عفونت باکتریایی واژن – واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی

به عفونت باکتریایی واژن که گاهی اوقات باعث ترشحات غیر طبیعی می شود اصطلاح “واژینوز باکتریایی” ( Bacterial Vaginosis) می گویند.

واژینوز باکتریایی بر اثر رشد بیش از حد بعضی از باکتریهایی که بطور طبیعی در مهبل زندگی می کنند ایجاد می شود (بخصوص باکتریهای گاردنر لا واژینالیس و مایکوپلاسما هومینیس) در نتیجه، تعادل طبیعی این باکتریها در مهبل تغییر می یابد. علت بروز این وضعیت هنوز مشخص نشده است اما این مشکل در خانمهایی که از نظر جنسی فعال می باشند بسیار شایعتر می باشد. عفونتهای مهبل می توانند همچنین بر اثر رشد بیش از حد قارچ کاندیدا و پروتوزوآی تریکوموناس واژینالیس نیز ایجاد شود.

واژینوز باکتریایی اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. گرچه گاهی اوقات خانمهای مبتلا به این عفونت، دچار ترشحات سفید مایل به خاکستری که بوی ماهی می دهد و خارش واژن و فرج می شود.

درمان واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی را معمولا با آنتی بیوتیکها (چه بصورت خوراکی و چه بصورت موضعی درمان می کنند. همسر بیمار نیز باید تحت معاینه قرار بگیرد تا در صورت مبتلا بودن به عفونت، درمان گردد. این بیماری معمولا دو روز بعد از شروع درمان بطور کامل بهبود می یابد اما ممکن است دوباره عود کند.

 

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.