عفونت پستان چه علایمی دارد و چطور درمان می‌شود؟

0

عفونت پستان اغلب در خانمهای ۱۸ تا ۵۰ ساله دیده می شود، اما امروزه از میزان آن به مقدار قابل توجهی کاسته شده است. گرچه عفونت پستان در هر زمانی ممکن است رخ دهد اما بسیاری از عفونتهای پستان در هنگام شیر دادن به نوزادان ایجاد می شوند.

شیر دادن از پستان

عفونت پستان در شش هفته اول شیر دادن به نوزاد شیوع بیشتری دارد، گرچه بعضی از خانمها وقتی که کودک خود را از شیر می گیرند و دیگر به او شیر نمی دهند تازه به عفونت پستان دچار می گردند. در صورت امکان باید از وقوع عفونت پستان جلوگیری شود زیرا همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اگر شما در هنگام شیر دادن به کودکتان دچار مشکل هستید و احساس راحتی نمی کنید، این مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید.

اولین علایم عفونت پستان عبارتند از درد، تورم، قرمز شدن و حساسیت بیش از حد آن و شما ممکن است حال عمومی تان خوب نباشد و تب داشته باشید. همچنین ممکن است مثل مواقعی که دچار آنفلوآنزا شده اید، به درد عمومی بدن و سر درد مبتلا شوید. شما ممکن است قبل از اینکه عفونت ایجاد شود، از بروز ترکها و شکافهایی در نوک پستان یا پوست اطراف آن آگاهی داشته باشید. اگر شما قبلا دچار مشکلی در یکی از پستانهایتان شده اید و به خاطر عدم تخلیه شیر، پستان متورم شده است، احتمال وجود عفونت در آن بسیار زیاد می باشد. این وضعیت بدین خاطر رخ می دهد که جریان شیر به طور طبیعی هر گونه میکروب مزاحمی را شسته و به خارج می برد، اما در مواقعی که شیر جریان نداشته و تخلیه نمی شود، این میکروبها در پستان باقی می مانند. بسیاری از مادران متوجه شده اند که شیر دادن از یک پستان خیلی راحت تر از پستان دیگرشان می باشد و معمولا خانمهای راست دست راحت تر هستند که از پستان چپشان به نوزاد شیر بدهند. در این موارد، آن پستانی که کمتر از آن شیر می دهند، دچار پرشدگی شده و در نتیجه مستعد ایجاد عفونت می گردد.

اگر شما مشکوک هستید که پستانتان دچار عفونت شده است باید هر چه زود به پزشک مراجعه نمایید. پزشک احتمالا برای شما یک داروی آنتی بیوتیک مناسب تجویز خواهد نمود که بر روی شیر دادن شما هم مشکلی ایجاد نکند. اهمیت زیادی دارد که شما از همان پستان دچار عفونت شده نیز به نوزاد خود شیر بدهید، زیرا تخلیه کامل شیر از آن، خطر ایجاد آبسه در آن پستان را کم می کند. کودک شما از خوردن میکروبهایی (باکتریها) که در شیرتان وجود دارد آسیبی نخواهد دید زیرا این میکروبها به آسانی در اثر وجود اسیدی که در معده کودکان وجود دارد کشته خواهند شد و از بین می روند. اگر شما به هر دلیلی قادر به شیر دادن نیستید باید با استفاده از دست یا با کمک یک شیر دوش، شیر آن پستان را تخلیه نمایید.

اگر با مصرف داروهای آنتی بیوتیک، عفونت پستان سریعا بر طرف نشد، احتمال زیادی وجود دارد که در پستانتان آبسه ایجاد شده باشد. در چنین مواردی پزشک مجبور است که اقدام به تخلیه آبسه نماید. عمل تخلیه آبسه، یک عمل جراحی بسیار ساده ای است که با تزریق یک آمپول بی حس کننده انجام می گردد. امروزه با استفاده از سوزنهای خیلی باریک اقدام به تخلیه آبسه که تجمعی از چرک می باشد می کنند. این روش را اصطلاحا “مکش” یا “آسپیراسیون” می نامند و ممکن است لازم باشد که چند بار تکرار گردد. تا همین اواخر، جراحان مجبور بودند که برای بیرون آوردن یک آبسه، یک برش بر روی پوست داده و آن را بیرون بیاورند. البته امروزه نیز گاهی اوقات بعضی از پزشکان از این روش استفاده می کنند. همینکه آبسه تخلیه شد شما می توانید به شیر دادن کودک خود ادامه دهید و هیچ دلیلی

ندارد که شما در آینده به چنین وضعیتی دچار شوید.

