سندروم قبل از قاعدگی یا PMS چیست؟

0

سندروم قبل از قاعدگی

از هر سه خانم، یک نفر در هنگام نزدیک شدن به زمان پریود، علایم “سندروم قبل از قاعدگی” ( Premenstrual syndrome) را که به آن بطور اختصار پی ام اس PMS گفته می شود را تجربه می کند. از هر ۲۰ خانم، یک نفر دارای چنان علایم شدیدی است که جلوی فعالیت روزمره اش را می گیرد.

بر سر علت ایجاد سندروم قبل از قاعدگی بحث های زیادی وجود دارد اما تصور می شود که این وضعیت به خاطر فعالیت هورمونهای جنسی استروژن و پروژسترون قبل از قاعدگی ایجاد می شود. استرس، مصرف شکلات و نوشابه های کافئین دار مثل قهوه یا نوشابه های کولادار ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شود. خانمهایی که خویشاوندان نزدیک آنها به این مشکل دچار هستند بیشتر احتمال دارد که آنها نیز به این وضعیت مبتلا شوند با این حال هنوز هیچ عامل ژنتیکی خاصی در این مورد شناسایی نشده است.

علایم سندروم قبل از قاعدگی

علایم و مشکلات سندروم قبل از قاعدگی در خانمهای مختلف، متفاوت می باشد و در بعضی خانمها نیز در هر ماه این علایم فرق می کنند. علایم ممکن است فقط چند ساعت قبل از شروع قاعدگی ایجاد شوند اما آنها می توانند حتی از چهارده روز قبل از شروع قاعدگی نیز ظاهر شوند. در اکثر موارد، علایم تا هنگام قاعدگی و یا چند روز بعد از آن ناپدید می شوند. علایم سندروم قبل از قاعدگی عبارتند از:

حساس شدن و یا دردناک شدن پستانها.

احساس ورم کردن که به علت احتباس (جمع شدن آب در بدن ایجاد می شود. تغییرات خلقی شامل تحریک پذیری، زودرنجی، افسردگی، اضطراب و خستگی بیش از حد.

اختلال در تمرکز حواس و مشکل شدن تصمیم گیریها۔

بروز انواع سردردها (مثل میگرن).

کمردرد و سفت شدن عضلات.

بهم خوردن الگوی طبیعی خواب.

میں شدید به خوردن غذاهای غیر معمول (ویار).

در مواردی نیز ممکن است تهوع، استفراغ، عرق سرد، سرگیجه و گرگرفتگی دیده شود.

درمان سندروم قبل از قاعدگی

تشخیص سندروم قبل از قاعدگی (PMS) معمولا به آسانی داده می شود چون زمان وقوع آنها مشخص می باشد. اقدامات مختلفی هستند که شما می توانید با انجام آنها از این مشکل پیشگیری نمایید. اگر با انجام این اقدامات، مشکل شما برطرف نشد و یا اینکه علایم شما خیلی شدید هستند، باید برای رفع آنها به پزشک مراجعه نمایید. مصرف داروهای مسکن مثل ایبوپروفن می توانند به تسکین سردردها و یا سفتی عضلات کمک کنند. اگر شما دچار تغییرات خلقی شده اید، پزشک ممکن است برای شما داروهای ضد افسردگی تجویز نماید. داروهای ادرار آور (مدر) ممکن است به برطرف شدن احتباس آب در بدن کمک نماید. همچنین پزشک شما ممکن است برایتان هورمون پروژسترون تجویز نماید.

اقدامات ساده ای که می توانید با انجام آنها از سندروم قبل از قاعدگی پیشگیری کنید عبارتند از:

تا آنجا که ممکن است آرام و ریلکس باشید و از هر گونه استرسی پرهیز نمایید.

سعی کنید که از تمرینات ورزشی سبک و آرام بخش مثل یوگا استفاده نمایید.

حمام گرم بگیرید.

تعداد وعده های غذایی تان را بیشتر کنید اما در هر وعده مقدار کمی غذا بخورید. رژیم غذایی شما باید به اندازه کافی کربوهیدرات و فیبر داشته باشد.

سعی کنید که کمتر از نمک در غذایتان استفاده کنید.

از مصرف مقادیر زیاد شکلات پرهیز نمایید.

از مصرف زیاد نوشابه های کافئین دار مثل قهوه، چای و نوشابه های کولادار خودداری نمایید.

مصرف داروهای ویتامین ب ۶ (B۶) ممکن است در این موارد مفید باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.