دانستنیهای جنسی: آیا نزدیکی مقعدی، چیزی «طبیعی» است؟!

0

پرسش شما:

در اینترنت، در سایت‌هایی که نمی‌دانم تا چه حد معتبر هستند، چیزهای ضد و نقیضی خوانده‌ام در این مورد که که رابطه از مقعد طبیعی نیست در حالی که مردان همجنسگرا از همین راه با هم ارتباط جنسی دارند و فرد مفعول هم از این رابطه کاملا لذت می برد (البته اگر مخصوصأ بار اول با خشونت همراه نباشد). همچنین من تا به حال مطلب های زیادی دیده ام (از جمله مصاحبه ای با یک سکسولوژیست) که در آنها نوشته شده بود که بعضی زنها از رابطه مقعدی لذت می برن. این مطلب واسه من خیلی مهمه. خواهش می کنم آگه می شه به من جواب بدید. ممنون.

پاسخ ما

پیش از آنکه به بررسی بیشتر این پرسش شما بپردازم نخست برای دریافت بهتر دو سویه من شما از دریچه واژه‌ها شاید بد نباشد در مورد معنای سه واژه “طبیعی، عادی (معمولی)، و سالم که در پرسش و پاسخ های ما زیاد بکار می روند به کوتاهی گفتگو کنیم.

طبیعی: به آنچه میگوییم که در دنیای پیرامون ما (طبیعت) روی داده یا روی می دهد.

عادی (معمولی): به آنچه گفته می شود که در شمار چشمگیری از افراد یک گروه (نمونه) روی می دهد (هرچند درباره اینکه این شمار “چشمگیر” چه اندازه است همیشه همه با هم هم‌رای نیستند).

سالم: به آنچه گفته می شود که ما را در جلوگیری از تنش و رنج جسمی یا روانی در برخورد با دنیای پیرامون یاری می دهد و پاسخ بجایی به نیازهای کنونی و آینده ماست.

به همین روی واژه های غیر طبیعی ” (آنچه در پیرامون ما روی نداده است)، “غیرعادی” (آنچه در شمار کمتری دیده می شود)، و “ناسالم” (آنچه به افزایش درد و تنش جسمی و روانی می انجامد و با پیشبرد زندگی سازگار نیست) هم معنا می شود. ما در گفتگوی روزانه بسیار پیش می آید که این سه واژه را ناخواسته بجای هم بکار می بریم که نیاز به یاد آوری داشت. بنابراین اکنون شاید بهتر بتوانیم به پرسش شما پاسخ دهیم.

آیا نزدیکی مقعدی یک آمیزش طبیعی است؟ پاسخ این پرسش بله است چرا که همانگونه که میدانیم در میان جانداران و در پیرامون ما روی می دهد.

آیا نزدیکی مقعدی عادی و معمولی است؟

در اینجا بد نیست سری به آمار بزنیم ولی راستش این است که در برابر بسیاری بخش های دیگر آمیزش جنسی، در بسیاری آمارها این امر بررسی نشده است. همچنین روشن نیست تا چه اندازه پاسخ افراد پاسخ دهنده به پرسشنامه ها ارزشمند بوده است. به هر روی شاید بتوان گفت که برابر این آمارها،  تنها یک چهارم تا یک سوم از زنانی که دست کم یک بار دست به این کار زدند که چیزی کمتر از یک سوم آنها باز هم به آن تن داده اند (کمتر از ۱۰ درصد از همه زنان نمونه آماری). هرچند این آمار ممکن است در گروه های مردمی گوناگون و زمان های گوناگون یکسان نباشد و افزایش یا کاهش پیدا کند. برای نمونه ممکن است بخاطر خودداری از آمیزش جنسی مهبلی در یک گروه سنی ویژه (مانند نوجوانان باکره)، این درصد افزایش یابد. در مورد فراوانی آمیزش مقعدی در همجنسگرایان که از آن یاد کردید باید گفت فراوانی چندانی ندارد و فراوان ترین رفتار جنسی نوازش دستی یا دهانی آلت است.

آیا آمیزش مقعدی سالم است؟ برخی در سالم بودن آمیزش مقعدی چندان خوش گمان نیستند و این بدگمانی هم زمینه هایی داشته است که می توان برخی از آنها را یادآور شد:

نخست: از نگاه کارکردشناسانه بافت و اندام های مقعدی برای نزدیکی آفریده نشده اند. بافت ها و اندام های دور و بر مهبل با سازوکارهای کمک کننده مانند ریزش پلاسمای لغزنده بدرون مهبل و باز شدن گام بگام مهبل با پیشرفت برانگیختگی به کاهش درد و خوشایندی بیشتر آمیزش کمک می کنند. در برابر چنین سازوکارهایی در بافتهای مقعدی شناخته نشده است. گذشته از این روشن است که به ارگاسم نرسیدن همسر چندان برای او خوشایند نخواهد بود.

دوم: برابر برخی آمارها راه یابی گنده (عفونت های میکربی و ویروسی در آمیزش مقعدی فراوان تر از آمیزش مهبلی بوده است. خراشیدگی و آسیب و خونریزی بافتهای لایه درونی راست روده می تواند زمینه ساز چنین رویدادی باشد. فراوانی بیشتر آلودگی های ویروسی چون اچ آی وی و ویروس های پاپیلوما در روی آورندگان به آمیزش مقعدی زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان بافتهای دور و بر است که باز گزارش ها نشان دهنده فراوانی بیشتر آن بوده است. گذشته از این گزندهای ناشی از آسیب و خونریزی این بافت ها جداگانه می تواند به آشکار شدن بیماری های ناخوشایندی چون بواسیر و شقاق دردناک و فیستول های مقعدی بیانجامد. آسیب دریچه مقعدی ناشی از فشار بیش از حد و پاره شدن رشته های عضلانی این دریچه توانایی بستن به هنگام آن را از بین می برد که با برون ریز ناخواسته پس ماندهای روده ای همراه است.

سوم: ویژگی های نزدیکی مقعدی زمینه ساز رفتارهایی است که ممکن است برای جفت دردسرساز شود. سختی بهره گیری از کاندوم هنگام نزدیکی زمینه ساز خودداری بیشتری جفت ها در بکارگیری کاندوم و بدنبال آن راه یابی آسان تر میکرب و ویروس های آلوده کننده از یکی به دیگری است. افزایش تنش، نیاز به لغزنده های فراوان تر و فشار ممکن است به انزال ناخواسته و بدنبال آن زودارضایی گاه بگاه بیانجامد. همچنین جابجایی میکروب های از مقعد و جابجایی آن به مهبل ممکن است با پیامدهای آلودگی ناخواسته مهبل همراه شود.

اینها پیامدهایی هستند که پذیرش آمیزش مقعدی برای برخی جفت ها سخت کرده و از همین روی می بینیم که بسیاری به آن روی خوش نشان نمی دهند.

با این همه هنوز هم هستند جفتهایی که از این رابطه لذت می برند و با نگاه به پیشگیری های معمول تلاش می کنند از پیامدهای ناخواسته آن جلوگیری کنند. بنابراین شاید نتوان با استواری در این زمینه داوری روشنی داشت. مانند دیگر موارد آغاز و ادامه چنین رابطه و رفتاری تنها و تنها به خواست و خوشامد هر دو نفر بستگی دارد و نه چیز دیگر.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.