دانستنیهای جنسی: آیا نزدیکی مقعدی، چیزی «طبیعی» است؟!

0

پرسش شما:

در اینترنت، در سایت‌هایی که نمی‌دانم تا چه حد معتبر هستند، چیزهای ضد و نقیضی خوانده‌ام در این مورد که که رابطه از مقعد طبیعی نیست در حالی که مردان همجنسگرا از همین راه با هم ارتباط جنسی دارند و فرد مفعول هم از این رابطه کاملا لذت می برد (البته اگر مخصوصأ بار اول با خشونت همراه نباشد). همچنین من تا به حال مطلب های زیادی دیده ام (از جمله مصاحبه ای با یک سکسولوژیست) که در آنها نوشته شده بود که بعضی زنها از رابطه مقعدی لذت می برن. این مطلب واسه من خیلی مهمه. خواهش می کنم آگه می شه به من جواب بدید. ممنون.

پاسخ ما

پیش از آنکه به بررسی بیشتر این پرسش شما بپردازم نخست برای دریافت بهتر دو سویه من شما از دریچه واژه‌ها شاید بد نباشد در مورد معنای سه واژه “طبیعی، عادی (معمولی)، و سالم که در پرسش و پاسخ های ما زیاد بکار می روند به کوتاهی گفتگو کنیم.

طبیعی: به آنچه میگوییم که در دنیای پیرامون ما (طبیعت) روی داده یا روی می دهد.

عادی (معمولی): به آنچه گفته می شود که در شمار چشمگیری از افراد یک گروه (نمونه) روی می دهد (هرچند درباره اینکه این شمار “چشمگیر” چه اندازه است همیشه همه با هم هم‌رای نیستند).

سالم: به آنچه گفته می شود که ما را در جلوگیری از تنش و رنج جسمی یا روانی در برخورد با دنیای پیرامون یاری می دهد و پاسخ بجایی به نیازهای کنونی و آینده ماست.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

به همین روی واژه های غیر طبیعی ” (آنچه در پیرامون ما روی نداده است)، “غیرعادی” (آنچه در شمار کمتری دیده می شود)، و “ناسالم” (آنچه به افزایش درد و تنش جسمی و روانی می انجامد و با پیشبرد زندگی سازگار نیست) هم معنا می شود. ما در گفتگوی روزانه بسیار پیش می آید که این سه واژه را ناخواسته بجای هم بکار می بریم که نیاز به یاد آوری داشت. بنابراین اکنون شاید بهتر بتوانیم به پرسش شما پاسخ دهیم.

آیا نزدیکی مقعدی یک آمیزش طبیعی است؟ پاسخ این پرسش بله است چرا که همانگونه که میدانیم در میان جانداران و در پیرامون ما روی می دهد.

آیا نزدیکی مقعدی عادی و معمولی است؟

در اینجا بد نیست سری به آمار بزنیم ولی راستش این است که در برابر بسیاری بخش های دیگر آمیزش جنسی، در بسیاری آمارها این امر بررسی نشده است. همچنین روشن نیست تا چه اندازه پاسخ افراد پاسخ دهنده به پرسشنامه ها ارزشمند بوده است. به هر روی شاید بتوان گفت که برابر این آمارها،  تنها یک چهارم تا یک سوم از زنانی که دست کم یک بار دست به این کار زدند که چیزی کمتر از یک سوم آنها باز هم به آن تن داده اند (کمتر از ۱۰ درصد از همه زنان نمونه آماری). هرچند این آمار ممکن است در گروه های مردمی گوناگون و زمان های گوناگون یکسان نباشد و افزایش یا کاهش پیدا کند. برای نمونه ممکن است بخاطر خودداری از آمیزش جنسی مهبلی در یک گروه سنی ویژه (مانند نوجوانان باکره)، این درصد افزایش یابد. در مورد فراوانی آمیزش مقعدی در همجنسگرایان که از آن یاد کردید باید گفت فراوانی چندانی ندارد و فراوان ترین رفتار جنسی نوازش دستی یا دهانی آلت است.

آیا آمیزش مقعدی سالم است؟ برخی در سالم بودن آمیزش مقعدی چندان خوش گمان نیستند و این بدگمانی هم زمینه هایی داشته است که می توان برخی از آنها را یادآور شد:

نخست: از نگاه کارکردشناسانه بافت و اندام های مقعدی برای نزدیکی آفریده نشده اند. بافت ها و اندام های دور و بر مهبل با سازوکارهای کمک کننده مانند ریزش پلاسمای لغزنده بدرون مهبل و باز شدن گام بگام مهبل با پیشرفت برانگیختگی به کاهش درد و خوشایندی بیشتر آمیزش کمک می کنند. در برابر چنین سازوکارهایی در بافتهای مقعدی شناخته نشده است. گذشته از این روشن است که به ارگاسم نرسیدن همسر چندان برای او خوشایند نخواهد بود.

دوم: برابر برخی آمارها راه یابی گنده (عفونت های میکربی و ویروسی در آمیزش مقعدی فراوان تر از آمیزش مهبلی بوده است. خراشیدگی و آسیب و خونریزی بافتهای لایه درونی راست روده می تواند زمینه ساز چنین رویدادی باشد. فراوانی بیشتر آلودگی های ویروسی چون اچ آی وی و ویروس های پاپیلوما در روی آورندگان به آمیزش مقعدی زمینه ساز بیماری دیگری چون سرطان بافتهای دور و بر است که باز گزارش ها نشان دهنده فراوانی بیشتر آن بوده است. گذشته از این گزندهای ناشی از آسیب و خونریزی این بافت ها جداگانه می تواند به آشکار شدن بیماری های ناخوشایندی چون بواسیر و شقاق دردناک و فیستول های مقعدی بیانجامد. آسیب دریچه مقعدی ناشی از فشار بیش از حد و پاره شدن رشته های عضلانی این دریچه توانایی بستن به هنگام آن را از بین می برد که با برون ریز ناخواسته پس ماندهای روده ای همراه است.

سوم: ویژگی های نزدیکی مقعدی زمینه ساز رفتارهایی است که ممکن است برای جفت دردسرساز شود. سختی بهره گیری از کاندوم هنگام نزدیکی زمینه ساز خودداری بیشتری جفت ها در بکارگیری کاندوم و بدنبال آن راه یابی آسان تر میکرب و ویروس های آلوده کننده از یکی به دیگری است. افزایش تنش، نیاز به لغزنده های فراوان تر و فشار ممکن است به انزال ناخواسته و بدنبال آن زودارضایی گاه بگاه بیانجامد. همچنین جابجایی میکروب های از مقعد و جابجایی آن به مهبل ممکن است با پیامدهای آلودگی ناخواسته مهبل همراه شود.

اینها پیامدهایی هستند که پذیرش آمیزش مقعدی برای برخی جفت ها سخت کرده و از همین روی می بینیم که بسیاری به آن روی خوش نشان نمی دهند.

با این همه هنوز هم هستند جفتهایی که از این رابطه لذت می برند و با نگاه به پیشگیری های معمول تلاش می کنند از پیامدهای ناخواسته آن جلوگیری کنند. بنابراین شاید نتوان با استواری در این زمینه داوری روشنی داشت. مانند دیگر موارد آغاز و ادامه چنین رابطه و رفتاری تنها و تنها به خواست و خوشامد هر دو نفر بستگی دارد و نه چیز دیگر.

   

پستهای اخیر

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.