سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟ علایم و درمان آن

0

سندروم تخمدان پلی کیستیک

در سندروم تخمدان پلی کیستیک که به آن بطور اختصار PCO گفته می شود، هر دو تخمدان به علت وجود کیست های متعدد و پر از مایع، بزرگ می شوند. تصور می شود که این بیماری به علت اختلال در تعادل هورمونهای جنسی ایجاد می شود (گاهی اوقات بعلت افزایش هورمون LHکه از غده هیپوفیز ترشح می گردد و همچنین به علت افزایش هورمون جنسی مردانه تستوسترون). این عدم تعادل هورمونها ممکن است از تخمک گذاری (رها شدن تخمکها از تخمدان) جلوگیری نماید و بنابراین باعث کاهش باروری می گردد و گاهی اوقات نیز منجر به افزایش رشد موهای بدن این خانمها میشود. |

این بیماری، شایعترین بیماری اختلال تولید مثلی در خانمها میباشد و از هر ۲۰ خانمی که در سنین باروری قرار دارد (در بریتانیا) یک نفر به این مشکل دچار می باشد. در بعضی از خانواده ها این بیماری بیشتر دیده می شود.

علایم و مشکلات سندروم تخمدان پلی کیستیک

علایم این بیماری بسیار متغیر می باشد. تا هنگامی که فرد به خاطر عدم باروری به پزشک مراجعه نکند، ممکن است این بیماری در او کشف نگردد. علایم سندروم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از :

قاعدگی های کم و یا فقدان قاعدگی

قادیا

چاقی

افزایش موهای بدن و صورت.

خانمهای دچار سندروم تخمدان پلی کیستیک در خطر ابتلاء به دیابت (مرض قند) نیز هستند زیرا بدن آنها به هورمون انسولین مقاومت نشان می دهد. این افراد همچنین در خطر ابتلاء به بیماری بالا بودن فشار خون، بیماری شریان کرونری و سکته قلبی می باشند.

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

اگر پزشک مشکوک شود که خانمی مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک می باشد، تقاضای انجام آزمایش خون می کند تا بفهمد که سطح هورمونهای جنسی خون در چه حدی است و آیا عدم تعادلی در این هورمونها وجود دارد یا خیر. او همچنین ممکن است برای اینکه از وضعیت تخمدان و کیست های آن مطلع شود اقدام به انجام سونوگرافی نماید.

درمان بر اساس شدت بیماری و اینکه آیا فرد مایل است که باردار شود، تفاوت می کند. ناباروری را می توان توسط داروهایی مثل کلومیفن درمان نمود. اگر بیمار تمایل به بچه دار شدن نداشته باشد، قاعدگی های غیر طبیعی را می توان با قرصهای ترکیبی ضد بارداری درمان نمود.

برای درمان مقاومت بدن به انسولین و کاهش خطر بروز دیابت (مرض قند)، از داروهایی مثل متفورمین استفاده می شود. این دارو همچنین به منظم شدن قاعدگی ها و نیز به کاهش وزن کمک می نماید. موهای اضافی بدن و صورت را می توان با الکترولیز و یا لیزر از میان برد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.