سرطان رحم چه علایمی دارد و شیوه تشخیص و درمان آن چیست؟

سرطان رحم

سرطان رحم یکی از شایعترین سرطانهای خانمها می باشد بطوریکه در بریتانیا در هر سال ۳۵۰۰ مورد جدید آن شناسایی می گردد. اکثر سرطانهای رحم در آندومتر (مخاط پوشاننده رحم) ایجاد می شود. خیلی بندرت، سرطان در قسمت عضلانی رحم اتفاق می افتد.

علل ایجاد سرطان رحم

علل ایجاد سرطان رحم هنوز نامعلوم می باشد. این بیماری بیشتر در خانمهای سنین ۵۵ تا ۶۵ سال و نیز در کسانی که بطور طبیعی دارای مقادیر زیاد هورمون استروژن در بدن بوده اند رخ می دهد. خانمهایی که چاق هستند و نیز خانمهایی که دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشند مقادیر بیشتری استروژن در بدن دارند. سرطان رحم همچنین در خانمهایی که یائسگی آنها به تأخیر افتاده است یائسگی بعد از ۵۲ سالگی) و نیز در خانمهایی که اصلا بچه دار نشده اند بیشتر دیده میشود.

علایم سرطان رحم

علایم سرطان رحم بر اساس اینکه قبل از یائسگی رخ دهد و یا اینکه بعد از آن ایجاد شود، متفاوت می باشد. این علایم می توانند شامل موارد زیر باشند:

در خانمها قبل از یائسگی: خونریزیهای بیش از حد معمول در هنگام عادات ماهانه، خونریزی در فواصل بین قاعدگی ها و خونریزی بعد از انجام مقاربت.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

در خانمها بعد از یائسگی: خونریزیهایی که می توانند خیلی کم و یا خیلی شدید باشند.

اگر سرطان رحم درمان نشود، می تواند به لوله های رحم، تخمدانها و سایر اعضای بدن مثل ریه ها و کبد گسترش یابد.

نحوه تشخیص سرطان رحم

اگر پزشک بوجود سرطان رحم در خانمی مشکوک شود، اقدام به معاینه او خواهد نمود. در طی معاینه، یک نمونه کوچک از بافت آندومتر مخاط رحم) برداشته می شود و برای بررسی سرطان، به آزمایشگاه فرستاده می شود. پزشک ممکن است اقدام به سونوگرافی نیز بکند تا ضخامت دیواره پوشاننده رحم را ارزیابی نماید. اگر از حالت طبیعی ضخیم تر باشد احتمال سرطانی بودن بیشتر خواهد بود. اگر با انجام این آزمایشها هنوز مشخص نشود که آیا سرطان وجود دارد یا خیر، با استفاده از هیستروسکوپی، مقادیر بیشتری از بافت رحم برداشته و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا به دنبال سلولهای سرطانی بگردند. در حین انجام هیستروسکوپی، پزشک قادر خواهد بود که بطور مستقیم آندومتر را مشاهده نموده و آن را بررسی نماید. اگر تشخیص داده شد که خانمی دچار سرطان رحم می باشد، آزمایشهای دیگری نیز انجام می شود تا مشخص شود که آیا سرطان به جاهای دیگری از بدن گسترش یافته است یا خیر. برای مثال از ریه ها عکس رادیوگرافی و یا ام آر آی (MRI) گرفته می شود یا اینکه برای بررسی کبد، آزمایش خون درخواست می گردد.

درمان سرطان رحم

درمان سرطان رحم بر اساس اینکه سرطان در چه مرحله ای از پیشرفت قرار دارد و اینکه آیا به قسمتهای دیگری از بدن نیز گسترش یافته است یا خیر متفاوت می باشد. در اکثر خانمهای مبتلا، سرطان را می توان با استفاده از عمل جراحی هیسترکتومی که در آن رحم برداشته

می شود، درمان نمود. بعلاوه، نمونه هایی از غدد لنفاوی اطراف آن نیز معمولا برداشته می شود و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود تا در صورت گسترش سلولهای سرطانی به آنها، نحوه درمان در آینده مشخص گردد. بعد از جراحی ممکن است اقدام به انجام رادیوتراپی شود تا سلولهای سرطانی باقیمانده در بدن نابود شود.

اگر در غدد لنفاوی، سلولهای سرطانی دیده شود از شیمی درمانی و هورمون درمانی با استفاده از هورمون پروژسترون که باعث کند شدن رشد سلولهای سرطانی می شود استفاده می کنند. بعد از درمان سرطان رحم، بطور مرتب و در فواصل زمانی مشخصی، نمونه هایی از مهبل برداشته می شود تا وجود سلولهای سرطانی را در آن بررسی نمایند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.