سایر عفونتهای پستان

خانمهایی که از پستان خود شیر نمی دهند، گاهی اوقات دچار عفونتی می شوند که معمولا در منطقه ای نزدیک به نوک پستان قرار دارد. این خانم ها معمولا در سنین حدود ۲۵ تا ۳۵ سالگی هستند و حدود ۹۰ درصد آنها سیگاری می باشند. به نظر می رسد که چیزی در دود سیگار وجود دارد که باعث صدمه زدن به مجاری شیری اصلی در زیر نوک پستان می شود و موجب عفونت آن می گردد. این بیماری که اصطلاحا به آن “ماستیت پری داکتال”(Periductal Mastitis) گفته می شود، باعث درد و قرمزی منطقه اطراف نوک پستان می گردد و گاهی اوقات در زیر آن یک توده ایجاد می شود.

به طور طبیعی آنتی بیوتیکها باعث از بین رفتن عفونت می گردند اما اگر با مصرف آنتی بیوتیکها، عفونت بر طرف نشد، احتمالا یک آبسه ایجاد شده است. در چنین مواردی مجبور هستید که با مراجعه به پزشک، اقدام به تخلیه آبسه نمایید.

متأسفانه به علت اینکه تخلیه آبسه باعث برداشتن مجاری آسیب دیده نمی شود، احتمال زیادی وجود دارد که دوباره این مشکل عود نماید. گاهی اوقات، مجاری شیری به قدری شدید آسیب دیده اند که یک سوراخ ایجاد می کند و باعث میشود که مایعاتی از آن به خارج نشت یابد و از التیام آن جلوگیری می کند. این وضعیت را اصطلاحا “فیستول مجرای پستانی” می نامند. اگر شما به این مشکل دچار شده اید یا از بروز عفونتهای مکرر ناراحت هستید، ممکن است نیاز به یک عمل جراحی کوچک برای برداشتن مجاری آسیب دیده داشته باشید تا مشکلتان به خوبی برطرف شود.

بروز عفونت در سایر قسمتهای پستان به غیر از نوک پستان زیاد شایع نمی باشد. با این حال، در صورت ایجاد چنین عفونتهایی، با تجویز داروهای آنتی بیوتیک توسط پزشک، به راحتی این عفونتها از بین خواهند رفت.

عفونتهای پوست پستان

بعضی از خانمهایی که دارای پستانهای بزرگ هستند ممکن است متوجه شوند که پوست زیر پستانهایشان دچار عفونت شده است. این وضعیت بدین خاطر اتفاق می افتد که پوست پستان در تماس دایم با پوست سینه یا شکم قرار دارد و به همین دلیل تولید گرما و عرق ریزش می کند. این حالت باعث می شود که چنین پوستی، محل مناسبی برای رشد باکتریها باشد و ایجاد عفونت نماید. معمولا می توان این مشکل را با مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی یا با مالیدن کرمهای حاوی آنتی بیوتیک درمان نمود. پزشک به شما توصیه خواهد نمود که محل مورد نظر را تا آنجا که ممکن است تمیز و خشک نگه دارید. برای این کار شما باید روزی دو بار اقدام به شستشوی آن نموده و با یک حوله نخی به آرامی آن را خشک نمایید و یا اینکه برای خشک کردن آن از سشوار استفاده نمایید. شما باید از بکار بردن پودر یا لوسیون بدن، خودداری نموده و از کرست نخی استفاده نمایید. اگر با استفاده از کرم های حاوی آنتی بیوتیک و رعایت بهداشت، تغییری در وضعیت ایجاد نشد، ممکن است عفونت عمقی تر باشد و شما نیاز به مصرف قرصها یا کپسولهای آنتی بیوتیک داشته باشید. اگر شما اضافه وزن دارید، می توانید با کم کردن وزنتان، از احتمال بروز مکرر این عفونتها کم نمایید. با این حال اگر وزن شما متناسب است، اما فقط دارای پستان های بزرگی هستید، می توانید در صورت نیاز با استفاده از جراحی، پستانهای خود را کوچک نمایید.

نکات اصلی

امروزه بروز عفونتهای پستان در طی شیر دادن نوزاد خیلی کم شده است اما می تواند در شش هفته اول شیر دادن، باعث مشکلاتی گردد.

اگر شما به وجود عفونت در پستان مشکوک هستید، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید تا برایتان در صورت نیاز، آنتی بیوتیک تجویز شود. شما می توانید حتی در هنگام مصرف آنتی بیوتیک نیز به نوزادتان شیر بدهید.

عفونت در نوک پستان در خانمهای غیر حامله معمولا در خانمهای سیگاری دیده می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.