دانستنیهای جنسی: مهبل گرفتگی و جلوگیری از ورود آلت در مهبل (واژن)

پرسش شما:

با سلام خانمی ۲۸ ساله هستم که بمدت حدود ۲ سال ازدواج کرده ام اما هنگام نزدیکی ناخودآگاه خودم را محکم می گیرم و تا حالا به شوهرم اجازه دخول کامل در دستگاه تناسلی خود نداده ام و بهمین خاطر بیشتر وقت ها با هم بگومگو داریم و الان هم کارمان به جدایی کشیده است. بنظر شما آیا راهی برای درمان مشکل من وجود دارد؟

پاسخ ما:

خانم گرامی بر پایه آنچه گفته اید شما به تازگی عروسی کرده اید و هنگام نزدیکی گرفتگی عضلات دور و بر مهبل از ورود آلت جلوگیری می کند. بدبختانه ما دانسته های بیشتری در دست نداریم و تشخیص سر راست این ناکارایی بدون دانستن تاریخچه درست چگونگی آغاز و پیشرفت آن شدنی نیست. درد و گرفتگی عضلات مهبلی هنگام آمیزش نشانه شماری از بیماری هایی است که در گروهی به نام “ناکارایی های درد آمیزشی دسته بندی می شوند که سرچشمه درد در آنها یکسان نیست و نامهای گوناگونی دارند. این گستره در زنان در برگیرنده ناکارایی هایی است چون مهبل گرفتگی ، درد آمیزش و گرفتگی ارگاسمی رحم.

به یاد داشته باشید که بدون یافتن سرچشمه ناخوشی و درد و نام سرراست بیماری بی گمان در درمان ناکارایی پیروز نخواهیم بود.

آیا شما دچار ناکارایی مهبل گرفتگی هستید؟ گفته های شما ما را در این گمان میانداز هرچند به یافته های دیگری نیاز داریم. در این دچار شدگان فشردگی و گرفتگی عضلات مهبل از ورود آلت هنگام نزدیکی جلوگیری می کنند. در معاینه هیچ آسیب بافتی در محل گرفتگی دیده نمی شود. هیچ عامل جسمی آشکاری سرچشمه این گرفتگی نیست. اگر گرفتگی اندک باشد آلت با فشار وارد می شود ولی این کار با درد زیادی همراه است. گاهی در تاریخچه این افراد در کودکی تجاوز و نزدیکی ناگزیر با خویشان دیده می شود. گاهی هم چیزی از چنین رویدادهایی به یاد نمی آورند یا دوست ندارند از آن گفتگو کنند. هرچند با بهره گیری از درمان های غیردارویی بخوبی می توان این ناکارایی را درمان کرد، برخورد نادرست از سوی پزشکان ناآگاه به پیچیده شدن یک ناکارایی ساده که به آسانی درمان پذیر است می انجامد.

آیا شما دچار درد آمیزش اید؟ در این ناکارایی گرفتگی بدنبال درد شدیدی روی می دهد که خود بدنبال آسیب و آماس بافتهای اندام های جنسی رخ می دهد. در معاینه می توان نشانه های آسیب بافت ها را بخوبی دید و آزمونهای بیشتر به آشکار شدن عامل نخستین آسیب زا چون میکرب سوزاک یا قارچهای بیماریزا، ویروس تبخال یا آندومتریوز می انجامد. در گفته های شما چیزی که نشان دهنده چنین چیزی باشد دیده نشد ولی نباید به آسانی چنین گمانی را کنار گذاشت.

ناکارایی گرفتگی ارگاسمی رحم هم بیشتر در زنانی دیده می شود که بخاطر یائسگی یا عمل جراحی برداشت تخمدان از درون ریز کافی هورمون استروژن برخوردار نیستند و درست هنگام ارگاسم دچار درد و دل پیچه چشمگیر می شوند. روشن است که این نشانه ها با داستان شما سازگار نیستند.

همانگونه که گفتیم خبر خوش این است که از گذشته با بهره گیری از گونه ای روان درمانی رفتاری به نام “حساسیت زدایی گام بگام” به آسانی این بیماری درمان می شده است. در مواردی کمیابی که درمان پیشرفت ناچیزی داشته باشد با تزریق داروهای فلج کننده عضلات می توان گرفتگی و ناکارایی را تا اندازه زیادی بهبود داد. این روش نخستین بار بوسیله یک پزشک ایرانی برای درمان موارد پیچیده شده مهبل گرفتگی پیشنهاد شد که با امیدواری زیادی در این دچار شدگان همراه بوده است. می بینید این اندازه هم نباید ناامید باشید اینگونه نیست؟

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.