عادات ماهانه نامنظم به خاطر چه چیزهایی رخ می‌دهد و چه درمانی می‌توان برای آن انجام داد؟

عادات ماهانه نامنظم

عادات ماهانه از هنگام بلوغ شروع می شود و تا زمان یائسگی ادامه دارد. میانگین دوره قاعدگی ۲۸ روز می باشد اما اغلب ۲۴ روز و گاهی ۳۵ روز می باشد. بعد از بلوغ، اکثر خانمها دارای دوره های قاعدگی منظمی می شوند و فاصله بین قاعدگی ها تقریبا روزهای مشخصی هستند. با اینحال در بعضی از خانمها، این دوره های قاعدگی، نامنظم باقی می مانند. خونریزی های قاعدگی بطور طبیعی ۲ تا ۷ روز طول می کشد که میانگین آن در خانمها پنج روز می باشد.

علل ایجاد عادات ماهانه نامنظم

تغییراتی که در طول مدت دوره های قاعدگی ایجاد می شود معمولا به علت عدم تعادل موقت هورمونی می باشد. بالا و پایین رفتن سطح هورمونها در طی بلوغ باعث می شود که عادات ماهانه از هنگام شروعشان اغلب نامنظم باشند. در چند ماه اول پس از زایمان و نیز در هنگام نزدیک شدن به سن یائسگی، تفاوتهای زیادی بین الگوهای طبیعی خانمها در خونریزی قاعدگی وجود دارد.

عدم تعادل هورمونی در سایر مواقع (به غیر از هنگام بلوغ، پس از زایمان و نزدیک شدن به یائسگی) بوسیله عواملی مثل استرس، افسردگی و بیماری های شدید و طولانی مدت ایجاد می شوند. همچنین تمرینات ورزشی شدید و کاهش زیاد وزن از علل شایع اختلالات هورمونی هستند که می توانند باعث نامنظم شدن عادات ماهانه شوند.

گاهی اوقات نامنظم شدن عادات ماهانه ممکن است علامت اختلال در تخمدان ها یا رحم باشد. برای مثال، در سندروم تخمدان پلی کیستیک که عدم تعادلی در هورمونهای جنسی وجود دارد و یا در آندومتریوز که قطعاتی از بافت لایه پوشاننده رحم در جای دیگری قرار گرفته و به سایر اعضاء موجود در لگن می چسبند، ممکن است اختلالاتی در عادات ماهانه رخ دهد.

در بعضی موارد، یک حاملگی غیر منتظره باعث ایجاد خونریزیهای نامنظمی می شود که ممکن است به آسانی با خونریزی عادت ماهانه اشتباه گرفته شود. یک خونریزی منفرد، به تأخیر افتاده شده و شدید ممکن است به علت سقط جنین ایجاد شده باشد. اگر شما دچار یک خونریزی به تأخیر افتاده شده به همراه درد شدید شکمی هستید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید زیرا ممکن است این وضعیت به خاطر یک حاملگی خارج رحمی باشد. در بعضی موارد، علت عادات ماهانه نامنظم مشخص نمی‌شود.

درمان

عادات ماهانه نامنظم که به علت تغییرات هورمونی که به هنگام بلوغ و یا بعد از زایمان ایجاد می شود معمولا با گذشت زمان، منظم خواهند شد. نامنظم بودن عادات ماهانه در خانمهایی که به یائسگی نزدیک می شوند در نهایت با متوقف شدن قاعدگی ها، پایان می یابد. در تمام این موارد، معمولا نیازی به درمان وجود ندارد. با اینحال اگر این مشکل طول بکشد و باعث ایجاد اختلال در زندگی فرد شود، با مصرف داروها می توان عادات ماهانه را منظم نمود. این داروها شامل قرص های ضد بارداری برای خانمهای جوان و استفاده از هورمون درمانی برای خانمهایی که به سن یائسگی نزدیک می شوند، می باشد. عادات ماهانه نامنظم که به علت از دست دادن شدید وزن، انجام تمرینات ورزشی شدید، استرس و یا افسردگی ایجاد می شود را می توان با غلبه کردن بر این مشکلات، منظم نمود.

اگر هیچ علت واضحی برای عادات ماهانه نامنظم وجود نداشت، پزشک ممکن است درخواست انجام آزمایشهایی را بنماید تا شاید علت زمینه‌ای آن پیدا شود. این آزمایشها شامل آزمایش حاملگی، آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمونها و سونوگرافی از لگن برای بررسی تخمدان ها و رحم می باشد. اگر یک علت زمینه ای پیدا شد، با درمان آن، باعث خواهیم شد که در اکثر موارد، عادات ماهانه منظم شوند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.