درد پستان چه علت هایی می‌توانند داشته باشند و چطور بررسی و درمان می‌شود؟

دردهای پستان در خانمها بسیار شایع می باشند. در اکثر خانمها دردها بصورت دوره ای و ماهانه ایجاد می شوند و شدت آنها در پاسخ به تغییرات هورمونی که در طی دوره قاعدگی ایجاد می شود متفاوت است. این دردهای دورهای معمولا قبل از پریودها عادات ماهانه) شدیدتر می شوند و هر دو پستان را دچار می سازند.

دردهای دوره ای در نیمی از خانمها دیده می شود و معمولا بصورت یک مشکل دراز مدت می باشد. خانمهایی که دچار دردهای دوره ای هستند معمولا دارای پستانهایی قلنبه قلنبه می باشند که در مواقعی قبل از پریود(عادات ماهانه) بدتر می شوند. این دردها ممکن است بر اثر استرس و ناراحتی های عصبی و همچنین مصرف نوشیدنیهای حاوی کافئین بدتر شوند .

در بعضی از خانم ها، دردهای پستانی ارتباطی به قاعدگی ها ندارد. یکی از علل دردهای غیر دورهای پستانها، کشیدگی عضلات می باشد. به ندرت ممکن است درد به علت کیست و یا سرطان پستان ایجاد شود. درد پستان ممکن است به علت مشکلات کوتاه مدت مثل التهاب بافت پستانی که بر اثر عفونت ایجاد شده و یا بزرگ شدن پستانها در هنگام شیردهی بعد از زایمان ایجاد شود. گاهی اوقات علت دردهای پستان مشخص نمی شود. اگر شما دارای پستانهای بزرگی هستید، احتمال زیادی دارد که دچار دردهای دوره ای و یا غیر دورهای پستان شوید.

درمان درد پستان

پزشک از شما سؤالاتی خواهد نمود تا بفهمد که آیا این دردها دارای الگوی خاصی هستند یا خیر. سپس او به معاینه پستان خواهد پرداخت تا علل ایجاد درد مثل کیست و یا هرگونه حساسیت در عضلات اطراف پستان را بررسی نماید. اگر بعد از معاینات، مشخص گردید که علت زمینهای خاصی باعث بروز درد نمی شوند پزشک ممکن است از شما بخواهد که زمانهای بروز درد را یادداشت نمایید تا به تشخیص دردهای دوره ای کمک نماید.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

دردهای خفیف دورهای بطور طبیعی نیازی به درمان ندارند. با این حال در ۱۰ درصد خانمها این دردها به قدری شدید هستند که جلوی انجام کارهای روزمره آنها را می گیرد. در چنین مواقعی تجویز داروی دانازول (Danazol) که باعث کاهش اثر هورمونهای جنسی برروی پستانها می شود می تواند موثر باشد. گرچه این دارو در تسکین دردهای پستان موثر می باشد اما گاهی اوقات می تواند دارای عوارض جانبی مثل آکنه(جوش) و اضافه شدن وزن باشد. دردهای دورهای پستان بعد از یائسگی کاهش می یابند. در صورتی که بعد از یائسگی از هورمون درمانی استفاده شود، این دردها ممکن است ادامه پیدا کنند اما اغلب بعد از چند ماه بهبود می یابند.

اگر دردهای پستانها غیر دورهای باشند، علت ایجاد آنها در صورت نیاز باید درمان شود. کیستها را می توان تخلیه نمود و عفونتها را با تجویز آنتی بیوتیک درمان نمود. مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن می تواند به تسکین درد عضلات اطراف پستانها کمک نماید. پوشیدن سوتین‌هایی که پستانها را به خوبی محافظت می کنند می تواند باعث کم شدن درد شود. اگر شما دارای پستانهای سنگینی هستید و درد شدیدی دارید، ممکن است نیاز به پوشیدن سوتین در شب و هنگام خواب داشته باشید. دردهای دوره ای را می توان با عدم مصرف کافئین (قهوه)، انجام تمرینات آرامش سازی برای کم کردن استرسها و فشارهای عصبی و نیز تلاش در کم کردن وزن و در نتیجه کم شدن اندازه پستانها، تسکین داد. بعضی از خانمها اظهار می دارند که با مصرف قرصهای ویتامینایی (E)از شدت دردهای آنها کاسته شده است. اما این موضوع هنوز از نظر علمی ثابت نشده است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.