۶ ساله بسیار شایع می باشد که معمولا در عرض یکی دو سال ناپدید میشود.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.