خونریزی غیر طبیعی از واژن چرا رخ می‌دهد و چه درمان‌هایی دارد؟

خونریزی غیر طبیعی از واژن (مهبل)

بطور طبیعی خونریزی از مهبل فقط در هنگام پریود (عادت ماهانه ایجاد می شود. خونریزی هایی که در غیر از این زمان ایجاد می گردد را غیر طبیعی تلقی می کنند. در خانمهایی که سن آنها کمتر از ۳۵ سال می باشد، خونریزیهای غیر طبیعی از مهبل اغلب به علت شروع مصرف قرصهای ضد بارداری می باشد. خونریزیهای غیر طبیعی که به علت اختلال در دستگاه تناسلی ایجاد می شوند در خانمهایی که سن آنها بالاتر از ۳۵ سال می باشد شایعتر است.

علل ایجاد خونریزیهای غیرطبیعی از واژن

خونریزیهای اندکی که در فواصل بین پریودها ایجاد می شوند و به آن اصطلاحا “لکه بینی می گویند، در چند دوره اول قاعدگی هایی که بعد از شروع مصرف قرصهای ضد بارداری می گذرد و یا اینکه نوع قرصها را تغییر می دهند بیشتر دیده میشود. لکه بینی معمولا در اثر تنظیم بدن با تغییرات هورمونی ایجاد می شود اما این نوع خونریزیها در افرادی که از وسیله ضد بارداری آی یودی (IUD استفاده می کنند نیز دیده می شود.

خونریزی غیر طبیعی بخصوص در چند ساعت اول بعد از مقاربت جنسی ممکن است به علت اختلالاتی که در دهانه رحم وجود دارد ایجاد شود (مثل سرطان دهانه رحم). در خانمهای مسن تر ممکن است که مقاربت جنسی باعث صدمه دیدن جدار مهبل که در هنگام یائسگی نازکتر و شکننده تر می گردد شود و سبب بروز خونریزی گردد.

خونریزی غیر طبیعی، مهبل که ارتباطی با مقاربت جنسی و یا مصرف قرص های ضدبارداری نداشته باشد ممکن است در بیماریهایی مثل آندومتریوز و یا پولیپ رحم دیده شود. از دست دادن خون از رحم ممکن است در اوایل حاملگی هم دیده شود که می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد. بیماریهای مختلفی در دستگاه تناسلی خانمها ممکن است ایجاد شود که در سنین بعد از یائسگی باعث خون ریزی شوند (مثل سرطان رحم).

اگر شما دچار خونریزی غیر طبیعی شده اید، باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا علت آن مشخص گردد.

درمان خونریزی های غیرطبیعی واژن

پزشک شما ممکن است با اطلاعاتی که از زمان وقوع خونریزی به او می دهید و با انجام یک معاینه، به تشخیص علت بروز این خونریزیها برسد. شما ممکن است نیاز به انجام آزمایشهایی مثل آزمایش پاپ اسمیر (برای بررسی دهانه رحم)، سونوگرافی (برای بررسی رحم) و یا هیستروسکوپی داشته باشید. درمان خونریزیهای غیر طبیعی از مهبل بر اساس علت ایجاد آن، متفاوت می باشد. خونریزیهای خفیفی (لکه بینی) که بر اثر خوردن قرصهای ضدبارداری ایجاد می شود را می توان با تغییر مقدار و یا تغییر نوع قرص، درمان نمود. در خانمهای مسن می توان با هورمون درمانی باعث تقویت جدار مهبل شد. در بیماریهای جدی تر دستگاه تناسلی، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی باشد. در اکثر موارد، همین که علت بروز خونریزی درمان شود، خونریزی با موفقیت متوقف خواهد شد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.